CHP'nin etkinliğinde rezalet: Yarı çıplak semazen ney ve oyun havasıyla dans etti

CHP'li İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin "Dünya Belediyeler Birliği Kültürü Zirvesi" için düzenlediği gala gecesinde skandal yaşandı. Kılıçdaroğlu'nun da katıldığı etkinlikte yarı çıplak bir semazen, ney ve oyun havası eşliğinde dans etti.

GİRİŞ 15.09.2021 09:30 GÜNCELLEME 15.09.2021 22:09
Bu Habere 408 Yorum Yapılmış

CHP’li Edremit Belediyesi’nin çarşaflı bir kadını zincire vurduğu kurtuluş töreninin ardından bir skandal görüntü de İzmir’den geldi. CHP’li İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından Dünya Belediyeler Birliği Kültür Zirvesi’nde yarı çıplak bir samazen, ney ve oyun havası eşliğinde dans etti. Skandal görüntülere Mevlevilerden sert tepki geldi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Dünya Belediyeler Birliği (UCLG) Kültür Zirvesi için gala yemeği düzenledi. 10 Eylül’de düzenlenen gala yemeğine CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Avrupa Birliği Büyükelçisi Nikolaus Meyer Landrut ve 65 ülkenin delegasyon üyelerinin yanısıra CHP’nin önemli isimleri katıldı.

Ziya Azazi isimli dansçı başında sarık ve üstte siyah, altta kırmızı 2 kat Mevlevi kıyafeti ile sahneye çıktı.

Azazi, ney ve oyun havası eşliğinde önce sarığını sonra kıyafetinin üstünü çıkardı.

Azazi, gösterisini yarı çıplak kırmızı kıyafet ile tamamladı.

YENİ KÜLTÜRE İHTİYAÇ VARMIŞ
Galada misafirlerini selamlamak üzere kürsüye çıkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, insanlığın yeni bir dönemeçte olduğunu ve yeni bir kültürel temele ihtiyaç olduğunu iddia etti. Soyer “Bu nedenle, cesur adımlar atarak yerelde ve evrensel ölçekte uygulanabilecek yepyeni bir kültür yaklaşımını oluşturmak zorundayız. Bu zirvede tarifini yaptığımız ve resmi deklarasyonda da yer verdiğimiz bu yeni yaklaşımın adı: ‘Döngüsel Kültür’. Döngüsel kültür, kültürün dört ana bileşenini birbirine bağlıyor. Doğamızla uyum. Geçmişimizle uyum. Birbirimizle uyum. Ve son olarak, değişimle uyum” dedi.

Basın mensuplarının alınmadığı gecede, Tunç Soyer’in ardından skandal bir gösteri sergilendi. Mevlevilerin 700 yıllık ‘Sema’ zikri ağır bir şekilde tahrif edildi. Başında siyah sarık ve üstte siyah altta kırmızı olmak üzere 2 kat Mevlevi kıyafeti ile sahneye çıkan Ziya Azazi isimli dansçı, ney ve oyun havası eşliğinde dans etti. Sarığı ve kıyafetinin üstünü çıkararak yarı çıplak halde semazenler gibi dönen Azazi, son olarak siyah elbisesini de çıkardı. Azazi gösterisini yarı çıplak halde kırmızı Mevlevi kıyafeti ile tamamladı. CHP’li Belediye’nin skandal gösterisine sert tepki geldi. Tasavvuf musikisinin önemli isimlerinden birisi olan neyzen Ender Doğan şunları kaydetti:

ÇOK CİDDİ SAYGISIZLIK
 

“Şov amaçlı, koreografi düşünülmüş, bu biçimde konsept oluşturmayı düşünenler, hiçbir şeyi kıstas almazlar, sufi yolun icaplarını hesap etmezler ve kaale almazlar. Bu olayı, geleneksel Mevlevi kültürüne yapılmış çok ciddi bir saygısızlık olarak yorumluyorum. Hangi haltı yiyeceklerse kendi çöplüklerinde bunu yapmalılar. Öğretiyi bilerek hareket etmeleri gerekir. Biraz Mevlana, biraz şundan biraz bundan serpiştirelim diyerek hareket edilemez. Sema, örtülü olarak Türk toplumunun yüzyıllardır saygıyla gönlünü verdiği, Hz Mevlana ve onun yolunun ibadet neşesiyle yapılan bir ritüeldir. Kimsenin bunu sulandırmaya, bu kültür ve geleneğe hiç uymayan bir biçimde saygısızlık yapmaya hakkı yok”

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YORUMLAR 408
 • Asım 1 yıl önce Şikayet Et
  Kültürsüzlük kültürü. İşte böyle kimvurduya gidersin, Ne olursan ol sende gel ama NEREYE? = CEHENNEMİN DİBİNE.
  Cevapla
 • Adanalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Valla tam chp ye göre ölmuş
  Cevapla
 • Ali 1 yıl önce Şikayet Et
  Böyle bir rezaleti bunlar yapar Allah fırsat vermesin memleketi böyle çıplak deyil tam soyarlar
  Cevapla
 • Erdi 1 yıl önce Şikayet Et
  Avusturyada yaşayan dansçı. Savurun paraları ona buna. Sonra fakir edebiyatı.
  Cevapla
 • Nihal 1 yıl önce Şikayet Et
  CHP sürekli kaşınmakta dremitteki efelerin rezilliği,İzmirdeki çıplak semazen şu da varki Saadet hiç etkilenmiyor.Eko Kuranı kerimi Türkçe bile yapmıştı yine bir mevlevi organizasyonunda fakat hiç zillet ittifak bileşenleri etkilenmiyor suratlarınada tükürseler aldırış etmiyorlar anlamak çok ama çok zor
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Bakan Yanık'dan çocuk istismarı iddiasına sert tepki: Takipçisi olacağız!
Dünyanın en güçlü pasaportları açıklandı