Aliyev, Putin ve Paşinyan'dan ortak bildiri

Soçi'de düzenlenen toplantıda Rusya Devlet Başkanı Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev e Ermenistan Başbakanı Paşinyan'dan ortak açıklama geldi.

Aliyev, Putin ve Paşinyan'dan ortak bildiri
Aliyev, Putin ve Paşinyan'dan ortak bildiri
GİRİŞ 26.11.2021 20:06 GÜNCELLEME 26.11.2021 21:12
Bu Habere 77 Yorum Yapılmış

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin,  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Paşinyan  Rusya’nın Soçi kentinde bir araya geldi.

Toplantı sonrası üç lider kameraların karşısına geçerek açıklamalarda bulundu. 

 Rusya, Azerbaycan ve Ermenistan tarafından yayınlanan ortak bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sınırların tekrar belirlenmesi için komisyon kurulacağı belirtildi.

SOÇİ'DE 3 LİDERİN KATILDIĞI 3 SAATLİK ZİRVE

Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ve Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan arasında Dağlık Karabağ’daki gelişmelerin ele alındığı üçlü zirve yaklaşık 3 saatin ardından sona erdi. Zirvenin ardından Rusya, Azerbaycan ve Ermensitan ortak bildiri yayınladı. Putin, Aliyev ve Paşinyan kameralar karşısına geçerek ortak bildiriyi okudu.

AZERBAYCAN İLE ERMENİSTAN ANLAŞTI: SINIR İÇİN KOMİSYON KURULACAK

Bildiriye göre, liderlerin Azerbaycan ve Ermenistan arasında sınırların tekrar belirlenmesi konusunda ikili bir komisyon oluşturulmasına karar verdiği aktarılırken, Rusya’nın Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki ilişkilerin normalleşmesi için gerekli olan tüm yardımları sağlayacağı ifade edildi.

Dağlık Karabağ'ın ekonomik potansiyelinin gün yüzüne çıkarılması için mümkün olan en kısa sürede projeler başlatılacağı aktarılan bildiride, Azerbaycan ve Ermenistan sınırlarında istikrar ve güvenliğin sağlanması konusunda adımlar atılacağı açıklandı.

"PUTİN VE PAŞİNYAN İLE KAPSAMLI VE SAMİMİ BİR GÖRÜŞME GERÇEKLEŞTİRDİK"

Üçlü görüşmede alınan yeni kararların Güney Kafkasya'da güvenliğe katkı sağlayacağını vurgulayan Aliyev, “Soçi'deki üçlü toplantıda alınan kararlar, Güney Kafkasya'da daha güvenli ve daha öngörülebilir bir durumun oluşmasına katkıda bulunacaktır. Putin ve Paşinyan ile kapsamlı ve samimi bir görüşme gerçekleştirdik" dedi.

Rusya'nın Azerbaycan'ın stratejik ortağından daha fazlası olduğunu kaydeden Aliyev, 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Azerbaycan’ın 100'den fazla savaş esirini Ermenistan'a teslim ettiğini de sözlerine ekledi.

KAYNAK: İHA
YORUMLAR 77
 • Mahmut 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu toplantıda REİS niye yok olmaz böyle bir toplantı
  Cevapla
 • Gurbetçi 2 yıl önce Şikayet Et
  Rusya'ya güven olmaz olmaz olmaz nokta.....
  Cevapla
 • Yiğido 2 yıl önce Şikayet Et
  Tūrkiye neden yok bu toplantida
  Cevapla
 • Sancar 2 yıl önce Şikayet Et
  Bu rusyadan hiç hazzetmiyorum ,iki yaramaz çocuğunu barıştıran baba edası ile şımarıkça pozlar var putinde..Bunlardan yakamızı kurtarmalıyız..Ne Amerika Ne Rusya Ne Çin Türk,e göre Türk için..
  Cevapla
 • Abdullah 2 yıl önce Şikayet Et
  Kurttan Post GAVURDAN DOST OLMAZ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Hatayspor-Fenerbahçe! CANLI
SGK'dan işveren genelgesi: Eksik prime destek verilmeyecek