Altılı masada Suriye çatlağı: Davutoğlu'nun sözleri CHP'yi rahatsız etti

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun, Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda 6'lı masadan her gün farklı bir ses yükselirken, ortaklar arasında son günlerde Suriye politikaları ve koalisyon protokolü konusunda zıt görüşler geliyor.

Altılı masada Suriye çatlağı: Davutoğlu'nun sözleri CHP'yi rahatsız etti
Altılı masada Suriye çatlağı: Davutoğlu'nun sözleri CHP'yi rahatsız etti
GİRİŞ 17.08.2022 08:04 GÜNCELLEME 17.08.2022 09:38
Bu Habere 109 Yorum Yapılmış

21 Ağustos’ta Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleşecek altılı masa toplantısının hazırlıkları sürerken, izlenecek politikalar konusunda ortaklar arasındaki görüş ayrılıkları derinleşiyor. Altılı masada son günlerde özellikle Suriye politikası konusunda tartışma yaşanıyor.

Türkiye’nin geçmişteki Suriye politikasında attığı yanlış adımlarda doğrudan payı bulunduğu belirtilen Davutoğlu, üstü kapalı olarak Türkiye’nin Suriye ile diyaloga girmesine itiraz ediyor. Son olarak bu tavrını, “Rusya, Türkiye’yi Esad rejimini meşrulaştıracak şekilde görüşmeye zorluyor” sözleri ile gösterdi.

Davutoğlu’nun Suriye-Türkiye ilişkileri konusundaki açıklaması CHP’de sıkıntıya neden oldu. CHP’liler, Kılıçdaroğlu’nun, Davutoğlu’nun söylemlerinin tam tersine bir politika izlediğini ve iktidara gelir gelmez Suriye ile normalleşme adımı atılacağını dile getirdiğini hatırlatarak, “Böyle bir durumda ortak bir Suriye politikası nasıl belirlenecek?” sorusunu gündeme getirdi. Parlamenter sisteme geçiş dışında hemen hemen her konuda ters düşen ortaklar böylece son olarak Suriye politikası konusunda ayrışmış oldu.

Temel Karamollaoğlu: 6'lı masanın eskisi gibi büyük önemi kalmadıTemel Karamollaoğlu: 6'lı masanın eskisi gibi büyük önemi kalmadı

Millet İttifakı'nı düşündürecek sonuçlar: Erdoğan açık ara birinci, iki parti eridiMillet İttifakı'nı düşündürecek sonuçlar: Erdoğan açık ara birinci, iki parti eridi

“TOPLANIP TOPLANIP DAĞILIYORLAR”

Öte yandan, altılı masanın ortakları arasında seçim öncesi açıklanması planlanan ‘koalisyon protokolü’ konusunda sıkıntı yaşanıyor. Koalisyon protokolünde yer alacak konularda altı parti arasında farklı bakış açıları var. İktidar olmaları durumunda Davutoğlu, atılacak her adımın altı liderin imzası ile hayata geçirilmesini, Karamollaoğlu liderlerden oluşan danışma meclisi benzeri bir yapının kurulmasını, DEVA Partisi ise geçiş süreci ile ilgili bir mutabakata varılmasını, seçilecek Cumhurbaşkanının hangi yetkileri kullanacağına yönelik ön protokolün açıklanmasını istiyor. Altılı masada ‘koalisyon protokolünün’ vatandaşa geçmişteki koalisyon krizlerini hatırlatacağına yönelik endişe de bulunuyor. Ayrıca halen Cumhurbaşkanı adayının açıklanmaması ve geleceğe yönelik hiçbir somut adım atılmaması seçmen tabanında ‘Toplanıp toplanıp dağılıyorlar’ algısı oluşturdu. Seçmen tabanlarından bu toplantıların ‘Nafile turlara’ dönüştüğüne yönelik tepkilerin yükseldiği altılı masaya, cumhurbaşkanı adayının açıklanması konusundaki baskılar da artıyor.

KAYNAK: TÜRKİYE GAZETESİ
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 109
 • Yelbiçen 1 ay önce Şikayet Et
  Birileri birlikten beraberlikten neden rahatsız oluyor allah akıl us versin
  Cevapla
 • dostt birr 1 ay önce Şikayet Et
  bu altılı masa dedikleri isterse yüzlü hatta ikiyüzlü masa olsun iktidar olmayı rüyalarında bile göremezler. hepsini toplasan hatta çarpsan bile iktidar olamazlar..biri sagci biri solcu biri ıslamcı biri neydugu belli degil.biri pkk sevici biri ingiliz sevici...hepsi bir arada ülke yönetecekler. mümkün mü..bence hayır. oy verenler de bu masaya neyidüğu belirsiz partiler deyip reise oy verecekler.iki kere iki dört .2023 lü reis iktidarı şimdiden ülkemize hayırlı olsun.
  Cevapla
 • abdulbaki 1 ay önce Şikayet Et
  esed Türkiyenin muhatabı değildir. Bizim muhatabımız esedin sahipleridir. Esed ancak muhalefet ile görüşüp anlaşmalıdır ki, bunu asla yapmaz. Nüfusun yüzde onu bile olmayan esed, gerçek hiç bir seçimde suriyede bir gün dahi kalamayacağını biliyor. onun için rusların yardımı ile insanları öldürmeye devam ediyor.
  Cevapla
 • Isa ERDEMİR 1 ay önce Şikayet Et
  Altılı masayla hdp ve fetö oyun oynuyor
  Cevapla
 • Abdülbaki Yeşil 1 ay önce Şikayet Et
  Babacan Davutoğlu ajan gittiler oraya Reis işi biliyor. İlerde tarih yazar. Reis siyasete 10 yaşında başladı. Abdülhamit Han hayranı. Başka söze gerek yok. Yeyin birbirinizi . Binde 5 oyla iktidar gibi söz sahibi adamlar saadet gelecek deva olacak hepsi binde 15 oy yok.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
TATA uygun fiyatlı otomobilini satışa çıkardı! İşte özellikleri ve fiyatı
Credit Suisse ve Deutsche Bank'ta iflas tehlikesi: CEO'nun gizli mektubu ortaya çıktı