Başkan Altay: Konya'yı dünyada marka haline getirdik

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Büyükşehir Belediyesi’nin bahar ve yaz dönemi yatırımlarını değerlendirdiği programda basın mensuplarıyla bir araya geldi.

GİRİŞ 15.09.2023 19:10 GÜNCELLEME 16.09.2023 11:38
Bu Habere 14 Yorum Yapılmış

Konya Büyükşehir Belediyesi Taş Bina Kültür ve Sanat’ta düzenlenen programda konuşan Başkan Altay, memleket sevdasıyla gece gündüz çalıştıklarını ifade etti. Başkan Altay, “İnsan; sevdası için, yarını için hayal kurar. Bizim sevdamız da yarınımız da Konya’dır. Tek derdimiz de Konya’ya ve Konyalılara hizmet etmektir. Konya, hepimizin sevdası, geçmişi ve geleceğidir. Bizler bir olursak, birlik olursak, haktan, hakikatten yana olursak; Allah’ın izniyle başaramayacağımız hiçbir şey yoktur” ifadelerini kullandı.

“BİZ GÖNLÜMÜZÜ; MİLLETİMİZE, HEMŞEHRİLERİMİZE AÇTIK”

Son 21 yılda Türkiye’nin en büyük yatırımlarla ve en büyük hizmetlerle ihya olduğuna dikkati çeken Başkan Altay, şöyle devam etti: “Konya’mız da aynı şekilde Cumhuriyet tarihinin en büyük hizmetleriyle adeta yeni baştan inşa edildi. Yaptığımız hizmetlerle ve kazandırdığımız eserlerle Konya’yı yalnızca Türkiye’de değil, dünyada da bir marka şehir haline getirdik. Bunun en açık ispatı; Konya’nın bugün dünyanın tüm şehirlerine Dünya Belediyeler Birliği çatısı altında başkanlık yapıyor olmasıdır. Eserler, hizmetler, yollar, köprüler, barajlar yapılır. Elhamdülillah tüm bunları en iyi şekilde yapıyoruz. Fakat çok iyi yaptığımız bir iş daha var. O da; gönüller inşa etmek ve gönüllere girmek. Biz gönlümüzü; milletimize, hemşehrilerimize açtık. Onlar da gönüllerini bizlere açtı. Bu yüzden bu şehir huzur kokuyor, bereket kokuyor, kardeşlik kokuyor. Yüce Rabbim; birliğimizi, beraberliğimizi, kardeşliğimizi daim eylesin. Konya Büyükşehir Belediyesi olarak şehrimizde yaşayan 2 milyon 300 bin hemşehrimize en iyi hizmetleri sunmak adına gece gündüz demeden çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmaları daha da etkili kılmak için; şehrimizin değerleri, ihtiyaçları ve yarınlara dair planlarıyla şekillenen ‘Konya Modeli Belediyecilik’ adını verdiğimiz hizmet metoduyla hareket ediyoruz.”

“TÜM KONYALILARA TEŞEKKÜR EDİYORUM”

‘Konya Modeli Belediyecilik’ anlayışıyla ve ‘Gönül Belediyeciliği’ düsturuyla hayata geçirdikleri projeler sayesinde; Konya’nın adeta tarihinin en parlak günlerini yaşamaya başladığını belirten Başkan Altay, “Şehrimizin hayallerini gerçekleştirme yolunda; yapılması gereken her ne varsa vakit kaybetmeden yaptık ve yapmaya devam ediyoruz. Bu süreçte; şehrimizi hemşehrilerimizle birlikte, 'Ortak Akıl’la yönettik ve bugünlere taşıdık. Bizlere her daim gönülden destek veren tüm Konyalılara teşekkür ediyorum. İnşallah birlik ve beraberlik içerisinde, Konya’mız için daha nice güzel işlere imza atacağız” diye konuştu.

“KONYARAY, ŞEHRİMİZİN ULAŞIM ALTYAPISI İÇİN DÖNÜM NOKTASI OLACAK”

Konya’daki raylı sistem hatlarının geliştirilmesini ve yaygınlaştırılmasını ayrıca önemsediklerini kaydetti. Başkan Altay, “Bu doğrultuda; yaptığımız girişimler neticesinde ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle; Konya’mıza bir banliyö hattı kazandırmak için çalışmalara başladık. KONYARAY Banliyö projemizin, üç etabıyla birlikte toplam uzunluğu 45,9 kilometre olacak. Şehrimizin ulaşım altyapısı için bir dönüm noktası olan KONYARAY ile Meram, Karatay ve Selçuklu ilçelerimizin en önemli noktalarını, organize sanayi bölgelerini, Lojistik Merkez’i ve havaalanını birbirine bağlayacağız. Böylelikle bu noktalar arasında hem araç trafiğini azaltacak hem de hızlı ve konforlu bir ulaşım imkânı sunmuş olacağız. 2 milyar 300 milyon lira yatırım bedeli ile şehir tarihimizin en yüksek bütçeli yatırımlarından biri olan KONYARAY, güzel Konya’mıza şimdiden hayırlı olsun” açıklamasında bulundu.

ÖĞRENCİ ULAŞIMINDA EN UCUZ ŞEHİR KONYA

Başkan Altay, Konya’nın Türkiye’nin coğrafi olarak en büyük, nüfus olarak da 6. büyük şehri olduğunu anımsatarak, “Konya’mızda, toplu taşıma hizmetleri oldukça önem taşıyor. Konya’mız 30 büyükşehir arasından, tam bilet toplu ulaşım ücretlerinin en ucuz olduğu üçüncü şehirdir. İstanbul, Ankara, Adana, Antalya gibi büyükşehirlerden neredeyse yarı yarıya daha ucuza toplum ulaşım sağlıyoruz. Fakat daha da güzel bir şey var; öğrencilerimiz için indirimli ulaşım ücretlerinde Türkiye’nin en ucuz şehri, 4 lira ile Konya’mızdır” dedi. 

“SUYU EN UCUZ TEMİN EDEN ŞEHİRLERDENİZ”

KOSKİ Genel Müdürlüğü vasıtasıyla yalnızca son aylarda maliyeti 250 milyon lirayı bulan onlarca farklı yatırımı hayata geçirdiklerini paylaşan Başkan Altay, “Tüm bu yatırımları yaparken, aynı zamanda suyu mümkün olan en ucuz ücretlerle hemşehrilerimize ulaştırmaya çalışıyoruz. Bugün 30 büyükşehir arasından en ucuz su temin eden şehirlerden biri de Konya’mızdır. Konya gibi; su kaynaklarının sınırlı olduğu bir coğrafyada hemşehrilerimizin herhangi bir mağduriyet yaşamamaları için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz” ifadelerine yer verdi.

BAŞKAN ALTAY’DAN 12. SINIF ÖĞRENCİLERİNE MÜJDE

Konuşmasında öğrencilere bir de müjde veren Başkan Altay, “Bildiğiniz üzere geçtiğimiz yıl üniversiteye hazırlanan 23 bine yakın 12. sınıf öğrencimize 1.500 lira destekte bulunmuştuk. Bu desteğimizi bu yıl iki katına çıkararak 3.000 lira yapma kararı aldık. Başvuruları Ekim ayının ilk haftasıyla birlikte almaya başlayacağız. İnşallah 27 bin öğrencimizin, toplamda 81 milyon lirayı bulan bu desteğimizden yararlanmasını hedefliyoruz. Gençlerimize şimdiden hayırlı olmasını diliyor, her birine hayat boyu başarı ve sağlık temenni ediyorum” cümlelerini kullandı.

UCLG DÜNYA KONSEYİ 26-28 EKİM’DE KONYA’DA

Başkan Altay, “Konya olarak dünyanın en büyük yerel yönetim teşkilatı olan ve dünya genelinden 240 binden fazla üyesi bulanan Dünya Belediyeler Birliği UCLG’in, 3 şehir ile birlikte başkanlığını yürütüyoruz. UCLG çatısı altında yalnızca Konya’mıza değil, tüm insanlığa en iyi şekilde hizmet etmeye devam ediyoruz. İnşallah; 26-27-28 Ekim tarihlerinde, Konya’mızda UCLG Dünya Konseyi’ne ev sahipliği yapacağız. 7 kıtadan 350’den fazla belediye başkanının ve bin katılımcının yer alacağı UCLG Dünya Konseyi, hiç şüphesiz şehrimize büyük değer katacaktır. Cumhuriyetimizin 100. yılını kutlayacağımız günden bir gün önce; Konya olarak birliğin dönem başkanlığını devralacak ve 100. yıl için ülkemize güzel armağan sunmuş olacağız. Konya’mız için, ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum” sözlerini kullandı.

Başkan Altay programda Büyükşehir Belediyesi tarafından bahar ve yaz döneminde ilçelerde ve merkezde; altyapı, üstyapı, eğitim ve sosyal destek başta olmak üzere birçok başlıkta hayata geçirilen yatırımları da detaylı şekilde anlattı. 

“KONYA’YI ÇOK DAHA GÜZEL YARINLARA TAŞIMAK İÇİN KARARLILIKLA İLERLİYORUZ”

Konya Büyükşehir Belediyesi olarak, ‘Konya Modeli Belediyecilik’ misyonuyla Konya’yı çok daha güzel yarınlara taşıma hedefiyle kararlılıkla ilerlediklerini vurgulayan Başkan Altay, “Hemşehrilerimizle birlik ve beraberlik içerisinde, onların duasını, desteğini alarak var gücümüzle gayret etmeye devam ediyoruz. Konya’mız her şeyin en iyisini ve en güzelini hak ediyor. Bizler de her şeyin en iyisi ve en güzeli için çalışıyoruz. Yaptığımız çalışmalarda her daim en büyük destekçimiz ve yol göstericimiz olan Cumhurbaşkanımız, liderimiz Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a şükranlarımı sunuyorum. Konya için kurduğumuz büyük hayalleri gerçekleştirmemize katkı sunan; tüm bakanlarımıza, milletvekillerimize, belediye başkanlarımıza, Cumhur İttifakı il başkanlarımıza, ilçe başkanlarımıza, teşkilat mensuplarımıza, muhtarlarımıza ve tüm hemşehrilerime canı gönülden teşekkür ediyorum” ifadeleriyle konuşmasını tamamladı.

KONYA’NIN 4 NOKTASINDA DEVAM EDEN KÖPRÜLÜ KAVŞAKLARIN MALİYETİ 1 MİLYAR TL

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’nın dört önemli noktasında aynı anda köprülü kavşak çalışması gerçekleştirdiklerini, yaptıkları bu köprülü kavşakların toplam maliyetinin 1 milyar TL olduğunu ifade etti.

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından şehre kazandırılacak Fırat Caddesi Köprülü Kavşağı’nda çalışmalar yoğun şekilde sürüyor.

Fırat Caddesi’nde yapımı devam eden köprülü kavşak çalışmalarını inceleyen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, şehrin trafiğini rahatlatmak adına önemli altyapı çalışmaları yürüttüklerini ifade etti. Konya’nın dört önemli noktasında köprülü kavşak çalışması gerçekleştirdiklerini anımsatan Başkan Altay, Sedirler Köprülü Kavşağı’nı birkaç ay içerisinde tamamlayacaklarını, Taş Köprü Alt Geçidinde çalışmaların hızla devam ettiğini, Şehir Hastanesi bölgesindeki köprüyü kavşakta da çalışmalara başladıklarını söyledi. 

KASIM SONUNA KADAR TRANSİT YOLU AÇMAYI PLANLIYORUZ

Başkan Altay, “Bilindiği üzere, İstanbul Çevre Yolu üzerindeki bütün noktalarda köprülü kavşaklar yaparak yolu trafik ışıklarından arındırmıştık. Şehrin çıkışındaki son noktada Fırat Caddesi’nde de köprülü kavşak çalışmamıza başladık. İnşallah Kasım sonuna kadar zemindeki işlerimizi tamamlamayı ve transit yolu açmayı planlıyoruz. Sonrasında U dönüşleri ve üst tarafta Sancak-Yazır geçişlerini tamamlayarak köprülü kavşak inşaatımızı inşallah bahar gelmeden tamamlamayı planlıyoruz. 232 milyon lira maliyetle yaptığımız bu işi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İLBANK ve Japon Kalkınma Bankası ile gerçekleştiriyoruz” açıklamasını yaptı.

 “ŞEHRİMİZİN TRAFİĞİNDE ÖNEMLİ BİR RAHATLAMA OLACAK”

Fırat Caddesi Köprülü Kavşağı ve diğer altgeçitler tamamlandığında şehrin trafiğinde önemli bir rahatlama olacağını kaydeden Başkan Altay, “Vatandaşlarımıza bize gösterdikleri sabırdan dolayı teşekkür ediyorum. Tabii bunlar zor, zahmetli ve büyük altyapı işleri. Servis yollarıyla özellikle hemşehrilerimizin bu işten en az etkileneceği çözümler bulduk. Gece gündüz demeden yoğun bir şekilde çalışıyoruz” ifadelerini kullandı. 

4 KÖPRÜLÜ KAVŞAĞIN MALİYETİ 1 MİLYAR TL

Şu anda Büyükşehir Belediyesi olarak yapmış oldukları köprülü kavşakların toplam maliyetinin 1 milyar TL olduğunu vurgulayan Başkan Altay, kavşaklar tamamlandığında şehrin araç trafiğindeki yoğunluğun gözle görülür şekilde azaldığına şahitlik edeceklerini sözlerine ekledi.

Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 14
 • EMEKLİ 10 ay önce Şikayet Et
  Konya uğur ibrahim altaya seçimde % 80 oy verecek.
  Cevapla
 • konya sporlu 10 ay önce Şikayet Et
  konya sporda yenilmeye başladı
  Cevapla
 • konyalı 10 ay önce Şikayet Et
  konyalı seksenden az verirse başkan başarısız demektir..konyada kale boş
  Cevapla
 • Köyceğizli 10 ay önce Şikayet Et
  Muhacir pazarı projesi sıfır, yıktılar yıktıklarının aynısını yeniden yaptılar. Yerin altına 2-3 kat bir otopark yapsalardı süper olurdu. Stadyumu yıktılar gençlerin spor yapmasını engellediler, stad yıkılmadan camide yapılırdı, parklarda yapılırdı. Hızlı treni üsten geçirebilirlerdi, o büyük bir alan şehre kalırdı. Daha ne hatalar saymakla bitmez.
  Cevapla
 • Saalih 10 ay önce Şikayet Et
  sayın başkan demiryolu boyunca demiryolunun bi tarafı gidiş diğer tarafı geliş olmak üzere 2 ayrı güzergahı da trafik ışıklarından arındırarak antalya çevre yolu ile sanayi arası ulaşım sürelerini kısaltmalısınız. ayrıca hüdai caddesine yapılan köprü üzeri düzenleme tam bir komedi. orada herhangi bir sorun yokken yapılan düzenleme sonrası büsan giriş çıkışlar sorunlu hale geldi.
  Cevapla
 • Rıza 10 ay önce Şikayet Et
  Kemal Kılıçdaroğlu bile ülke sandığına göre diyecek bişey yok.
  Cevapla
 • volkan halil 10 ay önce Şikayet Et
  bu adam reklamı çok seviyor belediyenin parasının önemli kısmını reklama ayırıyor belli ki
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
İstanbul, Ankara, İzmir kavrulacak! Meteoroloji'den 11 kente sarı uyarı
Dünyanın en iyisi seçildi! Sıcak havada yenilecek salata: Sınırları zorlayan liste...