AK Parti'den TİP Milletvekili Ahmet Şık'a manevi tazminat davası

AK Parti'nin avukatları, "partinin kişilik ve saygınlığına saldırıda bulunduğu" gerekçesiyle Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık'a 100 bin liralık manevi tazminat davası açtı.

GİRİŞ 31.08.2022 11:27 GÜNCELLEME 31.08.2022 12:01
Bu Habere 78 Yorum Yapılmış

AK Parti'nin avukatları Muammer Cemaloğlu ve Burhanettin Sevencan’ın asliye hukuk mahkemesine sunduğu dava dilekçesinde, AK Parti'nin, faaliyetlerini hukuka ve mevzuata uygun sürdüren siyasi bir teşekkül olduğu belirtildi.

Dilekçede, davalı Şık'ın dijital ortamda yayın yapan bir kanaldaki açıklamalarında, AK Parti hakkında katlanılması mümkün olmayan suç isnadı ve iftiraların yer aldığı, AK Parti'nin kişilik haklarına saldırıda bulunulduğu, söz konusu açıklamaların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği aktarıldı.

Ahmet Şık'ın, gerçek dışı iddialarla kamuoyunu yönlendirme ve toplum nezdinde partinin itibarını zedeleme kastıyla hareket ettiği, partinin kişilik haklarını alenen ihlal ettiği bildirilen dilekçede, şu değerlendirmeye yer verildi:

"Davalı, müvekkil partinin, parti yöneticilerinin, üyelerinin ve tüzel kişiliğinin şeref ve haysiyetini zedelediği gibi, kamuoyu nezdinde müvekkil partiye karşı haksız isnatlarda bulunarak, olumsuz düşünceler geliştirme kampanyasına girişmiştir. Davalının amacı, müvekkil partiyi hukuka aykırı eylemlerin içinde olmakla suçlamak ve bu vesileyle müvekkil partinin itibarını sarsmaktır. Bu nedenle eylemin hukuka aykırılığı da açıktır. Dava konusu açıklamaların, davalının kusuru sonucu gerçekleştiğine dair herhangi bir tereddüt bulunmamaktadır."

Ahmet Şık'ın AK Parti ile ilgili skandal sözlerine Hamza Dağ'dan sert tepki!Ahmet Şık'ın AK Parti ile ilgili skandal sözlerine Hamza Dağ'dan sert tepki!

Ahmet Şık'tan AK Parti'ye tehdit! Haddini aştıAhmet Şık'tan AK Parti'ye tehdit! Haddini aştı

"İFADE ÖZGÜRLÜĞÜ VE ELEŞTİRİ SINIRLARI AŞILDI"

AİHM ve Anayasa Mahkemesi kararları ile Yargıtay içtihatlarından örnekler verilen dilekçede, "İfade özgürlüğü sınırsız olmayıp, yine aynı düzenlemelerle kişilerin şeref ve haysiyetleri koruma altına alınmıştır. Somut olayda davalı ifade özgürlüğü ve eleştiri sınırlarını aşarak müvekkil partinin kişilik haklarına saldırıda bulunmuştur." ifadeleri kullanıldı.

Partinin siyasi pozisyonu ve toplumdaki konumu gereği manevi değerlerinin açıkça zarar gördüğü kaydedilen dilekçede, bu kapsamda partinin kişilik hakları ve saygınlığına saldırıda bulunduğu gerekçesiyle davalı Ahmet Şık'ın 100 bin lira manevi tazminata mahkum edilmesi talep edildi.

KAYNAK: AA
İbrahim Can Haber7.com - Güncel/Siyaset Sorumlu Editörü
Haber 7 - İbrahim Can
YORUMLAR 78
 • mert 2 ay önce Şikayet Et
  Hapse girmesi lazım en azından.
  Cevapla
 • göktürk 2 ay önce Şikayet Et
  ANAYASA MAHKEMESİ NE İŞE YARIYOR. resen bu aloçağın vekilliğni düşürüp vatana ihanetten kapı arkasına tıkılmalı. vatana ihanet edenler.n anayasal dokunulmazlığı her daim hükümsüz olmalı derhal ttujlanıp cezası veirlmeli alçağın
  Cevapla
 • No name no face 2 ay önce Şikayet Et
  Erkeksen,şu dokunulmazlık zırhından sıyrıl da konuş! Çapsız,bakalım kalıbın nedir? Görelim...!!!
  Cevapla
 • Vahap 2 ay önce Şikayet Et
  20yıldır itler ürüyor, bozkurtlar yürüyor. 25yıla çeyrek var.
  Cevapla
 • Misafir 2 ay önce Şikayet Et
  Susturun vatan hainlerini yargı hakimler lütfen gereği yapılsın. Provokatör mikrop.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Macron'dan beklenmeyen davranış! Türkiye'yi övdü
Türkiye beyaza büründü! Yurdun dört bir yanından muhteşem kareler