Kılıçdaroğlu'ndan skandal 'Bayraktar' çıkışı: Türkiye için büyük risk!

7'li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu, gençlerle buluştuğu toplantıda Savunma Sanayii ile ilgili gelen bir soruya skandal bir yanıt verdi. Kılıçdaroğlu, özel şirketlerin Türkiye için büyük risk olduğunu söyledi.

GİRİŞ 19.04.2023 00:01 GÜNCELLEME 19.04.2023 10:41
Bu Habere 420 Yorum Yapılmış

14 Mayıs seçimleri CHP Genel Başkanı ve 7'li koalisyonun cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, 14 Mayıs seçimleri öncesi gençlerle buluştu. Kılıçdaroğlu programda bir gencin kendisine yönelttiği "Milli savunma alanında yapılan teknolojik gelişmeler ve İHA, SİHA gibi savunma sanayisine yapılan yatırımlar devam edecek mi?" sorusuna 'Bayraktar' ile ilgili skandal bir cevap verdi.

Kılıçdaroğlu'ndan skandal 'Bayraktar' çıkışı: Türkiye için büyük risk!

'İLLAKİ SİLAH KULLANACAĞIM DİYE BİR KURAL YOK'

Türkiye'nin bölgesel olarak güçlü olmak zorunda olduğunu belirten Kılıçdaroğlu gelen soruya verdiği yanıtta:

"1974 gizli bir Bakanlar Kurulu kararı var Savunma Sanayii ile ilgili. Ve o dönem açılan pek çok kurum var. ASELSAN, HAVELSAN, ROKETSAN... Kurtuluş Savaşı'ndan hemen sonra Kırıkkale'de kurulan Entegre Savunma Sanayii fabrikalarımız var. Bütün bunların hepsi gayet güzel çalışıyorlar. Yalnız ASELSAN'da çalışan çok nitelikli elemanlarımızın büyük bir kısmını Hollanda kaptı. Hala gidiyorlar. Bunların tamamının geliştirilmesi ve büyümesi lazım. Yatırımların mutlaka desteklenmesi gerekiyor. Çünkü Türkiye'nin bulunduğu coğrafya jeopolitik olarak çok kritik bir yerde. Hemen yanımızda Orta Doğu var. Orta Doğu kan gölüne dönmüş vaziyette. İran, Amerika'yla çatışıyor. Yunanistan'la asarız keseriz diye bağırıp çağırıyoruz. Türkiye'nin bölgede güçlü olması lazım. Güç aynı zamanda sizin Savunma Sanayii'nizin güçlü olmasına bağlıdır. Eğer bu alanda güçlü olursanız illaki silah kullanacağım diye bir kural yok. Ama herkes bilmeli ki Türkiye Savunma Sanayii'nde önemli bir aşama kaydetmiş vaziyette. Onların tamamı büyütülecek" dedi.

Kılıçdaroğlu'ndan skandal 'Bayraktar' çıkışı: Türkiye için büyük risk!

'TÜRKİYE İÇİN BÜYÜK RİSK'

Savunma Sanayii'deki özelleşmenin Türkiye için büyük bir risk olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu 'Bayraktar'ı kast ederek yaptığı konuşmasında, "Eğer siz sadece özel sektöre verirseniz. Diyelim ki 'arkadaşımız İHA'yı yapıyor'. Sadece özel sektöre verirseniz bu da Türkiye için büyük risk. Neden? Yarın fabrikayı kalktı Amerikalılara sattı. Ya da Katarlılara bizim tank-paleti verdiğimiz gibi Katarlılara verdi. Olmaz. Dünyanın bütün demokrasilerinde artı otoriter rejimlerinde savunma sanayii mutlaka devletle beraber yürümek zorundadır. Çünkü silahı kullanacak olan kim? Ordu kullanacak. Savunma Sanayii'yi devlet kontrol edecek. Özel sektör belli parçalarını üretebilir, rekabet ortamı yaratılabilir. Bunların hepsi mümkün." ifadelerini kullandı.

CHP Genel Başkanı ve Millet İttifakı Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu

Kılıçdaroğlu'nun, Bayraktar'ı kast ederek' Türkiye için büyük risk' sözleri ise geçmiş dönemde BayKar Teknoloji Genel Müdür Haluk Bayraktar'ın İHA/SİHA alımında sürecin nasıl işlediğine dair yaptığı konuşmayı akıllara getirdi. Haluk Bayraktar savunma sanayisinde TSK'nın ihtiyaçları doğrultusunda devletin ihale sürecinin nasıl işlediğini iddialara cevap vererek tek tek anlatmış ve devletin izni olmadan hiçbir satış yapılamayacağını söylemişti. 

'DEVLET İZNİ OLMADAN HİÇBİR SATIŞ YAPILAMAZ'

Haluk Bayraktar'ın geçmiş dönemde devletin özel sektör üzerindeki etkisini anlattığı konuşmasında, "Türkiye'de Savunma Sanayii'nde iş yapan firmalar devlet iznine tabii. İzin almanız lazım. İzin almadan yapamazsınız bunu. Diyelim ki yaptınız. Satmak için Milli Savunma Bakanlığı'na başvurmanız lazım. MSB'ye başvurduktan sonra Dışişleri, İstihbarat, Savunma Sanayii Başkanlığı gibi devlet organlarına sorup, onay alıp, ondan sonra satabilirsiniz. Ben şuraya satayım, buraya vereyim böyle bir şey söz konusu değil. Devlete imzalı bir formla başvurmak zorunda." demişti.

BayKar Teknoloji Genel Müdürü Haluk Bayraktar

DEVLET DESTEĞİ ALAMDAN KENDİ İMKANLARIYLA TARİH YAZDILAR

BAYKAR CEO'su Haluk Bayraktar, 27 Mart’ta Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Bayraktar TB3 SİHA'yı tıpkı KIZILELMA gibi devlet desteği olmadan, yüzde 100 öz kaynaklarıyla geliştirdiklerini söyledi.

Milli Savunma Sanayimizin gururu... Bayraktar TB3, yerli üretimde yeni bir çığır açıyor!Milli Savunma Sanayimizin gururu... Bayraktar TB3, yerli üretimde yeni bir çığır açıyor!

'SÖZLEŞMELERDE İHRACATIN PAYI YÜZDE 99.3'

Baykar Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar, "Öz sermayemizle geliştirdiğimiz, millî ve özgün İHA'larımız sayesinde dünyanın en iyileri arasında yerimizi aldık. 2022'de imzaladığımız sözleşmelerde ihracatın payı %99.3" demişti.

Selçuk Bayraktar

Selçuk Bayraktar duyurdu: Baykar'dan dev ihracat hamlesiSelçuk Bayraktar duyurdu: Baykar'dan dev ihracat hamlesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete çok sert 'Selçuk Bayraktar' tepkisi!Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan muhalefete çok sert 'Selçuk Bayraktar' tepkisi!

BAŞKAN ERDOĞAN ÇOK SERT TEPKİ GÖSTERDİ

Öte yandan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'da Eskişehir'de gençlerle buluştuğu iftar programında yaptığı açıklamada muhalefet cephesinin Selçuk Bayraktar üzerinden yürüttüğü yıpratma operasyonlarına çok sert tepki gösterdi. Erdoğan açıklamasında, "Yatıyorlar kalkıyorlar televizyon ekranlarında Selçuk aşağı Selçuk yukarı. Rahmetli babaları bankalardan kredi almadan çalıştı." şeklinde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Selçuk Bayraktar

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 420
 • Misafir 1 yıl önce Şikayet Et
  Bence Türkiye için büyük risk olan kılıçdaroğlu
  Cevapla
 • Adak 1 yıl önce Şikayet Et
  Eyvah eyvah zannedersem bayraktara nasil düşman oluruz nasıl yaptiklari işi boşa cikartabiliriz nasil karalayabiliriz derdindeler bir kilif uydurma peşindeler tam bir omurgasizlik bunlarin yaptigi size yaziklar olsun ya
  Cevapla
 • Dadaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Adam daha seçilmeden şirketlere düşman olduğunu söylüyor, bu seçim bunlar için büyük hüsran olacak
  Cevapla
 • Cem-0 1 yıl önce Şikayet Et
  Senin ömür boyu gün yüzü görmemen gerekli Yazik vatan hainleri cirit atiyor
  Cevapla
 • ppm 1 yıl önce Şikayet Et
  Dünyanın SİHA babası olarak lanse edildi Selçuk Bayraktar ,Çin'li Song Yiçang tarafından,Azerbaycan Karabağ'sına kavuştu vs...peki hamburgerci ...seni kim ve nereye oturttu ?? Hangi başarılarınla gövde gösterisi yapıyorsun..insanda birazcık olsun utanma olur yahuuu,o bile yok sende,SSK hastanelerinde rehin tuttuğun ve ölümlere maruz bıraktığın hastalar geliyor aklıma ve daha niceleri !!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
8 yıl aradan sonra bir ilk! Sadece 250 adet üretilecek: Fiyatıyla dudak uçuklatıyor!
MSB acı haberi duyurdu: 1 askerimiz şehit oldu!