İBB'de son dakika terör soruşturması... Bakan Soylu: İmamoğlu beni aradı yardım istedi!

Bakan Soylu, İBB'deki terör soruşturmasına ilişkin, "İmamoğlu saygılarını sunarak beni aramıştır. Belli bir konuda ‘CHP Genel Merkezi zaten beni sevmiyor, nolursunuz bana bu konuda yardımcı olur musunuz?’ diye ricası olmuştur." dedi.

GİRİŞ 28.12.2022 15:35 GÜNCELLEME 28.12.2022 17:49
Bu Habere 90 Yorum Yapılmış

SON DAKİKA HABERİ: İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu'nun Yüksek Seçim Kurulu (YSK) üyelerine hakaret ettiği gerekçesiyle ‌2 yıl 7 ay 15 gün hapis cezası hükmünün gerekçesi açıklandı.

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesinin 17 sayfalık gerekçeli kararında, sanık İmamoğlu'nun basın mensuplarının yönelttiği soruya verdiği cevap ile YSK üyelerinin onur, şeref, ve saygınlığını rencide edebilecek şekilde hakaret ettiği anlatıldı.

Gerekçeli kararda, sanığın söylediği her sözün tüm Türkiye'de ve yurt dışında, basın aracılığıyla kolaylıkla duyulduğuna vurgu yapılarak "Takip edilen sanık tarafından bu şekilde, hakaret suçunun işlenmesi nedeni ile temel ceza belirlenirken TCK'nin 125/1-3-a maddesinde öngörülen seçimlik cezalardan hapis cezası tercih edilerek, temel ceza alt sınırdan uzaklaşılmak sureti ile belirlenmiştir." ifadesine yer verildi.

İBB'DE TERÖR SORUŞTURMASI

Anayasa bize bu konuda sorumluluk veriyor. Anayasa yetkisini kullandığımız için eleştirildik.

26 Kasım'da burada belediyeleriyle irtibatlı çalışanları aldıkları için İstanbul, Mersin, Adana, İzmir, Ayvalık'la ilgili bir İçişleri Bakanlığı'nca yürütülen soruşturma olduğunu ve bunun tamamlanması halinde dosyaların Yargı'ya gönderileceğini söylemiştim.

VAN'DA TERÖR OPERASYONU

Van'da bombalı saldırı talimatı alan 5 PKK'lı terörist yakalandı. Eğer bugün ülkemizde terör örgütleri hareket edemiyorsa Türkiye Cumhuriyetinin iradesindendir. Bu kadar açık ve net.

CEZADAKİ ARTIRIM, ALT SINIRDAN UZAKLAŞARAK YAPILDI 

Sanığa verilen cezada artırıma gidilme nedenlerinin sıralandığı gerekçeli kararda, İmamoğlu'nun üzerine atılı suçu, seçimle ilgili en üst kurul olan ve yüksek yargı organı sayılan YSK üyelerine karşı işlediğine işaret edildi.

Bu nedenle TCK'nin ilgili maddesi uyarınca cezada yarı oranında artırıma gidildiğinin altı çizilen gerekçeli kararda, burada ceza artırım oranı belirlenirken, seçim konusunda en üst kurul olan ve yetkilerini Anayasa'dan alan YSK üyelerine karşı suçun işlenmiş olması nedeni ile artırım oranının alt sınırdan uzaklaşılarak yapıldığı kaydedildi.

İMAMOĞLU YARDIM İSTEDİ: CHP BENİM SEVMİYOR

Bundan belli bir süre önce İmamoğlu saygılarını sunarak beni aramıştır. Belli bir konuda ‘CHP Genel Merkezi zaten beni sevmiyor, nolursunuz bana bu konuda yardımcı olur musunuz?’ diye ricası olmuştur. Ama kanun ne gerekiyorsa biz onu yaparız dedik ve onu da yaptık.

ORDU'DAKİ HAKARET DAVASINA VURGU 

Kararda, "Sanığın 'Tam da işte 31 Mart'ta seçimi iptal edenler ahmaktır.' sözleri ile kurul halinde çalışan ve kamu görevi yapan YSK üyelerine karşı yapmış oldukları görevden dolayı, 'ahmak' demek sureti ile hakaret ettiği sabit görülerek, sanığın kişiliği, suçun işleniş şekli, meydana gelen zararının ağırlığı, sanığın yargılama sürecindeki davranışları, tüm dosya içeriği birlikte değerlendirilerek cezalandırılması cihetine gidilmiştir." değerlendirmesinde bulunuldu.

Gerekçeli kararda, sanık Ekrem İmamoğlu'nun, geçmişte "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan Ordu'da yargılandığı davada 6 bin 80 lira adli para cezasına çarptırıldığı hatırlatılarak bu kararın Yargıtay aşamasında olduğuna işaret edildi.

"SOYLU HUSUSUNUN İLERİ SÜRÜLMESİ, CEZADAN KURTULMAYA YÖNELİK SAVUNMA" 

Bu hususun sanığın geçmişi ile ilgili mahkemede olumsuz bir kanaat oluşturduğuna vurgu yapılan gerekçeli kararda şunlar kaydedildi:

"Ayrıca sanığın mahkememizde devam eden yargılama sürecinde 21 Eylül 2022 tarihinde yapılan duruşma sonrasında basın mensuplarına devam eden bu dava ile alakalı olarak 'Ne yazık ki olmaması gereken bir dava sürdürülüyor, boş işler bunlar.' şeklindeki açıklaması. Yine aynı şekilde 11 Kasım 2022 tarihli duruşmadan sonra katıldığı televizyonda, 'Şu mahkemeden utanç duyuyorum, böyle bir yargılama olamaz, şaka gibi, trajikomik bir durum. Beni zerre ilgilendirmiyor.' şeklindeki açıklamaları ile yargılama sürecindeki davranışları ile mahkeme tarafından yapılan yargılamayı ciddiye almamış, yargılama sürecindeki bu olumsuz davranışlardan dolayı sanık lehine takdiri indirim uygulanmamıştır."

Kararda, İmamoğlu'nun suça konu sözlerinin muhatabının YSK üyeleri olduğunun "duraksanmayacak şekilde açık" olduğuna işaret edilerek "Bu konuda sanığın yapmış olduğu savunma yani, sözlerin muhatabının İçişleri Bakanı Süleyman Soylu olduğu hususunun ileri sürülmesi, karşılıklı hakaret nedeni ile cezadan kurtulmaya yönelik olarak geliştirilen bir savunma olarak değerlendirilmiştir." ifadesine yer verildi.

"KHK İLE ATILANLAR İŞE ALINAMAZ"

HDP'yi ve PKK'yı takip ettiğimiz için belediyelerde ne olduğunu biliyoruz. "Biz bu insanları işe almadık" diyebilirler mi? İlişkiyi kiminle kurdunuz? 505 kişi terörle iltisaklı olduğu için kamuda çalışamaz.

Bu soruşturmayı 8 kişilik bir müfettiş ekibiyle yaptık. İddia edildiği gibi ekibin sorumlusu veya ekibi yöneten gibi bir kişi yoktu.

Müfettiş incelemesinden sonra değerlendirme komisyonu kurdu.

Burada asıl sorulması gereken soru şudur; bu kadar insan bu belediyeye hangi yetenekleri dolayısıyla girdi? Bunları size kim önerdi? Siz sokaktan her geçeni alıyor musunuz? Mücadelemiz hoşuna gitmiyor, bizi beğenmiyor. Bizi şikayet ediyor. Kendi üzerine vazife olmayan her şeyi yapıyor. Bir tek şeyi yapmıyor: İşini!

İMAMOĞLU'NDAN CEVAP

Bakan Soylu “Saygılarımla” diyerek kendisini aradığımı ve yardım istediğimi söylemiş. Bu kuyruklu bir YALAN! İstihbarat sende, telefon takibi sende, tüm bilgilere erişme gücün var. Bunu ispat edersen ben, edemezsen sen istifa etmelisin. HODRİ MEYDAN

SOYLU: İBB BAŞKANI BENİ ARADI, 'CHP'YE BENİ EZDİRME!' DEDİ

İstanbul’da yardım toplarken yardımla ilgili bu yardımın kanunlara uygun olmadığını tespit ettikten sonra o toplanan paralara el koyuldu. İBB Başkanı beni arayıp "CHP'ye beni ezdirme" dedi.

Ama ikiyüzlü olduğu için kabul etmiyor.

İBB ile ilgili 1 soruşturma yok 3 soruşturma var. Bu 3 soruşturmanın tamamı da terör ile ilgili soruşturmalar.

Bizim terörle mücadelemiz hoşuna gitmiyor olabilir, bizi beğenmiyor da olabilir. Kendi üzerine vazife olmayan her şeyi yapıyor ancak sadece tek bir şeyi yapmıyor; o da kendi görevi.

"120 KİŞİYİ NEDEN İŞTEN ÇIKARDI?"

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Neden biz uyarmadan önce değil de sonra çıkardın?

MAHKEMENİN KARARI

Anadolu 7. Asliye Ceza Mahkemesi, 14 Aralık'ta İmamoğlu'nun "kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan 1 yıl 6 ay hapisle cezalandırılmasına karar vermişti.

Mahkeme, sanığın bu eylemi basın önünde alenen işlemesi nedeniyle artırıma giderek İmamoğlu'na verilen cezanın 1 yıl 9 aya çıkarılmasına hükmetmişti.

İmamoğlu'nun bu eylemi "kurul halinde çalışan, kamu görevlilerine karşı" işlediğine kanaat getiren mahkeme, sanığın 2 yıl 7 ay 15 gün hapisle cezalandırılmasını karara bağlamıştı.

Mahkeme, İmamoğlu hakkında TCK'nin "Belli hakları kullanmaktan yoksun bırakılma" konusunu içeren 53. maddesinin uygulanmasına hükmetmişti.

Son Dakika: İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı!Son Dakika: İmamoğlu hakkında verilen hapis cezasının gerekçeli kararı açıklandı!

KAYNAK: HABER7
Ömer Aktaş Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ömer Aktaş

Editör Hakkında

1991 yılında Bayburt’ta doğdu. Kocaeli Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema bölümünden mezun oldu. 2016 yılında Anadolu Ajansı'nda stajını yaptı. Yeni Şafak ve Akşam Gazetesi'nde çalıştı. Nisan 2021'den bu yana Haber7.com'da ‘Gündem Editörü’ olarak görev yapmaktadır.
YORUMLAR 90
 • Konyalı 1 yıl önce Şikayet Et
  Sayın bakan şunun konuşma kaydı vardır yayınla kibar çocuk duysun.
  Cevapla
 • Ahmet 1 yıl önce Şikayet Et
  Kesinlikle yayınlamalı, yoksa istifa etmeli. Madem böyle bir iddia atıyorsun ortaya, ispatlamakla mükellefsin.
  Cevapla
 • Çanakkale 1 yıl önce Şikayet Et
  Biri tlf sakası yapmıs anlasilan
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  bunu ispatlamak soylu igin zor olmamali konusma kaydini ilgil operatorden alip halka ilan etmek lazim
  Cevapla
 • Ekrem 1 yıl önce Şikayet Et
  Bırak ettiğini çeksin yunanoğlu
  Cevapla
 • İrfan 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu chppkk lar iyice zirvaladi hepinizin sonu yakin dir inş
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Erdoğan öncülük etti! Türk siyasetinde yeni bir sayfa açıldı
Gaziosmanpaşa’da toprak kayması... Vali Gül'den açıklama: 30 bina tahliye edildi