Boğazlarda mayın üzerinden yeni dizayn: Hedef Türkiye mi?

CNNTürk'te Boğazlardaki mayın tehlikesinin tartışıldığı Ne Oluyor program konuklarından Stratejist Abdullah Çiftçi mayınların birinci hamle olduğunu bunun devamının daha tehlikeli olacağı uyarısında bulundu.

GİRİŞ 28.03.2022 00:54 GÜNCELLEME 28.03.2022 01:42
Bu Habere 37 Yorum Yapılmış

"CNNTürk'te Göksu Öngören Özgür'ün sunduğu Ne Oluyor programında  boğazlardaki mayın tehlikesi tartışıldı. Program konuklarından Stratejist Abdullah Çiftçi mayınların bu kadar hızlı bir şekilde gelmiş olmasının  birinci hamle olduğunu bunun devamının daha tehlikeli olacağı uyarısında bulundu. 

"YAKINDA TÜRKİYE'YE NATO ÜYELİĞİ ÜZERİNDEN RUSYA'YA YAPTIRIMA ZORLAYACAKLAR"

Abdullah Çiftçi, Karadeniz üzerinde uzun süredir NATO'nun ABD'nin çalışması olduğuna değinerek Rusya ve Ukrayna arasındaki savaşın sadece iki ülke arasındaki savaş olmadığını jeopolitik yeni bir dizayn olduğunu söyledi. Çiftçi "ABD'nin Avrupa Birliği'nin beklentileri var. Türkiye'nin ve Rusya'nın İran ile birlikte Astana süreci üzerinden farklı bir görüşmeleri vardı. ABD Türkiye'den Rusya ile ilişkilerini S400 üzerinden kesmesini istiyor. Yakında Türkiye'ye sen de NATO üyesisin Rusya'ya yönelik yaptırımlar katıl şartını getirecek. Rusya'ya ambargo marifetiyle ortaçağ zihniyeti gibi bir yıkım yapmak niyetinde. Bu yaptırım devlete değil. Rusya'dan nefret eden bir düşünce ile karşı karşıyayız." dedi.

"MAYINLARI UKRAYNA VE RUSLAR DEĞİL MOLDOVYA'DAN BİR GRUP YAPTI. ANCAK İŞİN ARKASINDA BİR İSTİHBARAT VAR"

"Rusya Ukrayna'nın ticaretini denizden kapattı. Birileri de Rusya'nın Karadeniz'den ticaretini kapattı." diyen Çiftçi sözlerini şöyle sürdürdü " Savaş anında sahte bayrak operasyonları manipülasyon ve sabotajlar olur. Benim araştırmama göre Moldovya'dan bir grup bu mayın işini yaptı. Ukrayna ve Rusya dışında bir grup bu olayı gerçekleştirdi. Rusların bu olaydan 2 gün sonra haberi oldu. Ukrayna'nın haberi ne zaman olduğunu bilemiyorum.Sonuca baktığımızda mayınların kesilmesi Rusya'ya Türkiye'ye ve Ukrayna'ya zarar veriyor. Rus Ukrayna savaşını isteyen kışkırtan birileri şimdi de mayın üzerinden bir dizayn yapıyor. Avrupa'da bir olay meydana geliyor. Sonrasına baktığımızda bu işin içinden bir istihbarat çıkıyor. Burda bir istihbarat aramak lazım. "

"BENZER OLAYLAR BİRİNCİ VE İKİNCİ DÜNYA SAVAŞINDA OLDU. ŞİMDİ DE MAYIN ÜZERİNDEN DENİYORLAR"

Batının savaşlardaki mantığını bildiğini söyleyen Çiftçi, bir aklın Türkiye'nin Rusya ile ticari, siyasi ve savunma işbirliğini istemediğini belirterek "Bu mayın, Ukrayna'ya, Rusya ve Türkiye'ye yaramaz.  Birinci ve 2. Dünya savaşlarında benzerlerini çok gördük. Önce bir algı oluşturuyorlar Mayın boğaza gelecek. Toplumda bu algı oluştuktan sonra ise hemen gelmemesi gereken mayın "şimdi geldi" diyor. Olayın geneline baktığım zaman bir istihbarat örgütü görüyorum. Hangisi bilemem. Ukrayna, Rus, Türk ve İsrail değil. Çin'in de Suudi Arabistan'ın da işine yaramaz. Bunun için Trans Atlantik tarafına bakmak lazım" dedi. 

"UKRAYNA'DAKİ SAVAŞTA ISRARLA TÜRK İHA'LARININ ÖNE ÇIKARILMASI TESADÜFİ DEĞİL"

"Bu operasyon ile Türkiye'yi bir yere çekmeye çalışıyorlar. Çok dikkatli olmak lazım" diyen Abdullah Çiftçi, " Ukrayna üzerinden Bayraktar Siha'ların kullanımına yönelik, sanki orada başka silah yokmuş gibi Rusya ile Türkiye'yi karşı karşıya getirmek için sürekli bir algı oluşturulmuştu. Rusya, SİHA'ların olduğunu biliyor. Ancak medyada gemi siha ile vurduk,  gibi haberlerle başka bir hedef var. Bunun amacı da Türkiye'nin başına çorap örmek isteyen bir durum var. Bu mayınları bu şekilde ortaya salan akıl Putin kadar tehlikelidir.Mayın olayının devletimizce iyi araştırılmasında fayda görüyorum. Bu sıradan bir olay değil. Bu ilk adım. Sonraki adımlar ne onun üzerine düşünmek lazım" dedi.. 

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR 37
 • İsminiz 3 ay önce Şikayet Et
  Çok açık. ABD ülkemizi Rusya karşıtı bir konuma sürüklemek istiyor. Bu tuzağa düşmemeliyiz.
  Cevapla
 • Sivasspor 3 ay önce Şikayet Et
  İstihbarat ve devletin yetkili organları bunu değerlendiriyordur.siha konusuna gelince ukraynaya ya kesinlikle verilmemeliydi.
  Cevapla
 • Suat 3 ay önce Şikayet Et
  Ne alaka? Çok önceden satıldı onlar bilgisiz
  Cevapla
 • Hanifi 3 ay önce Şikayet Et
  her zaman hedef Türkiyedir.
  Cevapla
 • ahmet orhan 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiyenin doğalgaz çıkartmasına engel olunup İsrail gazına mecbur edilecek. Bunu muhalefeti iktidara getirerek yaptıracaklar..
  Cevapla
 • Türkiye 2023 3 ay önce Şikayet Et
  Ne oluyor kardeşim, kendi tahminlerimizle, yazilarimizla ülkemizi olayların içine mi çekmeye çalışıyoruz, ne demek yani nato uyesisen sen şunu yapacaksın bunu yapmayacaksın, Şu, bu biz bizi zorla sil baştan başa alıyoruz, sen buraya kadar nasıl yüzerek geldiysen bundan sonrasını aynen devam, Nokta,, Gaziantep ❤️❤️❤️
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Türkiye'nin iadesini istediği Amineh Kakabaveh, İsveç'te kriz çıkardı
İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı: 142 terörist etkisiz hale getirildi!