14 yıl sonra bir ilk: Herzog bugün Erdoğan'la görüşecek

Türkiye ve İsrail arasında 2007 yılından bu yana en yüksek düzeyli ilk görüşmeler bugün başlıyor. İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Ankara'da bir araya gelecek.

GİRİŞ 09.03.2022 08:20 GÜNCELLEME 10.03.2022 09:03
Bu Habere 50 Yorum Yapılmış

Türkiye'nin dış politikada Körfez ülkeleri ile Ermenistan'ın yanı sıra İsrail'le de ilişkilerde başlattığı yeni dönemde ilk kritik ziyaret bugün gerçekleştirilecek.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın davetiyle 9-10 Mart'ta Türkiye'yi ziyaret edecek. Herzog ile Erdoğan görüşmesinde, Türkiye-İsrail ilişkileri tüm boyutlarıyla gözden geçirilecek, iş birliğinin geliştirilmesi için atılabilecek adımlar ele alınacak. Yine görüşmelerde enerji iş birliğinin de ön plana çıkması bekleniyor.

TELEFONLA BAŞLADI

Türkiye-İsrail ilişkilerinde diyalog süreci, Herzog'un cumhurbaşkanlığına seçilmesinin ardından Erdoğan'ın tebrik telefonuyla başladı. İki lider arasındaki telefon diplomasisi sonraki süreçte de devam etti. Erdoğan ve Herzog farklı tarihlerde 3 kez daha görüştü.

Herzog, İsrail'den Türkiye'ye 14 yıl sonra cumhurbaşkanı düzeyinde ilk ziyareti yapacak. İsrail'den Türkiye'ye cumhurbaşkanı düzeyinde son ziyaret, 12 Kasım 2007'de Şimon Peres tarafından yapılmıştı.

4 YILDIR ELÇİ YOK

ABD Başkanı Donald Trump'ın Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıdığını ilan etmesi ardından Türkiye, Tel Aviv'deki büyükelçisini geri çekerken, 15 Mayıs 2018'den bu yana diplomatik ilişkiler maslahatgüzar seviyesinde sürdürülüyor.

GÜÇLÜ ADIMLAR ATILABİLİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Herzog'un Türkiye ziyaretiyle ilgili son olarak şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bu ziyareti gerçekten biz de önemsiyoruz. Filistin sorununda özellikle bu yapılaşmalarla ilgili atılan adımlarda çözüm noktaları belki gündeme gelebilir. Temennimiz odur ki bu ziyaretle birlikte bu işi güçlü kılacak adımları atalım."

YORUMLAR 50
 • gsm 1 yıl önce Şikayet Et
  çocuk katili bir teröristle neden görüşür ki ümmetin lideri. yazıklar olsun rabbim sizi onlarla haşreylesin...
  Cevapla
 • fatih 1 yıl önce Şikayet Et
  ne sıfatla? Katil ! Barış güvercini ! Reji !
  Cevapla
 • Ertuğrul 1 yıl önce Şikayet Et
  buradaki insanların dunyadan haberı yok. adam zorla gelmıyor bız davet ettık ılışkılerı ıyılestırmek ıcınç bence cok mantıklı hareke. dunya sızın sandığınız gıbı donmuyor.
  Cevapla
 • ÖMER 1 yıl önce Şikayet Et
  dün dünle kaldı bugün yeni şeyler konuşmak lazım
  Cevapla
 • Sabit sümer 1 yıl önce Şikayet Et
  Hiçte öyle deyil beyim yılardır elçi bile yok dünyanın sonu değil bebek katilleriyle aynı masaya oturmayı doğru bulmuyorum önce filistinlillere eziyet etmeyi bıraksunlar
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Geç bile kalındı ne olursa olsun ticari ilişkilerimizi geliştirmeliyiz. Olan vatandaşa oluyor.
  Cevapla
 • Adnan 1 yıl önce Şikayet Et
  Reisimiz 15 metre uzunluğunda bir masa hazırlatsın. Kuduz aşısı da yapsın. Ne olur ne olmaz. Allah korusun ...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'den Gazze hamlesi! Biden'dan 'insani yardım' açıklaması! Skandal Ukrayna gafı
Akşener'den olay CHP çıkışı: Bıktım, usandım! Midem bulanıyor artık