Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Birliği'ne çok sert tepki

Dışişleri Bakanlığı: AB’nin Stratejik Pusula başlıklı belgesi çözüme değil sorunlara taşır. NATO Müttefikini bu denli sığ bir bakışla ele alması AB için bir vizyonsuzluk ve talihsizliktir.

Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Birliği'ne çok sert tepki
Dışişleri Bakanlığı'ndan Avrupa Birliği'ne çok sert tepki
GİRİŞ 22.03.2022 17:08 GÜNCELLEME 22.03.2022 17:24
Bu Habere 2 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanlığından Avrupa Birliğinin (AB) savunma ve güvenlik alanında gelişmesi ve karar almasında operasyonel rehber niteliği taşıyacak "Stratejik Pusula" belgesine ilişkin, "Bu belgenin AB'yi Doğu Akdeniz'de, çözümlerin değil, sorunların parçası yapacağı ve doğru stratejilere taşımayacağı aşikardır." ifadesi kullanıldı.

Bakanlık, yaptığı yazılı açıklamada, AB’nin "Stratejik Pusula" başlıklı belgesinin dün AB Dış İlişkiler Konseyinde onaylandığının öğrenildiği kaydedildi.

Açıklamada, belgenin özellikle Türkiye'ye atıfta bulunulan Doğu Akdeniz bölümünün, Türkiye’nin ve Kıbrıs Türklerinin bu denizdeki haklarını yok sayan ve maksimalist deniz yetki alanı iddiaları bulunan iki AB üyesi tarafından AB’ye dikte ettirildiği, bu haliyle uluslararası hukuka, teamüle ve hatta AB’nin kendi müktesebatına aykırı ve gerçeklikten kopuk olduğunun görüldüğü vurgulanarak, şunlar kaydedildi:

"Bu anlayışla doğru yönü göstermekten şaşarak 'pusula' olmaktan çıkan belgeyi 'stratejik' olarak görebilmek de güçtür. Bu belgenin AB'yi Doğu Akdeniz'de, çözümlerin değil, sorunların parçası yapacağı ve doğru stratejilere taşımayacağı aşikardır.

Son günlerde yaşanan gelişmeler göz önüne alındığında, belgenin gerçekleri ve doğruları bu şekilde ıskalamış olması ve tam üyelik adayı olan bir NATO Müttefikini bu denli sığ bir bakışla ele alması AB için bir vizyonsuzluk ve talihsizliktir."

AB, OPERASYONEL SAVUNMA REHBRİ NİTELİĞİNDEKİ "STRATEJİ PUSULASI"NI KABUL ETTİ 

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell'in hazırladığı Stratejik Pusula taslağı, 4 ana unsuru içeriyor. Bunlar, AB'nin kriz yönetimindeki rolünü güçlendirmek, savunma kabiliyetlerinin geliştirilmesi, krizlere mukavemet göstermesinin sağlanması ve üçüncü ülkelerle ortaklıklar kurulması olarak sıralanıyor.

Konseyin açıklamasına göre belge, AB'nin krizlerde kararlı hareket etmek ve güvenliğini geliştirmek için net bir uygulama takvimi ile somut ve eyleme geçirilebilir önerilerde bulunuyor.

KAYNAK: AA
YORUMLAR 2
  • TR54 - Sakarya 6 ay önce Şikayet Et
    aileleriyle birlikte Ülkelerini terk etmek zorunda kalan Türkiye dostu Yüksek Teknoloji uzmani Ukranya'lilari KKTC ye davet edip Vatandaslik verilse ... !?
    Cevapla
  • sadi 6 ay önce Şikayet Et
    ab , abd ile en buyuk dusmanimiz.. !! ab parcalanmasina ve dagilmasina yardimci olmaliyiz..
    Cevapla
DİĞER HABERLER
BM'den dünyaya faiz çağrısı: İhtiyatsız bir kumar...
Bakan Karaismailoğlu'ndan İmamoğlu'na Sabiha Gökçen metrosu yanıtı!