Son dakika: Fidan-Lavrov görüşmesi sonrası kritik kararlar! 'Hazırız' deyip duyurdu...

Son dakika haberi... Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, resmi temaslarda bulunmak üzere Rusya'nın başkenti Moskova'ya gitti. Bakan Fidan'ın Rus mevkidaşı Lavrov ile görüştü. Görüşme sonrası iki bakan ortak açıklamalarda bulundu.

GİRİŞ 31.08.2023 17:33 GÜNCELLEME 01.09.2023 01:10
Bu Habere 13 Yorum Yapılmış

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Rusya’da mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü. Görüşmede bölgesel ve küresel konular ile Tahıl Koridoru konusu gündeme geldi.

Görüşmenin ardından iki bakan basın toplantısı düzenledi. Bakan Hakan Fidan, Tahıl Koridoru için Türkiye’nin elinden gelen desteği vermeye hazır olduğunu yineledi.

Lavrov ise Tahıl Koridoru konusunda Rusya'ya güvence verilmediği sürece ilerleme kaydedilemeyeceğini söyledi. Lavrov, “BM ile yapılan paket anlaşmadaki şartlarımız karşılandığı zaman, tahıl anlaşmasına döneceğiz.” diyerek hazır olduklarını belirtti.

Görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Hakan Fidan'ın açıklamalarından satır başları şu şekilde; 

Özellikle deprem sonrası ve orman yangınlarındaki destekleri için şükranlarımız sunuyorum Rusya ile köklü bir geçmişimiz var ikili ve bölgesel konularda temas halindeyiz. Bu bölgemiz için kritik önem taşıyor.

Samimiyete dayanan güçlü bir dostluğumuz mevcuttur. Bugün de gerek ikili bölgesel konularda istişarelerde bulunduk. Tahıl koridorunun kritik rolü vurguladık girişiminin yeniden canlandırılmasını ülkemizin yoğun çaba ve katkılarıyla girişimin canlandırılmasını vurguladık.

"RUSYA'NINN TALEPLERİNİ ANLAMAYA DAYALI BİR SÜREÇ İŞLİYOR"

Tahıl koridorunun yeniden canlandırılması önemli gündem maddemizdi.

Rusya'nın taleplerini anlamaya dayalı bir süreç işliyor. Türkiye ve Rusya'nın iki lideri önümüzdeki günlerde Soçi'de bir araya gelecek. Bizim bugünkü ziyaretimiz bu önemli görüşmenin hazırlığıydı. Biz bugün konunun teknik detaylara girip sunacağımız brifinglerin hazırlığıydı. Hem dünya gıda güveliği hem de Karadeniz'in istikrarı için çabalarımıza devam edeceğiz.

LAVROV: TAKDİRLE KARŞILIYORUZ

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov yaptığı açıklamada "Batı ülkelerinin şüphe uyandıran girişimlerine rağmen biz Türkiye'nin dış politikasını takdirle karşılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Lavrov'un açıklamaları şu şekilde; 

Ermenistan ve Rusya arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesini değerlendirdik. Ermenistan Azerbaycan Rusya ve Rusya anlaşmalara göre önce ulaşım bağ ve iletişimi gelişmesinin aynı sıra çatışma sonrası yeniden yapılanması söz konusu. Türkiye pozitif rol oynuyor bu konuda.

Ankara – Şam ilişkilerindeki yeni adımları ele alındı. Türkiye gaz merkezini de ele aldık.

Ermenistan-Türkiye arasındaki ilişkilerin normalleştirilmesi de değerlendirildi. Ermenistan-Azerbaycan-Rusya arasında varılan anlaşmalara göre çatışma sonrası yeniden yapılanma söz konusuydu. Türkiye bu konuda pozitif bir rol oynuyor.

Türkiye’nin dış politikasını takdirle karşılıyoruz. Tahılın dünyadaki ihtiyaç sahibi ülkelere gönderilmesini konuştuk.

Bizler halihazırda 18 Temmuz'da Karadeniz girişimi kapsamında çalışmalar durduruldu biliyorsunuz. Bu konuda bizim anlayışımız, Batı'da her şeyden önce koridor kapsamında anlaşmanın canlandırılması için adımlar atılıyor. Putin net ifade etti, tedbirler alacağız dedi. Yerine getirilmemiş hükümlerin yerine getirilmesini istiyoruz dedi. Konuşmaların somut karara dönüşmesi durumunda Karadeniz girişimini ele almaya hazır olacağız.

Katar'lı meslektaşlarımızla mali açıdan bu girişime katılmak istiyor. Biz takdirle karşılıyoruz Türkiye'nin dış politika yaklaşımını. Batı ülkeleri her türlü bu istikameti şüphe altında bırakmaya çalışıyor. Bu kapsamda bizler yapıcı olarak eşit partner olarak çalışmaların karşılıklı olarak faydalı olduğunu düşünüyoruz. Türkiye açısından da faydalı olduğunu biliyoruz. Türkiye Cumhuriyeti'nin egemenlik temelindeki dış politikasını takdirle karşılıyoruz.

Bahadır ALEMDAR Haber7.com - Editör
Haber 7 - Bahadır ALEMDAR

Editör Hakkında

Trabzon’da dünyaya geldi. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamladı. Bahçelievler Anadolu Ticaret Meslek Lisesinde ‘Web Programcılığı’ bölümünden mezun oldu. Yüksek öğrenimini, Atatürk Üniversitesinde ‘Yeni Medya ve Gazetecilik’ mezunu olarak tamamladı. Gazeteciliğe ilk adımını 2011 yılında attı. 12 yıllık profesyonel meslek hayatında SEO içerik ve muhabirlik de dahil olmak üzere ağırlıklı olarak gündem, dünya, ekonomi, spor ve teknoloji kategorilerinde birçok haber ve röportaja imza atarak galeri ve video hazırladı. Bahadır Alemdar, meslek hayatına Haber7.com'da aktif olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 13
 • Yakamoz 3 ay önce Şikayet Et
  Ülkeler arası ilişkilerde her ülkenin önce kendisini düşünmesi doğaldır. Senin ülkenin bulunduğu konum karşı ülkeden koparabileceklerini belirler. Ülke olarak ekonomi ve askeri gücün yüksek bir seviyede ise masadan kazançlı kalkman muhtemel olur. Yoksa bizim ülke olarak ne güvenebileceğimiz nede bel bağlayabileceğimiz başka bir ülke var. Biz önce birbirimize dost olmayı öğrenmeliyiz.
  Cevapla
 • Fırsattır 3 ay önce Şikayet Et
  Fırsat varken ve Rusya ile aramız varken Ermenistani iyice dagitalim bu fırsat her zaman olmaz
  Cevapla
 • Misafir 3 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin kendine yetecek tahılı var. Avrupa için neden bu kadar uğraşıyor anlamak mümkün değil. Bırak aç kalsınlar birbirlerini yesinler.
  Cevapla
 • Özgür 3 ay önce Şikayet Et
  Hocam Avrupa ya Afrika ya açılıyor tahil koridoru
  Cevapla
 • Ali Ergül 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya hain bir ülkedir. Kullanır ve sonunda atar. Geçmişte Osmanlı dan tarihi okuyan anlar. Bunlara güven olmaz. Şimdi ABD ve Ab ile kavgalı ve bizi kullanıyor.
  Cevapla
 • Feryat 3 ay önce Şikayet Et
  Evet birzamanlar bize yaptıklarının hesabını verecekler bizi dağıtan parcalayan devletler savşta yapamadıklarını bizim hainilerimizle yaptılar türk kurt dediler sağ sol dediler aç gözünü dünya İslam dünyanın her evine girecek ya zilletle yada İzzetle Resulullah ın sözüdür inşallah bir gün mazlumlar garibanlar hangi din hangi ırk tan olursa olsun mazlumun olacak
  Cevapla
 • TURAN 3 ay önce Şikayet Et
  Bizi kullanmamı o eskidendi rusyasi,abdsi şimdi çıkar çıkar söz doğrudur ama o kullanışlı aparatlik devri 2000 öncesinde kaldı şimdi her yere yayılmış doktirinlerini okutan TÜRKİYE var iyi izle.
  Cevapla
 • Mavi karadeniz 3 ay önce Şikayet Et
  Rusya hakki ,,adamlara soz verdeler sozlerini tutsun batililar. Ama yooook soz vermek ne olduğunu bilmiyorlar onlar.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kanal 7'nin dizisi 'Elif' gönülleri fethetti! YEE Başkanı Ateş'in unutamadığı Bosna anısı!
Noel Kilisesi lideri Papaz Munzir İshak: Gazze'ye destek için bu yıl Noel'i kutlamayacağız