Altılı masanın adayı Kılıçdaroğlu mu? Karamollaoğlu'ndan dikkati çeken çıkış: Olursa...

"Altılı masanın adayı kim olacak" sorusu gündemdeki yerini korurken Karamollaoğlu'ndan yeni açıklama geldi. CHP liderinin niyetini ortaya koyduğunu belirten Karamollaoğlu, "Aday olması halinde yüzde 99 kazanır" dedi.

GİRİŞ 01.02.2023 15:00 GÜNCELLEME 01.02.2023 15:03
Bu Habere 892 Yorum Yapılmış

Son dakika haberi: Millet İttifakı'nın adaylık bilmecesinde düğümün çözülmesine sayılı günler kalmışken altı partiden de yeni açıklamalar gelmeye devam ediyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday olması halinde seçimleri kazanacağını söyledi. 

Karamollaoğlu ayrıca, Kılıçdaroğlu'nun "Ben Kemal, geliyorum" sözleriyle adaylığa niyeti olduğunu ortaya koyduğunu vurguladı.

Altılı masanın adayı, 13 Şubat'ta Saadet Partisi'nin ev sahipliğinde yapılacak toplantının ardından duyurulacak. Karamollaoğlu, toplantı öncesinde ittifakın liderleriyle adaylık müzakerelerini yürütüyor.

Fox TV'de soruları yanıtlayan Karamollaoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle: 

"(Altılı masanın desteklediği adayın kazanamama ihtimali var mı?) Binde bir ihtimal her zaman bırakırsınız. Yüzde 99, altılı masanın gösterdiği aday kazanır. 

(Peki o isim Kemal Kılıçdaroğlu olursa?) Kim olursa olsun. Mühim olanı, bu kanaatin pekişmesidir. Herkeste, 'evet, falanca şahıs aday olduğu takdirde bunun kazanma şansı diğerlerine göre daha yüksektir' kanaati hakim olacak.

Akşener: Mücadelemiz koltuk hesabına feda edilemezAkşener: Mücadelemiz koltuk hesabına feda edilemez

(Kılıçdaroğlu'nun "Ben Kemal, geliyorum" sözleri adaylık mesajı mı?) Sayın Kılıçdaroğlu bugüne kadarki ifadeleriyle böyle bir arzusu olduğunu, niyeti olduğunu ortaya koydu. Ama nihayet bu karar altı partinin liderlerinin bir araya gelerek verecekleri bir karar olacak. O tescil edilmeden yüzde 100 demek doğru olmaz. Ama bu, bir niyetin çok açık ve net bir ifadesidir."

(Güçlendirilmiş başkan yardımcılığı gibi bir durum var mı?) Elbette verilecek kararlarda altılı masadaki liderlerin mutlaka düşüncesi Cumhurbaşkanı tarafından alınacak.

Seçimden sonra bu mekanizma nasıl işler? Ona bakacağız. O günün şartlarında. 

Bakanlıklar nasıl taksim edilecek? Alınan oya göre her partiye bakanlık verilebilir. En azından bir partiye bir bakanlık mutlaka verilir, verilmelidir noktasında da ittifak var. 

Meclis'te çoğunluk tesis edildiği zaman komisyonlar buna göre oluşturulacak.

Davutoğlu: Masayı kimse tekeline alamaz, aday fedakarlık yapacakDavutoğlu: Masayı kimse tekeline alamaz, aday fedakarlık yapacak

Ali Babacan'dan 6'lı masa itirafı: Geçmişi konuşursak kavga çıkarAli Babacan'dan 6'lı masa itirafı: Geçmişi konuşursak kavga çıkar

Babacan canlı yayında söyledi, vatandaşlar isyan etti!Babacan canlı yayında söyledi, vatandaşlar isyan etti!

(Saadet Partisi hangi bakanlıkla ülkeye hizmet etmek ister?) Herhangi biri. Her konuda bizim ekibimiz var. İster ekonomi, ister eğitim, ister adalet, ister dış politika olsun. Her konuda biz kendi ekibimizi kurar ve işi yürütürüz. Ama iş bölünmeye gelince, biz mutabakat sağlayacağız. Otururuz, anlaşırız.

(Listeler nasıl hazırlanacak? Saadet Partisi, CHP listelerinde mi olacak?) Öyle bir konuyu konuşmanın şimdi hiç faydası yok. Herkesin bir araya gelmesi, ille de tabanın bir araya gelmesi anlamına gelmez. İttifaklar apayrı bir konudur. Partiler arasındaki özel görüşmelerden sonra belirlenir.

(Cumhurbaşkanı aday olabiliyor mu?) Bugünkü kanunlarla Anayasa çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanı'nın tekrar aday olması söz konusu değil. Bitaraf hukukçulara göre Tayyip Bey'in tekrar aday olma ihtimali yok. Kendilerine göre kanunun geçmesi sıfır noktası. Neden onu kanuna koymadınız? Sayın Cumhurbaşkanı, Meclis'e girerken, 'Kimse kendi partisinde bile iki defa başkanlık yapmamalı' dedi. Nasıl değişti? Ne oldu da şimdi her şey değişti?"

İbrahim Can Haber7.com - Haber Şefi
Haber 7 - İbrahim Can

Editör Hakkında

İbrahim Can, 1993'te İstanbul'da doğdu. İnternet haberciliği kariyerine 2011’de başladı. İki yıla yakın küçük ölçekli sitelerde çalıştıktan sonra, 2012'nin Ekim ayında yenisafak.com'a başladı. 6,5 yıl çalıştığı yenisafak.com'da Gündem, Eğitim, Hayat, Dünya, Spor ve Video kategorilerinde çalıştı. Bir süre akşam sorumluluğu yaptı. Son olarak Ana Sayfa Editörü oldu. 2019'un Haziran ayında Haber7'de Gündem Editörü olarak göreve başladı. Hem Haber7 hem de Yeni Şafak'ta kültür sanat, eğitim ve siyaset alanları başta olmak üzere birçok alanda özel haber, infografik ve video hazırladı. Hala Haber7'de Haber Şefi olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 892
 • selam 1 yıl önce Şikayet Et
  Senden utanıyorum. Utanç duyuyorum. Şimdiye kadar nasıl da sana destek verdik. Allah'ım bizi affetsin.
  Cevapla
 • batmanlı 72 1 yıl önce Şikayet Et
  bir milli görüşlü olarak reise verecem
  Cevapla
 • Şeriat 1 yıl önce Şikayet Et
  Kabrin ağzına gelmişsin çevirdiğin fırıldaklıklara bak. Şeytan bile sizden kaçar. Allahtan ÖLÜM var MAHŞER var HESAP var CEHENNEM var. Müminlere CENNET var. Saadetli kardeşlerim umarım CHP'li masayı kabul etmez Laik Partinin yanında yer almazlar.
  Cevapla
 • RAGIP 1 yıl önce Şikayet Et
  Bu Karamollaoğlu'ndan bazen şüpheleniyorum, bir ara reis ile görüşme yapmışlardı. sanki içimden bir his altını masa içinde Erdoğan'ın bir ajanı olabilir mi diye düşünüyorum.Eğer bu adam Kılıçdaroğlu gibi silik şahsiyet için %99 kazanır diyorsa bilin ki aday olması için gaz veriyor demektir.Çünkü kazanamayacağını o da biliyor.
  Cevapla
 • Okkes 1 yıl önce Şikayet Et
  Kardeş destek verecek olsa reisin yaninda yer alırdı. Kesinlikle karşı gorusuryoruz
  Cevapla
 • sawe 1 yıl önce Şikayet Et
  filmlerde olur o..
  Cevapla
 • Kaya 1 yıl önce Şikayet Et
  Çarkçı Kemal ile Fırıldak Temel'in maceraları...
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
‘Bakan Şimşek rakamı onayladı’ diyerek açıkladı! İşte yeni emekli maaşı
Filistin'e destek verdi diye kovulmuştu! Mahkemeden karar çıktı