CHP'li Öztrak ve Özel arasında MYK polemiği

CHP Partisi Sözcüsü Faik Öztrak, CHP genel başkan adayı Özgür Özel'in, CHP'de figür sayısının az olduğunu ve partinin Merkez Yürütme Kurulu (MYK) üyelerinin görünmesi, biliniyor olması gerektiği yönündeki konuşmasına tepki gösterdi.

GİRİŞ 17.09.2023 19:51 GÜNCELLEME 18.09.2023 10:09
Bu Habere 52 Yorum Yapılmış

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Partisi Sözcüsü Faik Öztrak ile CHP Grup Başkanı Özgür Özel, partilerinin Karaman İl Başkanlığı Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katıldı. Kongrenin divan başkanlığına seçilen Öztrak, genel seçimlerin kaybedildiğini, ancak bardağın dolu tarafının görülmesini gerektiğini belirtti. 

SEÇMENLERİN YÜZDE 48’İ CUMHURİYET HALK PARTİSİ GENEL BAŞKANINA OY VERDİ

Öztrak, şunları söyledi:

''Geçtiğimiz dönem yani bu yıl mayıs ayında yapılan seçimleri kazanamadık. Kazanmayı çok istedik, kazanacağımıza çok inandık, hatta 1'inci turda bu seçimleri alacağız dedik; ama kazanamadık. Gerçekten herkesten fazla üzüldük. Sadece bardağın boş tarafına bakmamak lazım; bu bardağın boş tarafı. Bir de bardağın dolu tarafına yani ne elde ettik ne üzerinden hareket etmemiz lazım, bunu muhafaza ederek hareket edebilir miyiz buna da bakmak lazım. Sonuç itibarıyla seçmenlerin yüzde 48'i Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı'na oy verdi. Bunu koruyarak hareket etmemiz lazım.''

CHP'DE FİGÜR SAYISI AZ

CHP Grup Başkanı ve genel başkan adayı Özgür Özel de genel seçimlerin kaybedilmesinde herkesin kusurlu olduğunu belirterek, ''Sayın Genel Başkan'a, kusur yüklemiyoruz. Hepimizin kusuru var. Baştan aşağıya bütün kusurlar için onunla, bununla değil, öncelikle örgütümüzle bir helalleşelim. Bir başarısızlık var. Bu başarısızlığı kabullenmek bu başarısızlığı itiraf edip özeleştiri yapmak ve buradan ders çıkarmak noktasında fikir ayrılıklarımız oldu'' dedi. 

CHP'de figür sayısının az olduğunu ifade eden Özel, ''Cumhuriyet Halk Partisi'nde siyaset odakları aşındı, törpülendi ve görünmez oldu. MYK üyelerinin görünmesi lazım, biliniyor olması lazım. MYK üyesi, televizyona çıkabilecek. MYK üyesinin sayısının tamamının Türkiye'de bilinen kişiler olması lazım. Yeni atanan, bu geçiş dönemindeki genç arkadaşlara laf etmek için söylemiyorum. Kastım o değil. Figür sayısı az. CHP'de kimi biliyorsunuz, dediğinizde televizyona çıkabilecek, mitinge gidebilecek, otobüsü çekip de Karaman'da 5 bin kişiyi toplayabilecek figür sayısının artması lazım. İl başkanları siyasetin odağı olması lazım. Gerçekten genel başkan, il başkanlığı, genel başkanlığı koltuğunda oturuyorsa il başkanını önemli kılmak, güçlü kılmak, etkin kılmak arkasında durmak lazım. Bu örgütü ezmemek lazım.'' diye konuştu.

MYK POLİMİĞİ

Özgür Özel'in konuşmasının ardından divan başkanı parti sözcüsü Faik Öztrak, Özgür Özel'in MYK üyelerine yönelik yaptığı konuşmaya tepki gösterdi. Öztrak, ''Size şiddetle itiraz ettiğimi belirtmeden geçemeyeceğim. Ben bir MYK üyesiyim ve MYK, partimizde kurultaydan sonra, kurultayımızın seçtiği en yüksek karar organı olan parti meclisinden seçilen arkadaşlarımızdan meydana gelir. MYK'daki tüm arkadaşlarımız, her yerde büyük kitleleri peşlerinden sürükleyebilecek, Türkiye'de her alanda önder olabilecek, kabiliyetlere sahip olan arkadaşlarımızdan oluşmuştur. Bu konuya açıklık getirmek istedim” dedi.

Özel ise '' Ben mevcut MYK'ya söylemediğimi, söylüyorum diye söyledim, şerh koydum ama.'' diye cevap verdi

KAYNAK: DHA
Ayşe Tan Haber7.com - Editör
Haber 7 - Ayşe Tan

Editör Hakkında

1990 yılında İstanbul’da doğdu. Meslek hayatına Aydın Doğan Anadolu İletişim Meslek Lisesi’nde Gazetecilik bölümü okuyarak başladı. İlk stajını Hürriyet Gazetesi’nde yaptı. Üniversiteyi ise İstanbul Üniversitesi Radyo Televizyon Yayımcılığı bölümünde tamamladı. 2009 yılında Milliyet Gazetesi’nde internet haberciliğine başladı. 15 senelik kariyerinde çok sayıda gazete, haber portalı ve televizyon bulunmaktadır. Meslek hayatına Haber7.com’da “Gündem Editörü” olarak devam etmektedir. Evli ve 2 çocuk annesidir.
YORUMLAR 52
 • Ahmet Talan 2 ay önce Şikayet Et
  Özgür Özel partinin başına gelmezse, CHP İzmir dahil bütün illeri kaybeder.
  Cevapla
 • 9.köyün delisi 2 ay önce Şikayet Et
  "Alavere dalavere kürt Mehmet nöbete" cEhApE nin şuan ki durumu tam da bu, ama bilinsin ki kimse yemiyor artık.
  Cevapla
 • Hakikat 2 ay önce Şikayet Et
  Allah aşkına bu arkadaş ve sülalesi siyaseti bıraksın.. Ve girmesinler..
  Cevapla
 • ayhan 2 ay önce Şikayet Et
  az bir milli olsanız bu iş çözülecek ama sizlerde sıkıntı var o yolda millilik ve yerlilik ülke hayrına olan işlerde birlik ve bereber olmak varken niye bu kin bu nefret bu işi çözemesseniz helak olursunuz
  Cevapla
 • HHH 2 ay önce Şikayet Et
  Made-in İngiliz CHP'sinden millilik beklemek akla ziyanlık be kardeşim.
  Cevapla
 • çağrıbey 2 ay önce Şikayet Et
  CHP nin içi boşaltılmış içine sezgin tanrıkulu kaftacıoğlu gibi bu devlete hayrı olmayan kişiler doldurulmuş CHP kendi paçasını kaptırmış kurtarmıyor CHP ne yazıktır amerikan dan yönetilmek te
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Dünya devinden itiraf gibi Türk Lirası açıklaması! Hepsi almaya başladı
'Devlet kiracısına 9 kat zam yaptı' diyerek algı yapan CHP'nin foyası ortaya çıktı!