Şentop canlı yayına bağlandı! Kılıçdaroğlu'na çok sert cevap!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, canlı yayına bağlanıp kendisi hakkındaki sözleri nedenyile CHP lideri Kılıçdaroğlu'na çok sert tepki gösterdi.

GİRİŞ 09.01.2022 01:00 GÜNCELLEME 09.01.2022 19:53
Bu Habere 343 Yorum Yapılmış

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Habertürk TV'de Fatih Altaylı'nın Teke Tek programına konuk oldu.

Şentop, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kendisi hakkındaki, Milli Eğitim Bakanlığı'na gitmesi sonrası 'Bana sahip çıkmadı' iddialarına yanıt verdi. Şentop Kılıçdaroğlu'nu sert sözlerle eleştirdi.Şentop canlı yayında şu ifadeleri kullandı;

Programın başında sayın Genel Başkan diyor ki, 'Ben Milli Eğitim Bakanı'ndan randevu istedim verilmedi. Bu konuda TBMM Başkanı devreye girmedi çünkü saraydan talimat alıyor'. Doğrusu ben siyasi partilerin genel başkanlarıyla günlük siyasi polemiğe girmem. Girmem de. Buradan milletimizin doğru bilgilendirilmesi bakımından bu konuya mahsus açıklama yapmak istiyorum.

Ben TBMM Başkanıyım. TBMM Başkanı sıfatı dışında ayrıca hukukçuyum. Bir milletvekilinin anayasada iç tüzükten kaynaklanan haklarının bunlarla ilgili olarak bu haklarla ilgili bir sorun yaşandığında Meclis başkanının ne zaman nasıl müdahale edeceğini çok iyi biliyorum. Ama milletvekillerinin bütün yaptıkları işlerle ilgili olarak her zaman Meclis Başkanı onların her türli taleplerini karşılayacak bir makam değildir.

YANLIŞTIR, ÇOK VAHİMDİR

Meclis başkanlığının günlük siyasi polemikler içerisinde bu şekilde malzeme yapılmasından rahatsızlık duyuyorum. Siyasetçilerin sayın genel başkanların kendilerine göre bir planları olabilir. Bir siyasi partinin kurmuş olduğu siyasi planın bir oyuncusu olarak Meclis başkanının davet etmek, olmadığı zaman da Meclis Başkanını ağır bir şekilde hukuk sınırlarını zorlayan bir şekilde hitap etmek yanlıştır çok vahimdir.

'SİYASİ TARTIŞMALARA GİRMEM'

Siyasi parti genel başkanları istedikleri gibi konuşsunlar. Kendileri başarısız hissettikleri konularda 'Meclis başkanı benim neden yanımda değil' diye kamuoyuna yanıştıcı açıklşamalar yapmasınlar. Ben şunu ifade ediyorum. Sayın genel başkan 'Ben zaten Milli Eğitim Bakanı'yla görüşme planlamamıştım' dedi. Meclis başkanından böyle bir siyasi çalışmanın bir yerinde yer almasını istemek çok yanlıştır. bunu ifade etmek istiyorum sadece. Başka siyasi tartışmalara girmek istemem bulunduğum makam itibarıyla.KILIÇDAROĞLU'NDAN AÇIKLAMA!

Randevu istedim, TBMM sayın Başkanım randevu alsın diye bir beklentim olmadı. Böyle bir şey söylemedim. Bir milletvekili olarak bakanlığa giderken önünüze kilit vurulmuş bir kapı çıkarsa her şeyden önce TBMM Başkanı 'Beyler ne yapıyorsunuz, milletvekili gelebilir, sorusunu sorabilir, görüşmesi yapabilir' diye sorması gerekirdi. Sayın Şentop zaten bunu sormayacaktı. Gerçek anlamda parlamentoda görev yapan kişinin bunu sorması gerekir diye düşünüyordum. Yoksa randevu alsın diye bir beklentim zaten yoktu. Ben TÜİK'e gittim, orada da demir kapı vardı. Sorulmayacak mı, nasıl oluyor da bir milletvekili giderken kapısına kilit vurulur.

ŞENTOP'DAN CEVAP: YÜZLERCE MİLLETVEKİLİ GİTMİŞ

Gerçek Meclis başkanı diyor, bunu vahim buluyorum. Ben gerçek meclis başkanı değilsem gerçek genel başkanı olmadığı aynı minvalde tartışılır. Bunları tartışırken asgari nezaket içinde kalalım. Sayın genel başkan bu dönem boyunca yüzlerce milletvekilinin gittiği, bakanlıkta görüştüğü bakanlıktan bahsediyoruz. Bir milletvekilinin bakandan randevu isteyip gittiği engellendiğini yanlış buluyorum. Çok spesifik bir şey yapıyorsunuz, buyurun yapın. Milletvekili olarak gittim kapılar kapandı, hayır. Yüzlerce milletvekili gitmiş. Ama siz özel planlama ile iş yapmak istiyorsanız, buyurun yapın. Ama yaptığınız planlamada malzeme olmadı diye Meclis Başkanı suçlayamazsınız.

YORUMLAR 343
 • Okur 1 yıl önce Şikayet Et
  Sadece laf ambarı. Tahtakılıç ortalığı mikser gibi karıştırır ancak.
  Cevapla
 • Bu yol yol değil 1 yıl önce Şikayet Et
  gidiyor gitmekte olan
  Cevapla
 • emrah1453 1 yıl önce Şikayet Et
  ender cesur şimdi dostlarınız oldular ama hdp liler.çay içmeye kahvaltıya falan randevulaşıyorlar haberin yok mu? birde o zaman başbakanlık vardı ozamanki başbakan olan zatta kendi kafasına yaşıyordu REİS yol verdi ona.o zaat sizin şuan ortağınız unutma.
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  gündemde kalmak için nir de amuda kalk.yalan fabrikası...
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Yalandaroglu pinakyoyu geçti ,kimse buna inanmaz artık, terör ittifakına oy yok chpkk
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Arşiv unutmaz! Yine kendisiyle çelişti... Kılıçdaroğlu: Erdoğan tekrar aday olabilir
NATO kararı gündeme bomba gibi düşmüştü... İsveç: Yanlış anlaşıldık