Kılıçdaroğlu aday olursa yerine kim geçecek? Dikkat çeken isimler! Bomba iddialar

Millet İttifakı'nda cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları hız kesmeden devam ediyor. Yazar Mahmut Övür, CHP liderinin adaylığı durumunda Kılıçdaroğlu'nun yerine geçecek isimler hakkında olası senaryoları köşesine taşıdı.

Kılıçdaroğlu aday olursa yerine kim geçecek? Dikkat çeken isimler! Bomba iddialar
Kılıçdaroğlu aday olursa yerine kim geçecek? Dikkat çeken isimler! Bomba iddialar
GİRİŞ 11.01.2022 18:26 GÜNCELLEME 11.01.2022 18:26
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışılmaya devam ediyor.
 

Tarihe geçen hamle sonrası AK Parti oylarında büyük artış! Fark açılıyor!Tarihe geçen hamle sonrası AK Parti oylarında büyük artış! Fark açılıyor!


Erken seçim çıkışlarıyla gündeme gelen Kılıçdaroğlu'nun adaylık ihitmali güçlenirken, Sabah Gazetesi Yazarı Mahmut Övür, CHP liderinin adaylığı durumunda Kılıçdaroğlu'nun yerine geçecek isimler hakkında dikkat çeken ifadeler kullandı.Mahmut Övür'ün yazısı şu şekilde;

Erken seçime ilişkin muhalefet liderlerinin verdikleri hiçbir tarih tutmadı ama hiçbiri de bu söylemden vazgeçmedi ve inatla tarih vermeye devam etti... Son tarihi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu verdi; erken seçim önümüzdeki eylül ayında olacak.

İş "yalan rüzgârı"na dönse de bu açıklama CHP içinde bambaşka bir heyecana yol açtı. Eylülde seçim olacak ve Kemal Bey de cumhurbaşkanı adayı olacaksa CHP Genel Başkanı kim olacak?

Aslında seçim zamanında da yapılsa, CHP içinde bu sorunun cevabı merak ediliyordu. Hatta bazı siyasi aktörler "o makama" çaktırmadan hazırlanıyordu bile.

En derin ve sessiz hazırlanan da CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı...

Salıcı'nın, Anadolu'daki il kongrelerini istediği gibi dizayn etmesi, kimi illere kayyum atama, kimi illere de atadığı kayyumları seçtirmek için il yönetimlerini zorlaması, bu hazırlığın bir parçası olarak bakılıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı

Adı genel başkanlık için geçen ikinci isim ise son günlerde Kuran eğitimini "Ortaçağ zihniyeti" olarak niteleyen ve toplumdan büyük tepki alan Özgür Özel. Özel, sert söylemi ve ötekileştirici diliyle bu şansını azaltsa da vazgeçmiş değil.

Üçüncü sırada ise ben pek ihtimal vermesem de İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu geliyor. Sanıyorum onun gözü daha yukarılarda. İç hesaplaşmanın nasıl seyredeceği bilinmediği gibi Kılıçdaroğlu'nun aday olup olmayacağı ve aday olduğunda genel başkanlıktan istifa edip etmeyeceği de bilinmiyor.Sadece küçük bir ihtimal olarak yerine Parti Sözcüsü Faik Öztrak'ın atanabileceği de konuşuluyor.

Gördüğünüz gibi CHP içinde tam bir bilinmezlik var. Bu bilinmezliği Kılıçdaroğlu ve ekibinin dış politikadan iç siyasete birçok meselede tutarsız açıklamaları ve yaklaşımları daha da derinleştiriyor ve güvensizliğe yol açıyor. Bunun en çarpıcı örneği de YPG oldu.

YPG TERÖR ÖRGÜTÜ

HDP-PKK ilişkisini görmezden gelmek, tezkereye "evet" diyenleri "cumhuriyete ihanetle" suçlamak bir yana, Kılıçdaroğlu ve ekibi, uzun süre ABD'nin binlerce TIR silah verip desteklediği PKK-YPG ilişkisini de görmedi.

O günlerde Kılıçdaroğlu, "Biz YPG'yi terör örgütü olarak görmeyiz" derken, önceki gün çıktığı bir televizyonda bunun tam tersini söyledi:

"Yani YPG'nin bir terör örgütü olduğunu, PKK'nın bir yan kuruluşu olduğunu herkes biliyor."

Tam ibretlik bir durum... Meğer YPG'nin terör örgütü olduğunu herkes biliyor.
Peki, CHP'liler biliyor mu? Mesela partinin önemli isimlerinden Selin Sayek Böke biliyor mu?

Bakın Böke bir açıklamasında ne diyor:

"Ne ben ne arkadaşlarım bir yapının terör örgütü olmadığına dair bir değerlendirme yapacak istihbari bilgiye ve kurumsal yapıya sahip değiliz."

Neyse ki sonunda Kılıçdaroğlu "istihbari" bilgiye kavuştu, sıra diğer CHP'lilerde. Bakalım bu açıklamaya CHP'nin açık, Millet İttifakı'nın gizli ortağı HDP ne diyecek?

***

CHP İNGİLTERE LİMİTED

Bu ismi görünce şaşırmadım desem yalan olur. Şaşırdım çünkü anlaşılan Türkiye'nin ana muhalefet partisi adıyla İngiltere'de bir şirket kurulmuş. Ayrıntısını bilmiyorum ama Sinan Pınar isimli Twitter kullanıcısının merak ettiği soruları ben de merak ediyorum:

CHP LTD şirketine mi gidip üye olacak insanlar?

Bu şirket üzerinden İngiltere'de banka kredisi alındı mı?

Türkiye-İngiltere arasında bu şirkete para giriş çıkışı var mı? Ve genel merkezin haberi var mı?

Ve son bir not: Yurt dışı birliklerinden sorumlu genel başkan yardımcısı @oguzksalici, Hakverdi Gürbüz, @vekilmahirpolat sizlerin herhangi bir ilişkisi var mıdır? Artık merak ediyoruz.

YORUMLAR 109
 • vatansever 2 yıl önce Şikayet Et
  cumhurbaşkanlığına aday olunca, parti genel başkanlığından istifa edilmesi mi gerekli ki böyle bir yazı yazılmış?... abesle iştigal... birilerinin reklamı...
  Cevapla
 • bülent 2 yıl önce Şikayet Et
  KK başkanlığı bıraksın kimse yüzüne bakmaz..
  Cevapla
 • Erima 2 yıl önce Şikayet Et
  en cok ses kimden cikiyorsa o gecer oda ozgur ozel olur.
  Cevapla
 • Vatandaş 2 yıl önce Şikayet Et
  Halk arasında birdeyim var, derler ki : Elalemin derdi seni mi gerd. Vay efendim, Millet ittifakının Cumhurbaşkanı adayı kim olacak, Kılıçdaroğlu,nun yerine kim geçecek, size ne oluyor, bu merak neden acaba?
  Cevapla
 • Cangül 2 yıl önce Şikayet Et
  Reis ringe çıkacak karşısında rakibi yok
  Cevapla
 • Vatan1 2 yıl önce Şikayet Et
  Chp de hastalık iktidar olmasak ta koltuğa yapışalım mantığı.Tek parti döneminden kalma kötü alışkanlık genetiğine işlemiş bunların
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul'da bayram yoğunluğu
Uzayda mahsur kaldılar! Yakıt biterse asla geri dönemeyecekler...