6'lı masanın seçim öncesi izleyeceği yol belli oldu: Adaya protokol imzalatılacak

Henüz Cumhurbaşkanı adayını belirleyemeyen Millet İttifakı'nda seçim önceki izlenecek yol belli oldu. Cumhurbaşkanı adayı seçimden önce protokol imzalayacak. Seçilirse, hükümet kurma görevini birinci partinin liderine verecek.

6'lı masanın seçim öncesi izleyeceği yol belli oldu: Adaya protokol imzalatılacak
6'lı masanın seçim öncesi izleyeceği yol belli oldu: Adaya protokol imzalatılacak
GİRİŞ 02.06.2022 15:10 GÜNCELLEME 02.06.2022 15:10
Bu Habere 25 Yorum Yapılmış

6'lı masanın ortak adayının kim olacağı sorusu gündemdeki yerini koyuyor. Henüz isim belirlenmedi. Öte yandan, ittifakın seçim öncesi izleyeceği yol belli oldu.

GÖREV VE YETKİLER SIRALANACAK

6 partinin göstereceği ortak aday, seçim öncesinde protokol imzalayacak. Habertürk'ten Mahir Kılıç'ın haberine göre protokolde cumhurbaşkanının görev ve yetkileri sıralanacak, devredeceği veya kısmen paylaşacağı tüm yetkiler yer alacak. Parlamenter sisteme geçiş süreci de protokole gör şekil alacak. 

HÜKÜMET KURMA GÖREVİNİ DEVREDECEK

6'lı masanın adayı cumhurbaşkanı seçilmesi halinde hükümet kurma görevini seçimden birinci çıkan partinin liderine verecek. O lider, Cumhurbaşkanı Yardımcısı olarak hükümeti kuracak ve yürütmeden sorumlu olacak. 

Altılı masaya sert tepki: Artık komediye döndü! Bir tiyatro varAltılı masaya sert tepki: Artık komediye döndü! Bir tiyatro var

Sosyal medyayı sallayan animasyon! 6'lı masa mülakattaSosyal medyayı sallayan animasyon! 6'lı masa mülakatta

Sarıgül'den 6'lı masaya gönderme! Tarih verdi: Gerçeğini biz kuracağızSarıgül'den 6'lı masaya gönderme! Tarih verdi: Gerçeğini biz kuracağız

PARLAMENTER SİSTEM İÇİN TAKVİM BELİRLENECEK

Parlamenter sisteme geçiş için de takvim belirlenecek. Sistem değişikliği Meclis'ten geçse bile referanduma gidilmesi gerekiyor. 

KAYNAK: HABERTÜRK
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 25
 • HALİL 5 ay önce Şikayet Et
  Seçimden önce veya sonra Cumhurbaşkanı adayları böyle bir protokol imzalaması demek milletin kendisine verdiği yetkiyi başkasına devretmektir ve anayasaya aykırıdır.Sistemin adı bellidir ,''Cumhurbaşkanlığı Sistemi'' ,Aday seçilirse ve imzaladığı protokolü uygulamaz ise ne yapacak bu 6 lı masa? Anayasa mahkemesine mi gidecek?Bunların derdi devlet ,ülke felan değil anlaşılan hükümetçilik oynayarak ülkeyi kaos'a sürüklemek! Milletin gözüne baka baka ''Millet iradesini bypass edecekler! Yetkisini bunlara devredeç adama bu millet oy moy vermez!
  Cevapla
 • Okur 5 ay önce Şikayet Et
  Bunlardan bir halt olmuyacağını kendileride çok iyi biliyorlar sadece boş yapıyorlar milliyetçi geçinenler dahil hepsi hdpkk sevici
  Cevapla
 • isa 5 ay önce Şikayet Et
  anayasayla belirlenmiş cumhurbaşkanlığı sisitemini baypas edip bir kuşa çevierecğiz diyerek anayasaya aykırı iş yapacaklarının beyanıdır. Her fırsatta işlerine geldiğinde anayasaya uygunluktan bahsederler ama işlerine gelmeyince anayasayı delmeketen çekinmezler.367 sabih icadında olduğu gibi c.başkanı seçtirmemişlerdi.ilkesiz ahlaksız siyaset bu.
  Cevapla
 • isa 5 ay önce Şikayet Et
  şer ittifakının bütün oyunları başlarına geçer ayaklarına dolanır inşaallah.
  Cevapla
 • Çanakkaleli 5 ay önce Şikayet Et
  Olmaz ama hadi oldu diyelim ki zillet ittifakı adayı cumhurbaşkanlığını kazandı.Seçimden çıkan birinci parti de AK Parti oldu.Bu durumda Sayın Erdoğan hükümeti mi kuracak???
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ASELSAN'ın Hava Savunma Test ve Entegrasyon Merkezi faaliyete başladı
CHP'li Nilüfer Belediyesi LGBT için özel merkez kurdu!