Rumların KKTC bayraklarını yakmasına çok sert tepki

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, "Bayraklarımız ile KKTC kutsalımızdır, bunlara el uzatanlara gereken yanıt elbette verilecektir" diyerek Rumların GKRY'deki gösterilerde KKTC bayrakları yakmasına tepki gösterdi.

GİRİŞ 16.11.2022 23:26 GÜNCELLEME 17.11.2022 11:20
Bu Habere 40 Yorum Yapılmış

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, dün KKTC'nin 39 kuruluş yıl dönümü nedeniyle Rum kesiminde düzenlenen gösterilerde ülkesinin bayraklarının yakılmasına çıkıştı.

"GEREKEN YANIT VERİLECEKTİR"

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamada, Tatar, Güney Kıbrıs'taki gösterilerde KKTC bayraklarının yakıldığını hatırlatarak, "Şehit kanları ile çizilen bayraklarımız, halkımızın onuru ve şerefidir. Bayraklarımız bizlere şehitlerimizin emanetidir. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti 1878 yılından bu yana devam eden mücadelemiz sonrasında self determinasyon hakkını kullanan halkımızın istenci ve iradesiyle kurulmuştur. Bayraklarımız ile KKTC kutsalımızdır, bunlara el uzatanlara gereken yanıt elbette verilecektir." ifadelerini kullandı.

"ESAS SORUMLU RUM YÖNETİMİ VE RUM ORTADOKS KİLİSESİDİR"

Tatar, Güney Kıbrıs'ta düzenlenen gösterilerde Türk, KKTC ve Türkiye düşmanlığının doruğa tırmandığının bir kez daha görüldüğünü vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulunuldu:

"Rum Yönetimi'nin Rum Eğitim Bakanlığının teşvikiyle yollara dökülen Rum gençleri 'Girne'ye döneceğiz', 'Güzelyurt, Maraş bizimdir', 'Kıbrıs Yunan'dır', 'Türkler, Kıbrıs'tan dışarı' sloganları atarken KKTC bayrakları da yakılmıştır. Burada esas sorumlu olan Rum gençlerinin beyinlerini Türk düşmanlığıyla yıkayan, onları ırkçı, faşist ve Türk düşmanı olarak yetiştiren Rum Yönetimi ile Rum Ortodoks kilisesidir. Başta AKEL, DİSİ, DİKO olmak üzere Rum siyasi partilerinin yapmış olduğu açıklamalar da değişmeyen Rum zihniyetini bir kez daha gözler önüne sermiştir."

ABD'den KKTC'nin 'gözlemci üye' statüsüne dair açıklama! Erdoğan'dan cevapABD'den KKTC'nin "gözlemci üye" statüsüne dair açıklama! Erdoğan'dan cevap

AK Parti'den AB'ye çok sert KKTC tepkisi: Yok hükmündedirAK Parti'den AB'ye çok sert KKTC tepkisi: Yok hükmündedir

Başkan Erdoğan'dan KKTC mesajıBaşkan Erdoğan'dan KKTC mesajı

Erhan Ceylan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Erhan Ceylan
YORUMLAR 40
 • Davut 4 ay önce Şikayet Et
  Bizde İstanbul'da rum Ortodoks kilisesinde yunan bayrağı yakarsak bu iş duzelicek
  Cevapla
 • Mustafa 4 ay önce Şikayet Et
  Siz uyumaya devam edin biz hangi birine yetişelim sabaha kadar eğlenin akşama kadar yatın
  Cevapla
 • ulus 4 ay önce Şikayet Et
  KKTC Bayrağına 'da Komple Kıbrıs adası silueti eklenmeli.
  Cevapla
 • 1968 4 ay önce Şikayet Et
  eceli gelen it cami duvarına işermiş.
  Cevapla
 • vatandaş 4 ay önce Şikayet Et
  Kıbrıs Türk'tür, tamemen bizimdir.. Rumlar az palazlanın siz.. Hele şu şeçimden alnının akıyla başkan Erdoğan çıksın hepinizi akdeniz sularında boğacağız
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Miçotakis'ten seçim vaadi: Türk-Yunan sınırına tamamen duvar örecek
İYİ Parti binasına saldırı: Soylu'dan açıklama! Saldırının faili yakalandı