Erdoğan'dan Miçotakis'e: Bunu yaparsanız hava kuvvetlerimiz cevabı verir "

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Erdoğan, Yunanistan'ın ihlallerine devam etmesi durumunda hava kuvvetlerimizin gerekli cevabı vereceğini belirtti.

GİRİŞ 01.07.2022 14:10 GÜNCELLEME 01.07.2022 15:09
Bu Habere 64 Yorum Yapılmış

NATO toplantısının ardından Türkiye'ye dönüş yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazının ardından basın mensuplarına gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları:

İSVEÇ VE FİNLANDİYA'NIN NATO'YA ÜYELİĞİ

Son NATO zirvesi gerçekten ülkemizin özellikle terörle mücadele, bunun yanında diğer NATO ülkeleri ile olan birlikteliği ve son olarak önümüze getirilen İsveç, Finlandiya üyeliği konusu, bunu bazıları üyelik olarak ifade ediyorlar fakat bu bir davet sürecidir. Bizler bu davete şu anda evet demiş olduk. Bu davetin bazı şartları var. Bu şartlarımızı da sözleşmemizin içine yerleştirdik. Bu sözleşme ile birlikte de 4'lü görüşme gerçekleştirdik. Bir gün önce de görevli arkadaşlar bu çalışmayı yaptılar.

Erdoğan açık açık söyledi: Bu bizi asla ırgalamazErdoğan açık açık söyledi: Bu bizi asla ırgalamaz

"ŞARTLARIMIZ KABUL EDİLDİ"

Bu çalışmalarla önümüze geldi. Fakat liderler olarak yaptığımız görüşmeden sonra dedik ki, bu arkadaşlarımız tekrar bir görüşme devam ettirsinler. Tekrar bir görüşme yaptılar ve o görüşmeden sonra da bizler bu sözleşmenin içerisine girmesi gereken özellikle teröre ve teröristlere yönelik şartlarımızı koyduk. Bu şartlar kabul edildi. Neydi bu şartlar, tabi bugüne kadar Avrupa Birliği bu işi hep PKK ile geçiştirdi. Biz ise hayır dedik artık bu PKK ile kabul edilecek bir terör mücadelesi değildir. Şimdi buraya YPG, PYD ve FETÖ terör örgütlerini de bu sözleşmenin içerisine yerleştirmemiz gerekiyor.

"YAN ÇİZMEYE KALKTILAR"

Tabi biraz yan çizmeye kalktılar fakat biz kendilerine dedik ki, bu bizim kırmızı çizgimizdir bunu kabul etmeyecek olursanız buradan kesinlikle bu anlaşmaya evet diyemeyiz bu şekilde dönersiniz. Sonra tekrar görüşmeler devam etti sonunda kabul ettiler. Şimdi bunun yazılı metne girmiş olması hele hele bir NATO sözleşmesinin mutabakat zaptının içerisine özellikle PKK'nın dışında YPG, PYD ve FETÖ terör örgütü olarak bunun yerleşmiş olması bizim bu süreçten nasıl bir başarıyla çıktığımızın en güzel ifadesidir. Uluslararası etkinliği olan dergilerde bunu bu şekilde kayda geçmiş oldular. İşin gerçeği de budur. NATO zirvesinde de bir iki üç dakikalık sesli değil fakat görüntülü olarak terörle mücadelemizi, Türkiye'deki terör gösterilerini de aynı zamanda Avrupa'nın değişik ülkelerindeki terör örgütlerinin gösterilerini de orada yayına geçirdik ve NATO ülkeleri de bunları görüntülü olarak orada seyretme imkanı buldular. Tüm bunlar, dağıttığımız belgelerle onlara alın bakın görün dedik. 

YUNANİSTAN İLE YAŞANAN SORUNLAR

Şimdi değerli arkadaşlar bizim Yunanistan'la bir savaşa girelim gibi derdimiz yok. Ancak Yunanistan verdiği sözlerde durmuyor, sıkıntı burada. Çok kısa bir süre içinde 147 kere hava ihlali yaptılar. Biz eğer komşuysak, eğer barış içinde yaşamak istiyorsak bizim hava sahamızı neden ihlal ediyorsunuz. Benim hava kuvvetlerim de size gerekli olan görüntüyü verecektir. Hava kuvvetlerimizin de yaptığı budur. Silahlı kuvvetlerimiz üzerine düşen görevi yapmaktadır, ihlaller devam ederse bize düşen görevi biz yerine getirmeye devam ederiz. Miçotakis burada sadece hakkı teslim etmiştir diyeyim ama birçok liderler, bilmiyorum kim sufle etmiştir, bizi barıştırmak için çok gayret gösterdiler. Şu anda düşünmüyoruz dedik.

PUTİN VE ZELEKSKİ İLE GÖRÜŞME

Arkadaşlarımız Putin ve Zelenski ile randevu için görüşmelerini yapacaklar. Görüşmeleri yapıp, biz burada üzerimizden bu buğday, arpa, yulaf, ayçiçeği yapı olmak üzere mağduriyet çeken ülkelere gönderebiliriz. Bu işin sıkıntısını çeken ülkelere biz buradan aracı olmak suretiyle gönderebiliriz. 20 civarında gemimiz orada ve harekete hazır durumdular. İnşallah verecekleri olumlu cevapla da adımı atacağız.

"AFET BÖLGESİ İLAN ETTİK"

Son dönemlerde çok ciddi afetlerle karşı karşıyayız, Rabbim yardımcımız olsun. Bakan arkadaşlarımız bu afetler karşısında yoğun bir çalışmayla bunların üstesinden geldik, geliyoruz. Yoğun bir şekilde kurumlarımız çalışmaları devam ettiriyor. Artvin'de heyelan sebebiyle 1 TIR'ımız kayaların altında kaldı ve 1 vatandaşımız hayatını kaybetti. Orada da ekipler çalışmalarını sürdürüyor. Bu afetleri sıfırlamak, olmaz demek mümkün değil ama son yangın afetinde tüm itfaiyecilerimiz, kurumlarımız 4 buçuk günde bu yangının üstesinden geldiler. 5 bin 500 hektarlık bir alanı da bu afette kaybettik ama yine oraları yeşillendireceğiz. Bu zarar gören bölgeleri özellikle genel hayata etkili afet bölgesi ilan ettiğimizi söyleyeyim. Afet bölgeleriyle ilgili devletin yapması gereken destekler neyse bunları da süratle gerçekleştireceğiz. 

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak
YORUMLAR 64
 • Caner 1 ay önce Şikayet Et
  Bu Kafirlerle sık biraraya gelmek bile doğru değil artık kapılarımızı kapatma zamanı gelmedi mi
  Cevapla
 • Dağdelenoğlu 1 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Egedeki Osmanlı mirsına ve haklarına sahip çıkmalı. Hiç olmazsa o sahipsiz ve bazılarına da yunanın bayrak astığı adacıklardan yunan bayrağı sökülüp, Şanlı Bayrağımız dalgalandırılmalı. Yoksa yakında hepsine yunanlı asker yerleştirecek.
  Cevapla
 • Kartal 1 ay önce Şikayet Et
  ABD güvenme karışmam der ortada mal gibi kalırsın Yunan akıllı ol doğru ol adam ol!
  Cevapla
 • Volkan Özdemir 1 ay önce Şikayet Et
  Biraz ekonomi bozuldu ayağa kalktınız yunan uçağını düşürürsek ambargo gelir bizden tazminat alırlar rusya gibi güçlüde değiliz icerden kivirdaroglu marul abla soyadı oğlu ile biten 6li masa bizi bitirmek için elinden geleni yapar Reis doğru yolda gerekeni yapıyor
  Cevapla
 • Kenan 1 ay önce Şikayet Et
  Rus uçagını düşürdünüz sınır ihlali yapan bu yunan uçağını niye düşürmüyorsunuz
  Cevapla
 • Zamanı gelince 1 ay önce Şikayet Et
  Zamanı gelince
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: İzmir açıklarında deprem meydana geldi
"Gökbey" operasyonunda 2 milyon adet captagon ele geçirildi