Cumhuriyet tarihinde bir ilk! Zirvede yine AK Parti var!

14 Mayıs'ta gerçekleştirilen tarihi seçim sonrası cumhuriyet tarihinde bir ilk gerçekleşerek meclisteki kadın milletvekili 121 ile en yüksek seviyeye çıktı. AK Parti, 50 kadın milletvekili ile TBMM'de en çok kadın vekil çıkaran parti oldu.

Cumhuriyet tarihinde bir ilk! Zirvede yine AK Parti var!
Cumhuriyet tarihinde bir ilk! Zirvede yine AK Parti var!
GİRİŞ 16.05.2023 19:43 GÜNCELLEME 16.05.2023 19:43
Bu Habere 21 Yorum Yapılmış

Türkiye, tarihi bir seçimi geride bırakırken cumhuriyet tarihi boyunca kadın milletvekillerinin temsili, 28'inci Dönem parlamentosunda 121 kadın milletvekilinin yer almasıyla cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Meclisteki partiler arasında AK Parti, 50 kadın milletvekili ile Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) en çok kadın milletvekili çıkaran parti olurken, Yeşil Sol Parti ve Cumhuriyet Halk Partisi 30'ar kadın milletvekili ile AK Parti'nin ardından gelen iki parti oldu.

28'inci Dönem Milletvekili Genel Seçimi'nin kesin olmayan sonuçlarına göre, Meclis'e giren 600 milletvekilinin 121'ini kadınlar, 479'unu erkekler oluşturdu.

27'nci Dönem parlamentosunda yüzde 17,1 olan kadın temsil oranı, 28'inci Dönem'de yüzde 20,1'e yükseldi.

Meclis'e oran olarak en fazla kadın milletvekili Yeşil Sol Parti'den girdi. Yeşil Sol Parti'den sonra en çok kadın milletvekili olan partiler sırasıyla AK Parti, CHP, İYİ Parti ve MHP oldu.

AK Parti'den 50, CHP ve Yeşil Sol Parti'den 30'ar, İYİ Partiden 6, MHP'den 4, Türkiye İşçi Partisinden ise 1 kadın milletvekili TBMM'de yer aldı.

EN FAZLA KADIN MİLLETVEKİLİ 50 İLE AK PARTİ'DE

AK Parti'nin 267 milletvekilinin 50'si kadınlardan oluştu. Buna göre, 27'nci Dönem'de AK Parti'nin yüzde 17,9 olan kadın milletvekili oranı yüzde 18,7'ye çıktı.

Yeşil Sol Parti'nin 61 milletvekilinden 30'unu kadınlar oluşturdu. Yeşil Sol Parti'de kadın temsil oranı yüzde 49 ile diğer partilere göre en yüksek düzeyde.

169 milletvekilinin 30'u kadın milletvekili olan CHP'nin, 27'nci Dönem'de yüzde 12,2 olan kadın milletvekili oranı yüzde 17'ye ulaştı.

50 milletvekilinden yalnızca 4'ü kadın olan MHP'nin geride kalan yasama döneminde yüzde 10 olan kadın milletvekili oranı ise yüzde 8'e düştü.

Genel başkanlığını Meral Akşener'in yaptığı 44 milletvekili bulunan İYİ Partide 6 kadın milletvekili seçildi. İYİ Partinin, 27'nci Dönem'de yüzde 6,9 olan kadın milletvekili oranı yüzde 13,7'ye yükseldi.

TÜRKİYE'NİN 31 İLİNDE KADIN VEKİL ÇIKMADI

28'inci Dönem parlamentosunda 31 ilden kadın milletvekili yer almayacak.

Adıyaman, Aksaray, Amasya, Ardahan, Artvin, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Bolu, Burdur, Çanakkale, Çorum, Elazığ, Erzincan, Gümüşhane, Iğdır, Karabük, Karaman, Kırıkkale, Kırklareli, Kırşehir, Kilis, Kütahya, Niğde, Ordu, Rize, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak kadın milletvekilleri tarafından Meclis'te temsil edilmeyecek.

28. DÖNEMDE MECLİSTEKİ EN GENÇ İKİ VEKİL DE KADIN OLDU

28'inci Dönem parlamentosunun en gençleri de kadınlardan oluştu. AK Parti Ankara Milletvekili Zehranur Aydemir 25, AK Parti İstanbul Milletvekili Rümeysa Kadak ise 27 yaşında.

Öte yandan iki dönem Antalya Ak Parti’den Milletvekili olarak Alanya’yı temsil eden Av. Sena Nur Çelik, bu kez İstanbul 2. Bölge’den seçilerek yine Milletvekili oldu.

Meclis'te kadın milletvekili oranı 2007'den itibaren artışa geçti. 550 milletvekilinin görev yaptığı Meclis'te kadın temsil oranı 2007'de yüzde 9,1; 2011'de yüzde 14,3; 2015'te (7 Haziran) yüzde 17,6; 2015'te (1 Kasım) ise yüzde 14,7; 600 milletvekilinin yer aldığı 27'nci Dönem parlamentosunda da kadın temsili yüzde 17,1 oranında gerçekleşti.

Kadın temsil oranı 28'inci Dönem parlamentosunda ise yüzde 20,1'e ulaştı.

KAYNAK: HABER7
Muhammet Arif Güreli Haber7.com - Editör
Haber 7 - Muhammet Arif Güreli

Editör Hakkında

1999 yılında İstanbul'un Ümraniye ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimini İstanbul'da tamamladı. 2022 yılında Üsküdar Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden dereceyle mezun oldu. İnternet Haberciliğine ilk olarak üniversite sıralarındayken kurduğu internet haber sitesiyle başladı. Kurduğu sitede, 1 yıl kadar sağlık, spor ve kültür kategorilerinde röportaj, özel haber ve analiz yazıları yazdı. Staj eğitimini ise Haber7.com'da tamamladı. Mezun olduğu 2022 yılından bugüne dek Haber7.com ailesinde başlıca gündem, siyaset, dünya, ekonomi kategorileri olmak üzere birçok özel haber, grafik ve video hazırladı. Hala Haber7.com ailesinde Gündem Editörü olarak çalışmalarına devam etmektedir.
YORUMLAR 21
 • Harbi Atatürkçü 1 yıl önce Şikayet Et
  Bunun hesabı sadece 6'lı yada 7'li masadan sorulacaktır. 7'li masada kim varsa teröre destek ve onu yönetmek suçları fiilen işlenmiş kabül edilir. Sonuç; oy uğruna PKK-YPG, ne varsa bunlarla ilintili hepsini dolaylı meclise taşımış oldular. İYİ Parti bu saaten sonra milliyetçiyim diye dışarı çıkmasın.. Devlet bu hain sürülerine gereken cevabı ayrıca mahsur yavaş ve Ekrem İmamoğlu verecek
  Cevapla
 • M. R. 1 yıl önce Şikayet Et
  Oyunun yüzde yirmisini mv.nin yüzde on,unu kaybetmiş başarılı yalancı bir parti. Bu kafayla ikinciyi de kaybeder. Memur kurtarır devam edin sizi.
  Cevapla
 • Suna 1 yıl önce Şikayet Et
  Ha bir de üç tane Adalet ismi ile başlayan parti vardı .Bir seçmen yanlışlıkla basınca yeni pusula istedi veremedik. Sonra ak partiye basmış, geçersiz saymak zorunda kaldık.
  Cevapla
 • Vatandaş 1 yıl önce Şikayet Et
  Vekillerin bir kısmı halk nezdinde bir karşılığı yok reisin sayesinde varlar bunlar ayiklansa başarı yükselir oyda yükselir...
  Cevapla
 • Han 1 yıl önce Şikayet Et
  Hazımsız botoxcu Nevşin Mengü'ye ve mizantrop Berna Laçin'e gelsin bu haber,kuduruuunnn !!!!
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Mersin'de zincirleme kaza: 10 ölü, 39 yaralı!
Almanlardan dikkat çeken analiz! Afrika'da yeni güç Türkiye!