Son seçim anketinde fark açıldı! Hepsini geride bıraktı

ASAL Araştırma, 26 ilde yaptığı ankette katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?" sorusunu yöneltti. Ankete katılanların yüzde 48.7'si "Recep Tayyip Erdoğan" yanıtı verdi.

Son seçim anketinde fark açıldı! Hepsini geride bıraktı
Son seçim anketinde fark açıldı! Hepsini geride bıraktı
GİRİŞ 03.02.2023 16:01 GÜNCELLEME 04.02.2023 06:13
Bu Habere 401 Yorum Yapılmış

ASAL Araştırma, 14-24 Ocak 2023 tarihleri arasında İstanbul, Tekirdağ, Balıkesir, İzmir, Aydın, Manisa, Bursa, Kocaeli, Ankara, Konya, Antalya, Adana, Hatay, Kırıkkale, Kayseri, Zonguldak, Kastamonu, Samsun, Trabzon, Erzurum, Ağrı, Malatya, Van, Gaziantep, Şanlıurfa ve Mardin dahil 26 ilde 2 bin 520 kişiyle telefon yöntemiyle yaptığı anket çalışmasında katılımcılara, "Cumhurbaşkanlığı seçiminde kimi cumhurbaşkanı olarak görmek istiyorsunuz?" açık uçlu sorusunu yöneltti.

Ankete göre, kararsızlar ve cevap yok diyenler oransal olarak dağıtıldıktan sonra mevcut Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yüzde 48.7 oranıyla ilk sırada yer alırken, ikinci sırada ise yüzde 16.3 oranıyla CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu yer aldı. Onu yüzde 14.8 ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş takip ediyor. Ankette, HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş yüzde 7.1, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yüzde 5.5, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener'in ise yüzde 4.2 oy oranı bulunuyor.

BU PAZAR SEÇİM OLSA KİMİ CUMHURBAŞKANI OLARAK GÖRMEK İSTERSİNİZ? (AÇIK UÇLU SORU)

Recep Tayyip Erdoğan: %48.7

Kemal Kılıçdaroğlu: %16.3

Mansur Yavaş: %14.8

Selahattin Demirtaş: %7.1

Ekrem İmamoğlu: %5.5

Meral Akşener: %4.2

Ali Babacan: %0.9

Fatih Erbakan: %0.7

Muharrem İnce:%0.6

Abdullah Gül:%0.5

Ahmet Davutoğlu:%0.4

Temel Karamollaoğlu: %0.3

ERDOĞAN MI, MANSUR YAVAŞ MI?

Ankette ayrıca isim vererek katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde son tura Recep Tayyip Erdoğan ile Mansur Yavaş kalsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusu da soruldu. Ankete katılanlar yüzde 51.5 ile Erdoğan, yüzde 48.5 ile Mansur Yavaş yanıtını verdi.

ERDOĞAN MI, EKREM İMAMOĞLU MU?

Son tura Recep Tayyip Erdoğan ile Ekrem İmamoğlu kaldığında ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 53.3 olurken, İmamoğlu diyenler ise yüzde 46.7 oranında çıktı.

ERDOĞAN MI, KILIÇDAROĞLU MU?

Cumhurbaşkanlığı seçiminde Recep Tayyip Erdoğan ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun karşılaşması durumunda ise Erdoğan diyenlerin oranı yüzde 54.4 olurken, Kılıçdaroğlu'nu tercih edenlerin oranı yüzde 45.6 çıktı.

ERDOĞAN MI, MERAL AKŞENER Mİ?

Ankette, katılımcılara "Cumhurbaşkanlığı seçiminde son tura Recep Tayyip Erdoğan ile Meral Akşener kalsa oyunuzu kime verirsiniz?" sorusu da soruldu. Ankete katılanlar yüzde 56.1 ile Erdoğan, yüzde 43.9 ile Meral Akşener yanıtını verdi.

ALTILI MASANIN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLMALI?

Anket çalışmasında tüm katılımcılara, "Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı kim olmalı?" açık uçlu sorusu da yöneltildi. Ankete katılanların yüzde 44.2'si CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nu Altılı Masa'nın Cumhurbaşkanı adayı olarak görmek istedi. Kılıçdaroğlu'nu yüzde 25.3 oranla Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, yüzde 14.4 oranla İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu izledi. Ankette, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in aday olmasını isteyenlerin oranı yüzde 6.0 çıkarken, Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan için Altılı Masa'nın adayı olmalı diyenlerin oranı yüzde 1.4 oldu. Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun aday olması gerektiğini söyleyenlerin oranı ise yüzde 0.6 çıktı.

ALTILI MASANIN CUMHURBAŞKANI ADAYI KİM OLMALI? (AÇIK UÇLU SORU)

Kemal Kılıçdaroğlu: %44.2

Mansur Yavaş: %25.3

Ekrem İmamoğlu: %14.4

Meral Akşener: %6.0

Ali Babacan: %1.4

Ahmet Davutoğlu:%0.6

Diğerleri: %8.1

ÖzgürBayrak Haber7.com - Editor
Haber 7 - ÖzgürBayrak

Editör Hakkında

Ankara'da doğan Özgür Bayrak, ilk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi "Gazetecilik" bölümünden mezun oldu. Üniversite döneminde çeşitli yerel gazetelerde muhabir ve editör olarak görev aldı. Star.com'da internet editörü olarak stajını tamamladıktan sonra Medya Takip Merkezi'nde 3 yıl boyunca Gündem, Siyaset, Spor, Ekonomi kategorilerinde haber ve SEO içerikleriyle birlikte galeri ve video hazırladı. 2019'un Şubat ayından bu yana ise Haber7.com'da Gündem Editörü olarak habercilik kariyerine devam etmektedir.
YORUMLAR 401
 • Mesele 1 yıl önce Şikayet Et
  Ya bu zillet ittifakına kim oy verir anlamıyorum. Adam ya hain yada ahmak olması lazım.
  Cevapla
 • Galata saray sevda 1 yıl önce Şikayet Et
  Ne duruyorsunuz mademki önde haydi seçime yürek varsa sizde.
  Cevapla
 • abdullah 23 1 yıl önce Şikayet Et
  Erdoğan farkını bir kez daha görmüş olduk. böylesine büyük bir depremde deprem bölgesine anında müdahale edildi,yolların yıkılmış olmasına rağmen devlet enkazların başına ulaşmayı başardı. shp döneminde bir sel felaketi olmuştu bu beceriksizler vatandaşları perişan ettiler.otordukları yerden bardağın boş tarafına bakanlar önce kendilerine baksınlar. onun için sonuna kadar Erdoğan. muhtar bile olamayacak kapasiteye sahip olan biri ukrayna nın yanında yer almalıyız diyor peki derdimiz nedir. can ve mal güvenliğiniz ve ülkemizin selameti için bunlardan uzak durun.
  Cevapla
 • Kubilay 1 yıl önce Şikayet Et
  Neden % 51 çıkmamış haftaya bekliyorun
  Cevapla
 • mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  chp , iii parti ,hdpkk kimse istemiyor. bunların son çırpınışı ..THE ENT
  Cevapla
 • Türkoglu turk 1 yıl önce Şikayet Et
  Bay bay kemal diyecekler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak'a gidiyor: Bakan Fidan: 20'nin üzerinde anlaşma imzalanacak
TFF Başkanlığı için sürpriz aday! Galatasaray taraftarı tepki gösterdi