Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan iki ülkenin NATO adımına ret: Olumlu bakmıyoruz

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan, Finlandiya ve İsveç'in NATO üyeliği adımlarına Türkiye olarak olumlu bakmadıklarını açıkladı. Erdoğan, ABD'nin YPG kararını da eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan iki ülkenin NATO adımına ret: Olumlu bakmıyoruz
Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan iki ülkenin NATO adımına ret: Olumlu bakmıyoruz
GİRİŞ 13.05.2022 14:04 GÜNCELLEME 13.05.2022 14:54
Bu Habere 260 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cuma namazı çıkışında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

FİNLANDİYA VE İSVEÇ'İN NATO ADIMI

İsveç ve Finlandiya ile ilgili gelişmeleri takip ediyoruz ama olumlu bir düşünce içerisinde değiliz. Daha önce Yunanistan'la ilgili NATO konusunda bir yanlış yaptı bizden önceki yönetimler. Yunanistan'ın Türkiye'ye karşı NATO'yu da arkasına alarak takındığı tavrı biliyorsunuz. Bu konuda ikinci bir yanlışı Türkiye olarak işlemek istemiyoruz. 

Çipras: Türkiye'ye F-16 satışını engellemeliyizÇipras: Türkiye'ye F-16 satışını engellemeliyiz

İskandinav ülkeleri terör örgütlerinin adeta misafirhanesi gibi. PKK'sı, DHKP-C'si İsveç'te, Hollanda'da yuvalanmış durumda. Hatta parlamentolarında da yer alıyorlar. Bu konuda bizim olumlu bakmamız mümkün değil. 

NATO yolundaki Finlandiya ile İsveç'ten kritik kararNATO yolundaki Finlandiya ile İsveç'ten kritik karar

BIDEN-MİÇOTAKİS GÖRÜŞMESİ

Dereyi görmeden paçayı sıvamanın bir anlamı yok. Biden ne gibi açıklamalar yapar veya yapacak bunu bilemiyorum. Miçotakis'in oradaki mesajları da ayrı bir konu. Her şeyi görüp, özellikle Biden'ın açıklamalarını da gördükten sonra tavrımızı ortaya koyarız.

ABD'DEN YPG'YE YAPTIRIM MUAFİYETİ

YPG bir terör örgütüdür. PKK neyse YPG de odur. Amerika'nın bu yanlışını kabullenmemiz mümkün değil. Zaten Amerika maalesef son dönemlerde gelen yönetimlerin hepsi de PKK terör örgütüne karşı veya Suriye'nin kuzeyindeki tüm yapılanmalara karşı her türlü maddi destekleri vermiştir. TIR'larla buralara araç, gereç, mühimmat sevk etmiştir. Bunları tüm gelen yönetimlere söylememize rağmen, bu süreç aynen devam etmiştir. Şimdi de bu tür şeyleri duyuyoruz. 

Son dakika: ABD'den Türkiye'ye karşı yeni PKK/YPG hamlesi! Tam düzelecekler derken...Son dakika: ABD'den Türkiye'ye karşı yeni PKK/YPG hamlesi! Tam düzelecekler derken...

Fakat ben şunu çok açık söylüyorum: Eğer burada PKK'sı, YPG'si, şusu busu vesaire kim olursa olsun... Pençe Kilit harekatını izlediniz. Irak'ın kuzeyinde ne yaptıysak Suriye'nin kuzeyinde de bunların aynısını yapmaya devam edeceğiz ve bize düşman olan örgütlere karşı arkalarında kim olursa olsun aynı kararlılıkla yola devam edeceğiz.

Pençe-Kilit'te dün itibariyle 82 tane terörist etkisiz hale getirildi. Havaların olumlu seyriyle bu rakam çok daha ileriye devam edecektir. Teröristlere göz açtırma lüksümüz yok. 

Bize dost görünen ülkelere de söylüyoruz. Yanlış yapıyorsunuz, adımlarınızı doğru atın. 

YORUMLAR 260
 • 37 EVRENYE 1 yıl önce Şikayet Et
  Kenan Evren 1980 de askeri darbe yapmasaydi ulkem bu gunleri biraz zor gorurdu.
  Cevapla
 • 37 EVRENYE 1 yıl önce Şikayet Et
  AKP iktidari oldugu surece Nato uyeleri Turkiye'nin vetosu gecersiz kalir
  Cevapla
 • Boşluk dolduran 1 yıl önce Şikayet Et
  O kadar boşsunki yok gibisin
  Cevapla
 • Falyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  İnş. Bu sözünde durursun, ama hiç sanmıyorum, sonunda geri vites yaparsın her zamanki gibi
  Cevapla
 • Bektaş GÜNAY 1 yıl önce Şikayet Et
  Amerika; Türkiye'nin en büyük Düşmanıdır. Her yerde bunu söylüyoruz. Bakmayın; yüzümüze gülerler, arkamızdan da, bizim tüm düşmanlarımıza her türlü yardım yaparlar. Yüz binlerce Tır dolusu, tank, füze, silah, mühimmat vs.
  Cevapla
 • Hacivat 1 yıl önce Şikayet Et
  Finlandiya nato ya katila bilir ama isvec engel olunmali veto edilmeli pkk teröristlerini destekleyen terörist ülkeler her alanda veto edilmeli karsilik verilmeli
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Devlet Bahçeli: İran-İsrail gerilimi tiyatrodur
Beşiktaş’ta 29 kişinin öldüğü gece kulübü yangınına ilişkin itfaiye raporu