6'lı koalisyondan ikiyüzlülük: İyi Parti'ye kurşuna tepki, AK Parti'ye saldırıya alkış!

İyi Parti İstanbul İl Başkanlığı binasına isabet eden iki mermi üzerinden iktidarı yaylım ateşine tutan 6+1 partili koalisyon, söz konusu AK Parti kurmaylarına yönelik saldırılar olunca açıkça saldırganların yanında yer aldı. İşte arşiv...

6'lı koalisyondan ikiyüzlülük: İyi Parti'ye kurşuna tepki, AK Parti'ye saldırıya alkış!
6'lı koalisyondan ikiyüzlülük: İyi Parti'ye kurşuna tepki, AK Parti'ye saldırıya alkış!
GİRİŞ 02.04.2023 15:21 GÜNCELLEME 02.04.2023 16:44
Bu Habere 63 Yorum Yapılmış

İnşaat bekçisinin hırsızlara sıktığı kurşunların iki tanesinin İyi Parti binasına isabet etmesi üzerinden ortalığı ayağa kaldıran 6’lı koalisyonun iki yüzlülüğü bir kez daha gün yüzüne çıktı. Kurşun üzerinden günlerdir AK Parti iktidarını ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hedef alan 6’lı masa liderleri ve medyasının tutarsızlığı bu konuda da kendisini gösterdi. Saldırının hedefi AK Parti ve iktidar kurmayları olduğunda saldırganlara arka çıkan 6’lı koalisyon, istemdışı dahi olsa hedefin kendi partileri olması durumunda kaos ve kargaşa dili kullanıyor.

AK Parti'den Akşener'e sert tepki: Siyasi menfaat hevesi kursağınızda kaldıAK Parti'den Akşener'e sert tepki: Siyasi menfaat hevesi kursağınızda kaldı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İyi Parti’ye kurşun geldiğinde “Meral Hanım Asena’dır, böyle korkutamazsınız” derken, saldırının hedefi Recep Tayyip Erdoğan olduğunda “Rüzgar eken fırtına biçer” diyordu. Kılıçdaroğlu, gözünün önünde Bakan Bekir Bozdağ’a saldırı düzenlenmesiyle ilgili çıt çıkarmamıştı. CHP’nin üst düzey isimleri, Bakan Bozdağ’a saldıran vandalı korumaya alıp alnından öpmüştü. Bakan Taner Yıldız saldırıya uğradığında da aynı tavrı takınan CHP’nin fonladığı medya, şiddet olayına övgü dizmişti.

İYİ Parti binasına isabet eden kurşunla ilgili yeni gelişme... İşte bekçinin ifadesiİYİ Parti binasına isabet eden kurşunla ilgili yeni gelişme... İşte bekçinin ifadesi

İşte 6’lı koalisyonun “saldırı” ikiyüzlülüğü…

İYİ PARTİ’YE ÖYLE

CHP’de Kılıçdaroğlu kanadına yakın Sözcü gazetesi, İyi Parti İstanbul İl binasına isabet eden iki kurşunla ilgili 1 Nisan’da, “Kurşunla seçim startı verildi! Akşener’den Erdoğan’a: Üzerimize gelen kurşunları çek, eğer geleceksen sen gel” manşetini attı. Olayı “Demokrasiye kurşun” olarak nitelendiren Sözcü gazetesi, 2 Nisan’da ise “İyi Parti il binasını ‘tedadüfen’ kurşunlayan kişi serbest bırakıldı… Yapanın yanına kâr kalıyor!” manşetiyle provokatif üslubunu sürdürdü.

BAKAN YILDIZ’A BÖYLE

Aynı Sözcü gazetesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı döneminde Taner Yıldız’a yönelik saldırıda farklı söylemde bulundu. Bakan Yıldız’a yönelik 20 Nisan 2010 tarihindeki yumruklu saldırının bir gün sonrasında Sözcü gazetesi saldırıya adeta arka çıktı.

Sözcü gazetesi 21 Nisan 2010’da konuyu “Yumruk Terapisi” başlığıyla haberleştirdi.

Bakan Yıldız’ın burnu sargılı olmasına rağmen TBMM’de vazifesine devam etmesinden rahatsız olan dönemin CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek ise alayvari sözlerle, “Utanmıyor musunuz Türkiye’ye utanç tablosunu izlettiriyorsunuz. Bu millet hesabınızı kesmiş. Seçimde öyle bir Osmanlı tokadı yiyeceksiniz ki benden söylemesi” dedi.

SALDIRGANI HİMAYE ETTİLER

CHP’nin ikircikli tavrı bir diğer saldırıda da bütün çıplaklığıyla görüldü.

16 Ağustos 2013 tarihinde Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma etkinliklerinde dönemin Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a saldıran sözde gazeteci Hüseyin Satı’ya CHP’liler sahip çıktı. Saldırganı gözaltına alan polisler, tribünlerdeki CHP’liler tarafından yuhalanırken, dönemin CHP Genel Başkan Yardımcıları Umut Oran ile Gökhan Günaydın saldırganı savunarak polisin kelepçe takmasını engelledi.

Satı’yı polisin elinden alan Oran ve Günaydın, saldırganı kendi makam araçlarıyla polis merkezine götürdü. CHP’li Umut Oran, saldırgan Satı’yı alnından öprerek yanağını okşadı.

CHP’li Günaydın, “Hacı Bektaşi Veli anma etkinliklerinde yaka paça gözaltına alınan gazeteciyle beraber emniyetteyiz” diyerek o hadsizin Bozdağ’a yumruk atmasına adeta destek çıktı.

Olayın olduğu Hacı Bektaş-ı Veli’yi Anma töreninde bizzat bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise konuşmasında saldırıya değinmedi ve hiçbir kınama veya destek mesajı paylaşmadı. Bakan Bozdağ yumruk hadisesinde Kılıçdaroğlu’nun rolünü, “Ana muhalefet lideri oradaydı. Kendisine anlattım. Vurulan yeri de gösterdim. Kendisi sonra konuşmaya çıktı ama bu olayı kınamadı” sözleriyle anlattı.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ise olay sonrası şu alayvari ifadeleri kullandı.

"B. Bozdağ'a yapılan saldırı dış mı, iç mi? Mihrak açısından yani. Kınayacağım da kimi kınayacağımı bileyim. Tutun Fas'a kaçmasın bu arada."

SALDIRANA DEĞİL, SALDIRIYA UĞRANA ÇATTI

Aynı Kılıçdaroğlu’nun, Başkan Recep Tayyip Erdoğan saldırıya uğradığındaki üslubu da oldukça çirkin. 2011 yılında Artvin’in Hopa ilçesinde o dönem Başbakan olan Recep Tayyip Erdoğan’ın konvoyu ve otobüsü provokatörlerce taşlanmış ve bir koruma memuru ağır yaralandı. CHP ve yandaş medyası, saldırıyı adeta savundu, CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Erdoğan toplumu gererek yönetmek istiyor. Ancak rüzgar eken fırtına biçer” diyerek saldırana değil, saldırıya uğrayana yüklendi.

SÖZCÜ İKİYÜZLÜLÜĞÜ

Tarihler 14 Mayıs 2014’ü gösterdiğinde vandalizm kendisini Manisa’da gösterdi. Soma’daki maden faciasından sonra acıları paylaşmak için bölgeye giden dönemin Başbakanı Erdoğan’ın makam aracına saldıran marjinal sol vandallar, güvenlik görevlileri tarafından bölgeden uzaklaştırıldı.

Başkan Erdoğan’a saldırı girişimini Sözcü gazetesi “Tayyip’e Öfke”, “Milli irade tepki gösterdi”, “Koşarak uzaklaştırdılar” manşetiyle haberleştirdi ve saldırıya çanak tuttu.

 

 • Haber7 gündeme getirdi Erdoğan duyurdu: En büyük mağdur AK Parti
 • AK Parti binaları ateşe verilirken bu sözleri sarf ettiler: Gençleri alınlarından öpüyorum

 

KAYNAK: HABER7
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 63
 • Fahri Özcan 1 yıl önce Şikayet Et
  Maksat muhalefet değilmi yakılan yıkılan bu kadının umurunda ,mı sanki bu zihniyet bir yumurtasını pişirebilmek için dünyayı ateşe vermekten bile çekinmez bunlar çünkü yerli bir duruşları yok olsaydı Avrupa'dan aferin beklemezlerdi
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  İnsanda biraz haysiyet şeref olur
  Cevapla
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  inşaallahkendi kazdıkları kuyuda boğulurlar çünkü bukadarmazlumun ahını aldılar beter olsunlar inşaallah allah fırsat vermesin
  Cevapla
 • Mustafa 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunların olduğu yerde kavga bitmez hak hukuk armayacaksın adamlar adliye basmadımı
  Cevapla
 • İsi 1 yıl önce Şikayet Et
  Kendileri yapmıştır…
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Öğretmen atamaları ne zaman? Bakan Tekin tarih verdi!
AK Parti ve MHP'li vekillerden AKPM'de dünyaya insanlık dersi