Ukrayna talep etmişti: Bakan Akar'dan Montrö açıklaması

Milli Savunma Bakanı Akar, Montrö sözleşmesiyle ilgili, "Bugüne kadar olduğu gibi 19, 20, 21. maddeleri uygulayacağız" açıklamasında bulundu.

GİRİŞ 01.03.2022 10:01 GÜNCELLEME 01.03.2022 11:08
Bu Habere 28 Yorum Yapılmış

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilen Kabine Toplantısı sonrasında gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Rusya'nın Ukrayna'ya yönelik saldırısına ilişkin değerlendirmesi sorulan Akar, söz konusu iki ülkenin de Türkiye ile denizden komşu olduğuna dikkati çekti.

"GELİŞMELERİ ÜZÜNTÜ VE ENDİŞEYLE TAKİP EDİYORUZ"

Arzu edilmeyen olayların yaşandığını ifade eden Akar şunları söyledi:

"Gelişmeleri üzüntü ve endişeyle takip ediyoruz. Yaşanan ölümler bizleri üzüyor. Ukrayna ve Rusya ile bizim son derece olumlu ilişkilerimiz var. Sayın Cumhurbaşkanımız ilişkilerimizin çerçevesini net şekilde çizdi, bunları tanımladı. Gelinen noktada gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Mazisi şan ve şerefle dolu Türkiye Cumhuriyeti Devleti dış politikasını ilkelerle yürütmeye devam ediyor. Tüm tarihimiz boyunca olduğu gibi bugün de komşularımız başta olmak üzere tüm ülkelerin egemenlik haklarına, sınırlarına, toprak bütünlüğüne saygılıyız, saygılı olmaya devam ediyoruz. Bu ilkeden hareketle Ukrayna için de aynısını söylüyoruz. Temennimiz, bir an önce barışçıl, diplomatik yollarla birtakım çözümlerin bulunmasıdır." 

"RUSYA'NIN BAŞLATTIĞI HAREKAT ULUSLARARASI HUKUKA AYKIRI"

Rusya'nın Ukrayna'ya başlattığı harekatın uluslararası hukuka aykırı olduğunu vurgulayan Akar sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu esaslar çerçevesinde baktığımızda Rusya tarafından Ukrayna'nın egemenliğine, toprak bütünlüğüne yapılan bu harekatı bizim kabul etmemiz mümkün değil. Bunun uluslararası hukuka aykırı olduğunu söylüyor ve görüyoruz. Başta insani yardım olmak üzere buradaki insani dramın son bulması için bize düşen ne varsa bugüne kadar yaptık, aynı şekilde yapmaya devam ediyoruz. Bir taraftan insani yardım diğer yandan da diplomatik, siyasi, uluslararası anlamda barışçıl yol ve yöntemleri destekleyici her türlü katkıyı sağlıyoruz."

Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye'ye sağladığı yararlar...Montrö Boğazlar Sözleşmesi nedir? Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin Türkiye'ye sağladığı yararlar...

Rusya Ukrayna işgaline başladı! Zelensky: Gerekirse kan dökülecekRusya Ukrayna işgaline başladı! Zelensky: Gerekirse kan dökülecek

"MONTRÖ'NÜN AŞINDIRILMASI, STATÜKONUN BOZULMASI KİMSEYE YARAR SAĞLAMAZ"

Akar, Montrö Boğazlar Sözleşmesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

"Yıllardan beri gayet başarılı şekilde Montrö statüsü devam etti. Söz konusu sözleşme bütün kıyıdaş ülkelere yararlı olmakla birlikte diğer ülkelerin giriş-çıkışlarını da düzenlemiş vaziyette. Herhangi bir şekilde Montrö'nün aşındırılması, statükonun bozulması kimseye yarar sağlamaz. Montrö'nün korunmasında fayda görüyoruz. Bu çerçevede çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bütün tarafların Montrö ve Montrö'nün getirdiği kurallara uymasının yararlı olduğunu değerlendiriyoruz. Dileğimiz bir an önce barışçıl yöntemler ve diplomatik yollarla bu sorunların çözülmesi ve bölgede sulhun, sükunun yeniden hakim olmasıdır. Bunun için çalışıyoruz"

Rus donanmasına ait bir askeri gemi, İstanbul Boğazı'ndan geçerek Karadeniz’e açıldı. Çanakkale yönünden İstanbul Boğazı’na giren Rusya'nın Karadeniz filosu gemilerinden 104 metre boyundaki 375 borda numaralı

"MONTRÖ BOĞAZLAR SÖZLEŞMESİ'NİN 19, 20, 21'İNCİ MADDELERİNİN UYGULAMASINI SÜRDÜRECEĞİZ"

"Karadeniz'in bir rekabet alanına dönüşmemesi için gayret gösteriyoruz" diyen Akar, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Karadeniz'e en uzun kıyısı olan ülke olarak bu anlayışı bir ilke şeklinde muhafaza ettik. Tüm görüşmelerimizde Türkiye olarak Karadeniz'deki barışın, huzurun, güvenli ortamın devam etmesi için gayret gösterdik. Türkiye olarak bugüne kadar tüm meselelere bu çerçevede baktık. Bu olayda da aynı şekilde bakıyoruz. Bugüne kadar yaptığımız gibi Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nin 19, 20, 21'inci maddelerinin uygulamasını sürdüreceğiz." 

"KRİZİN DİPLOMATİK VE BARIŞÇIL YÖNTEMLERLE BİR AN ÖNCE BİTİRİLMESİ İÇİN ÇALIŞIYORUZ"

Saldırıların geleceğine yönelik değerlendirmesi de sorulan Akar, "Geleceğe dönük tahminleri bir tarafa bırakıp somut verilere göre değerlendirme yapmak gerekir. Olayların başında askeri hareketlilik, yığınaklar oldu. Sonrasında askeri hareket başladı. Şimdi görüşmeler oluyor. Bu krizin diplomatik, barışçıl yol ve yöntemlerle bir an önce bitirilmesi ve bölge halklarının güven ve rahat içinde yaşaması için çalışıyoruz" yanıtını verdi.

"TSK'NIN EGE, DOĞU AKDENİZ VE KIBRIS'TAKİ FAALİYETLERİ BAŞARIYLA DEVAM EDİYOR"

TSK'nın Ege, Doğu Akdeniz ve Kıbrıs'taki faaliyetlerini başarıyla yerine getirmeye devam ettiğini dile getiren Akar, "Biz daima iyi niyetli, görüşmeden, diyalogdan, barışçıl yol ve yöntemlerden yana olmamıza rağmen özellikle komşumuz Yunanistan ve özellikle bazı siyasileri bilinçli ve saldırgan bir şekilde olayları ve gerçekleri çarpıtmak suretiyle gerginliği tırmandırıcı eylem ve söylemlerle Türkiye karşıtı söylemlerini sürdürüyor" diye konuştu.

"YUNANİSTAN'I HER FIRSATTA TEKRAR DİYALOĞA, MASAYA ÇAĞIRIYORUZ"

Akar konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

"Gözleri kararmış şekilde saldırgan tavırlarını öylece sürdürüyorlar ki Ukrayna olaylarını dahi Türkiye'ye karşı bir saldırı unsuru olarak kullanmaya çalışıyorlar. Bu gidişin iyi olmadığını iyi komşuluk ilişkileri çerçevesinde, NATO ittifakı içinde, yaptığımız iyi niyetli çağrılara karşı yapılanların son derece yanlış olduğunu herkes görüyor. Biz ısrarla ve inatla ilkeli tutumuzu sürdürmeye devam edeceğiz. Diyalogdan, görüşmeden kaçan Yunanistan'ı her fırsatta tekrar diyaloğa, masaya çağırıyoruz. Güven Artırıcı Önlemler toplantısının dördüncüsü için Yunanistan Savunma Bakanlığı heyetini Ankara’ya beklediğimizi de bir kez daha ifade ediyoruz."

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 28
 • Osman 2 yıl önce Şikayet Et
  Boğazlar kimsenin söz hakkı olmamalı bence hangi anlaşma sözleşme de olsa kendi boğazlarınımız hakkında birileri birşey söylüyorsa o şey bizim değildir. Yetkililer boğzlar konusunda yetersiz kalıyor gibi yani basiretsiz
  Cevapla
 • Misafir 2 yıl önce Şikayet Et
  Amerika bizi savaşa çekmeyemi çalişiyor hepsi dişardan havliyor ama isiran başkasi isirilan ukrayna ve ukrayna yaniyor allah yardimcilari olsun .avrupa amerikanin akliyla yola çikarsan olacaği bu
  Cevapla
 • Egeliden 2 yıl önce Şikayet Et
  Ruslar değil,abd ve batı bizi ruslarla kapıştırmak aramızı bozmak için boğazlarımızdan gemi geçirmeyi deneyeceklerdir.( gidip karadeniz de ruslarla savaşmak için değil,sırf bizi ruslarla papaz etmek için ) Bu alçak batı da numara hiç bitmez.
  Cevapla
 • turkiyem 2 yıl önce Şikayet Et
  gaza gelmeyin ey yetkikiler ihale bize kalmasin tarafsiz kalın kınayın ama taraf kesinlikle olmayin abd natonun istedigi bu onlarin parasi gazi var bizim malesef rus gazi keeer turist domates s400 akkuyu sonra en zarrali biz cikariz
  Cevapla
 • Nefer 2 yıl önce Şikayet Et
  Türkiye Yunan kafirine dikkat etmesi gerekmektedir. Çünkü bu kafir devlet , ABD nin ülkesine yığınak yaptığı silahlardan cesaretle , cüssesine bakmadan ülkemize sataşmaktadır. AB nin gaz verip şimattigi bu ülke şuursuz hareketlerin içine girmektedir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Denize haşema ile giren kadınlarla aklı sıra dalga geçti!
Baytar bu ne? 'Ötenazi' fiyatı belirleyen TVHB'den ikiyüzlü tavır!