Son dakika: Akar'dan tahıl gemisi açıklaması ve göç uyarısı! ABD'ye de mesaj: Üzülecekler

ABD'nin terörist için taziye mesajı yayımlamasına tepki gösteren Milli Savunma Bakanı Akar, "Yarın hatırlayınca üzülecekler" dedi. Akar, Ukrayna'dan yola çıkan tahıl gemisinin yarın 15'te İstanbul açıklarına ulaşacağını da belirtti.

GİRİŞ 01.08.2022 10:35 GÜNCELLEME 01.08.2022 13:16
Bu Habere 87 Yorum Yapılmış
 • "Ukrayna'dan yola çıkan tahıl gemisi yarın 15'te İstanbul açıklarına ulaşacak, denetim yapılacak."
 • "Küresel gıda sorunu Afrika'dan Avrupa ve Türkiye'ye ciddi göç dalgasını beraberinde getirebilir."
 • "(Terörist için taziye mesajı yayımlayan) ABD'li müttefiklerimiz yarın hatırlayınca üzülecek, YPG'den vazgeçecekler."

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, AA Editör Masası'nda gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

UKRAYNA'DAN HAREKET EDEN TAHIL YÜKLÜ GEMİ

Bundan sonraki gemiler de benzer şekilde herhangi bir aksaklık çıkmadan devam edecek.

(Küresel gıda sorunu) Göçü de tetikleyebilecek noktada. Afrika'dan Avrupa'ya ve Türkiye'ye ciddi göç dalgasını beraberinde getirebilir. Çözüme gidiyor olması önemli.

Bu gemi muhtemelen yarın saat 15 civarında İstanbul açıklarına bulunacak. Müşterek heyet gidip yükü kontrol edecekler. 

Odessa'dan ilk tahıl gemisi yola çıktıOdessa'dan ilk tahıl gemisi yola çıktı

Tahıl arzının önemi var. Rusya ve Ukrayna tahıl arzında dünyada çok önemli bir yere sahip. Savaş nedeniyle 25 milyon tondan fazla tahıl bekliyordu. 

İstanbul'daki merkez iki tarafın birlikte olduğu tek ortam. 

Birleşmiş Milletler temsilcisi bir arkadaşımız teşekkür mesajı gönderdi. Çalışmamızı BM daima destekledi. 

RUSYA LİMANLARINDAN DA NAKİL OLABİLİR

Rusya'nın limanlarında da gıda ve çeşitli kimyasallar var. Bunların nakli bizim çalışmamızın dışında ayrı bir konu ama bir katkımız olursa Türkiye olarak memnuniyet duyarız.

UKRAYNA'DA MAHSUR KALAN TÜRK UÇAKLARI

Mürettebatımız sağlıklı bir şekilde bekliyor. İnsani yardımdan dolayı ortadan çıkan bu durumu düzeltmek için hem Rusya hem Ukrayna ile görüşmelerimiz sürüyor. Provokasyon endişesiyle temaslarımızı sürdürüyoruz. En müsait zamanda uçakları alacağız. Önümüzdeki günlerde de bunun gerçekleşmesi son derece mümkün görünüyor. 

TERÖRLE MÜCADELEDE 'YERİNDE İMHA' DÖNEMİ

Terörle mücadeleyi zaman ve mekan ayrımı yapmaksızın elimizden geldiğince yürütüyoruz. Terörle mücadele bazıları tarafından çarpıtmalara maruz kalıyor. Bizim tek amacımız var: Ülkemizin, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak. Komşularımızın egemenlik haklarına saygımız sonsuz. Kimsenin toprağında gözümüz yok. Tek hedefimiz var, terörle mücadele. Bunun komşularımızın da lehine olduğunu herkesin görmesi lazım. Sivillere, çevreye son derece hassas olduğumuz bilinmeli.

"TERÖRİSTLER İKİ GÜN AYNI YERDE YATMIYOR" 

Mehmetçik büyük bir moralle vatanı için, bayrağı için görev yapma duygusuyla büyük bir mücadele vermekte. İnşallah başaracağız. 

Teröristler, elebaşları da dahil hiçbiri iki gün aynı yerde yatmıyor. Mehmetçik enselerinde. Kim destek verirse versin, arkalarında kim olursa olsun, terörü bitirmekte kararlıyız. 

KUZEY IRAK DOHUK'TAKİ SALDIRI

Bizim yaptığımız çalışmalarda sivil insanlar, mahalleler, tarihi-dini yapılar, çevre bizim için dokunulmaz. Musul Konsolosluğumuza yapılan saldırı kimin masum insanlara ateş edebildiğini ispatladı. Bunlar kundaktaki bebeklere kurşun sıkan alçaklar. Bu olayların nasıl yapıldığını herkesin anlaması lazım. Bizim mücadelemizin sadece bizim için değil aynı zamanda Iraklı kardeşlerimizin de güvenliğine büyük katkı sağlayacağını da herkesin görmesi lazım. 

SURİYE'NİN KUZEYİNE HAREKAT HAZIRLIĞI

2011'de Suriye'de kriz çıktıktan sonra ülkemizin sınırlarına karşı çeşitli saldırılar oldu. Camiler bombalandı. Reyhanlı'da insanlar hayatını kaybetti. Kimse tarlasına gidemez oldu. 

Tel Rıfat ve Münbiç'te unsurlarımıza karşı saldırılar var. Misliyle karşılık veriyoruz. 

1 Ocak 2022'den itibaren 2 bin 226 terörist etkisiz hale getirilmiştir.

Hudutlarımızı korumak için, vatandaşlarımızın güvenliğini sağlamak için nerede ne zaman ne lazımsa bugüne kadar yaptık, yapmaya da devam edeceğiz. 

ÜLKESİNE GÖNÜLLÜ DÖNEN SURİYELİ SAYISI

1,1 milyon civarında Suriyeli kardeşimiz güvenli ve gönüllü şekilde topraklarına döndü. 500 bini de İdlib bölgesine döndü. 

ABD'NİN TERÖRİSTE TAZİYE MESAJI

Bir akıl tutulması, izahı yok bunun. Amerikalı müttefiklerimiz yarın hatırlayınca üzülecekler, 'Çok yanlış bir şey yaptık' diyecekler. 

(ABD, PYD/YPG'den vazgeçer mi?) Vazgeçecek. Terörle, teröristle yaşanmaz. Eninde sonunda bunu anlayacaklar.

ABD'DEN F-16 ALIMI 

Amerika toplantı yapacak. Sayın Cumhurbaşkanımızın Sayın Biden'le yaptığı temaslarda, yönetimin son derece pozitif olduğunu müşahede ettik. Beklentimiz herhangi bir şart olmaksınız sonuçlanması. 

YUNANİSTAN'IN PROVOKATİF ADIMLARI

Yunanistan'ın itirazı talihsiz bir girişim. Yunanistan'ın tavrı anormal. F-16'ları vermeyin dediler, Almanya'ya gidip denizaltıları vermeyin dediler. 

Yunan Başbakanı ve Dışişleri Bakanı maalesef son derece saldırgan söylemlerle iki ülke arasında oluşması muhtemel olumlu havayı çürütüyorlar. Dillerine bir şey doladılar: Yeni Osmanlıcılık. 

Uluslararası hukuk diyoruz. Haklarımızı talep ediyoruz. Bütün haksızlıklara rağmen konuşalım diyoruz. 

Türkiye'ye karşı kendilerince bir hesap içindeler. Silahlanma bütçesinde 5 katına çıkan bir artış var. Diyoruz ki bu TSK ve Türkiye için az, savunma için çok.

Yunanistan'la sorunlarımızın çözümü için diyalogdan başka yol göremiyoruz. 

TSK, FETÖ'DEN TAMAMEN TEMİZLENDİ Mİ? 

16 Temmuz'da duygu, fikir, faaliyette neredeysek aynı noktadayız. Ve kurumsal sürdürüyoruz. Bana veya size değil, kuruma bağlı. 

Bugüne kadar 24 bin 435 FETÖ mensubu ihraç edildi. Bunlardan 2 bin 754'ünün de rütbesi geri alındı. Yavaşladı eleştirisi var. Kesinlikle söz konusu değil. Son bir yılda 2 bin 646 FETÖ mensubu ihraç edilmiştir. Bu çalışma sonuna kadar devam edecek. 

TSK temizlendikçe çok daha güçlü hale geldi. 2016'da 15 Temmuz'dan hemen sonra başlayan operasyon serimiz var, tatbikatlarımız var. 

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 87
 • levent 6 ay önce Şikayet Et
  ABD de bu yuzsuzluk, arsizlik,utanmazlik varkenmi
  Cevapla
 • Erkan 6 ay önce Şikayet Et
  Ne iktidar ne de yandaş hala Amerika'nın bize dost olduğunu ve f-35'leri f16'ları alabileceğimizi düşünüyorsa yazıklar olsun büyük bir gaflet ve dalalet içerisindeler
  Cevapla
 • Güngör Asar 6 ay önce Şikayet Et
  Onlarda utanma uzülme olmaz değerli bakanim...biz isimize bakalim operasyona devam.Rabbim ordumuzu muzaffer eylesin.
  Cevapla
 • yakup şişik 6 ay önce Şikayet Et
  gerçek paşa
  Cevapla
 • tepki 6 ay önce Şikayet Et
  terør pkk yok bize dusman nato usa var tani onlar terør sadece uyduruk isimler ile yeniis geliyor hepsi ayni yani nato usa terør
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Deprem sonrası pes dedirten kira ve battaniye fırsatçılığı: Yüzde 150 zam yaptılar
Amerikan sermayeli Fox'ta Mehmetçik'e 'deprem' iftirası!