6'lı masa çatladı, CHP'nin hukukçuları imdada yetişti: 'Erdoğan aday olamaz!'

6’lı koalisyon masasının iç kavgalara tutuştuğu her aşamada gündeme getirilen Başkan Erdoğan’ın 3’üncü defa adaylığı bir kez daha dillendirilmeye başlandı. CHP’ye yakın 7 hukukçu, Erdoğan’ın seçimlerde aday olamayacağını öne sürdü.

GİRİŞ 19.03.2023 17:27 GÜNCELLEME 19.03.2023 21:44
Bu Habere 499 Yorum Yapılmış

Geçmişte “muhtar bile olamaz” diyerek önünü tıkamaya çalıştıkları Recep Tayyip Erdoğan’ın cumhurbaşkanlığı seçimlerine girememesi için bazı çevrelerin girişimi devam ediyor.

Kamuoyunda “CHP’nin hukukçusu” olarak lanse edilen 7 isim, Başkan Erdoğan’ın 14 Mayıs 2023 tarihindeki seçimde aday olamayacağını savundu. Eski Yargıtay Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan, eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Ömer Faruk Eminağaoğlu, avukat Şenal Sarıhan gibi hukukçular, Erdoğan’ın adaylığının kabul edilmesi yönünde karar verenlerin de yargılanması gerektiği yönünde tehditvari ifadeler kullandı.

Hukukçuların açıklamasının, 6’lı koalisyonda “Cumhurbaşkanlığı yardımcılarının sayısı ve görevleri” ile ilgili tartışmaların ABB Başkanı Mansur Yavaş’ın son sözleriyle birlikte yeniden alevlenmesi üzerine yapılması dikkat çekti.

İşte CHP’li hukukçuların Erdoğan’ın adaylığına karşı yaptıkları o açıklamalar:

Hamdi Yaver Aktan

Eski Yargıtay Daire Başkanı Hamdi Yaver Aktan:

“Anayasanın 101. maddesinin ikinci fıkrasında ‘Bir kimse en fazla iki defa cumhurbaşkanı seçilebilir’ diye düzenleme var. Bu düzenleme daha sonra yapılan değişikliklerle olsa bile bir değişikliğe uğramadı aynı yerinde duruyor.”

İbrahim Kaboğlu

Anayasa hukukçusu ve CHP İstanbul Milletvekili İbrahim Kaboğlu:

“Çok açık ve net. Beş yılda bir halk tarafından cumhurbaşkanı seçilir ve bir kimse en fazla iki kere seçilebilir. Bu hükme bir daha dokunmadılar.”

Süheyl Batum

Anayasa hukukçusu ve 24. Dönem CHP Milletvekili Süheyl Batum:

“Cumhurbaşkanı üçüncü defa aday olamaz. Hukuken olamaz. Dinlemeden yaparlarsa iktidarı gasp etme gibi bir durum ortaya çıkar.”

Turgut Kazan

Eski İstanbul Barosu Başkanı Turgut Kazan:

“Cambazlıklarla hukuk ayaklar altına alınamaz. Bu cambazlıktır. Cumhurbaşkanı Erdoğan iki kez seçildi. Bir daha seçilemez.”

Ömer Faruk Eminağaoğlu

Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı ve CHP Üyesi Ömer Faruk Eminağaoğlu:

“Anayasa çok açık. Gerçek bilgi ve belgelere aykırı biçimde adaylığın kabul edilmesi, kabul kararı verenlerin hukuki ve cezai sorumluluğunu gerektirir. Bir görev suçu söz konusu olduğu için Yüce Divan’da yargılanması söz konusu olabilir.”

Metin Günday

Hukukçu Metin Günday:

“Anayasanın 101. maddesinin açık hükmü karşısında bunun (3. kez aday) mümkün olmadığını öteden beri savunan bir insanım.”

Şenal Sarıhan

Avukat Şenal Sarıhan:

“Yeniden aday olması mümkün değil. Tersi Anayasa ihlali olur.”

FİKİR 6'LI KOALİSYONUN

Altılı koalisyon masasının 26 Ocak'ta yayınladığı mutabakat metninde, Cummhurbaşkanı Erdoğan'ın adaylığına karşı çıkılan şu maddeye yer verilmişti:

"Cumhurbaşkanının, Anayasa'ya aykırı olarak üçüncü kez adaylığını ilan etmesi demokrasi tarihimize eklediği bir diğer kara sayfadır. Anayasa'yı yok sayan bu baş boşluğu kabul etmediğimizi kamuoyunun bilgisine sunarız."

KILIÇDAROĞLU BİR ÖYLE BİR BÖYLE

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 4 Şubat 2022'de katıldığı bir canlı yayın programında kendisine yöneltilen, "Erdoğan’ın adaylığına karşı üçüncü dönem itirazı yapacak mısınız?" sorusuna ise şu cevabı vermişti:

"Yok hayır. Net; aday olmak istiyorsa buyursun gelsin, millet herkesin boyunun ölçüsünü verecektir. Özel bir tartışma yapmayacağız. Bu tartışmalar artık geride kalmalı. Biz yapmayacağız. Başkaları tartışırsa ona bir şey diyemeyiz, en azından biz yapmayacağız."

Kılıçdaroğlu kendisini yalanladı! Erdoğan'ın adaylığını 'tartışmayacağını' açıklamıştıKılıçdaroğlu kendisini yalanladı! Erdoğan'ın adaylığını "tartışmayacağını" açıklamıştı

TANE TANE ANLATTI, CHP'NİN HUKUKÇULARI YİNE ANLAMADI

Meclis Başkanı Mustafa Şentop, Başkan Erdoğan’ın adaylığı ile ilgili manipülasyonlara şöyle cevap vermişti:

“Cumhurbaşkanımız, eski parlamenter sistemde 2014 yılında Cumhurbaşkanı seçildi. O zamanki seçim neye dayanarak oldu? Eski Anayasa’nın 101’inci maddesine göre. Buna göre bir kere seçildi. Fakat 2018’de seçilirken bu ‘101’ var mı, yok mu? 30 Nisan 2018’de kalkmış.

Seçim Haziran’da oldu. Yani Cumhurbaşkanı’mız 2014’te seçildiği 101. maddeye göre bir kere seçilmiş. ‘İki kere seçilebilir’ diyor ama o 101’inci madde kalkmış. Yerine 30 Nisan 2018’de yeni bir 101’inci madde yürürlüğe girmiş.

Bu 101’inci maddeye göre de, 2018’de seçilmiş.

Bu yeni 101’inci madde diyor ki; iki kere seçilebilir.

Yani ‘Cumhurbaşkanı iki defa seçilemez’ dediğimiz şeyi neye dayandıracağız biz? 101’inci maddeye… Hangi 101’inci maddeye? Bu 101’e (eski) dayandırabilir miyiz? Yürürlükten kalkmış…”

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan'ın adaylığı konusunu çocuğa anlatır gibi anlattı!TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Erdoğan'ın adaylığı konusunu çocuğa anlatır gibi anlattı!

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Faruk Arslan
YORUMLAR 499
 • İlhan 1 hafta önce Şikayet Et
  hiç birinin yüzünde nur yok farkettiniz mi?
  Cevapla
 • MENGENLİ 1 hafta önce Şikayet Et
  vah ülkemin eski haline ne ÇAPSIZLAR görev yapmışda haberimiz olmamış . KUDURSANIZDA , ORTA YERİNİZDEN ÇATLASANIZDA , RECEP TAYYİP ERDOĞAN YENİDEN CUMHURBAŞKANI OLACAK . . . NOKTA
  Cevapla
 • İsmail 1 hafta önce Şikayet Et
  Seçimle kazanamayacağını anlayanlar, yok diploması yok, yok üçüncü kez seçilemezmiş, yok şuymuş, yok buymuş diye fırıldak peşindeler yine ama yinede BAŞARAMAYACAKSINIZ.
  Cevapla
 • Misafir 1 hafta önce Şikayet Et
  siz kimsiniz size soran varmı yabaniler,bu ülke bizim biz olur diyorsak olur.oldu bile.
  Cevapla
 • hasan 1 hafta önce Şikayet Et
  Karar verenlerin yargıda yargılanmasını savunan hukukçumuz şunu da unutmasın ki, Türkiye Cumhuriyeti hükümetinin görevini engellenmesi suçu da ağır müebbet hapis gerektirir. Dolayısıyla bir cumhurbaşkanının tekrar seçilmesini yani hükümetinin görev yapmasının engellenmesi de bu kapsamda değerlendirilebilir. Muallakta olan hukuk metinleri şüphesiz farklı yorumlanabilir. Kısacası konu statikoya göre değişir. Zaten liderinizin de hep 20 Temmuz sözü bu konuyla ilgilidir. 15-20 Temmuzda ülkemizde çok şey değişti. Aman dikkat, statüko eskisinden çok farklı. Şaban hoca ne büyük bir hocaymış ki onun görüşleri geçmişi günümüzü her şeyi açıklıyor.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Finlandiya'dan Türkiye'ye Türkçe 'teşekkürler' mesajı
Parçalanan metrobüs görüntüsü tepki çekmişti… Ayrıntılara Haber7 ulaştı