CHP İzmit’te kriz derinleşti: Fatma Kaplan Hürriyet çekilmekten çekildi!

Yerel seçimde aday belirleme olaylarının zirve yaptığı CHP İzmit’te mevcut belediye başkanı Fatma Kaplan Hürriyet krizi pik yaptı. Hürriyet “gitti geldi”. Meclis üyesi adaylığındaki çekişmede ise sulh çıkmadı...

CHP İzmit’te kriz derinleşti: Fatma Kaplan Hürriyet çekilmekten çekildi!
CHP İzmit’te kriz derinleşti: Fatma Kaplan Hürriyet çekilmekten çekildi!
GİRİŞ 21.02.2024 16:14 GÜNCELLEME 21.02.2024 16:33
Bu Habere 15 Yorum Yapılmış

CHP’de yaşanan sözde değişim sonrası parti içi yerel seçim çalışmalarında neredeyse her il ve ilçede aday ve liste krizi yaşanıyor. Ekrem İmamoğlu ve Özgür Özel arasında yaşanan çekişmenin sonucu olarak, Hatay’da yaşanan Lütfü Savaş dayatması ve benzeri olaylarla aylardır parti içinde kaos yaşanıyor. CHP bu kez Kocaeli’nin merkez ilçesi İzmit’te, belediye meclis üyesi listelerinde kriz yaşadı. Listeye istediği isimler yazılmadığı için adaylıktan çekildiği belirtilen mevcut İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in geri vites yaptığı öğrenildi.

CHP lideri Özel’e yakınlığı bilinen Fatma Kaplan Hürriyet’in adaylığa geri dönme kararı aldığı öğrenildi.

CHP'nin kalesinde istifa depremi! Başkan ve Yönetim Kurulu görevi bıraktıCHP'nin kalesinde istifa depremi! Başkan ve Yönetim Kurulu görevi bıraktı

BÜYÜKŞEHİR ADAYLIĞINI MI İSTİYOR?

İzmit’te sürekli tartışmaları ile gündem olan CHP İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in İzmit’te krizi bitmiyor. Hürriyet daha önce büyükşehir adayı olacağını sonrada İzmit’e aday olacağını söyleyerek kafaları karıştırmıştı. Hürriyet bu kez seçim kuruluna evrakların verilmesine saatler kala ‘Belediye Meclis listesine istediği isimlerin yazılmadığı’ iddiasıyla rest çekerek adaylıktan çekildi.

CHP'de seçim kaosu! Bir aday daha değiştirildiCHP'de seçim kaosu! Bir aday daha değiştirildi

“İLÇE BAŞKANI GÖREVDEN ALINMAZSA BEN YOKUM!”

Özgür Kocaeli Gazetesi’nden Yavuz Solmaz’ın haberine göre, Hürriyet’e ‘istediğin şekilde liste hazırla’ denilmesine rağmen Hürriyet'in krizi büyüttüğü öğrenildi. Hürriyet, "CHP İzmit İlçe Başkanı Gökhan Ercan’ın görevden alınmaması halinde adaylıktan çekileceğini” genel merkeze iletti. Hürriyet, adaylıktan çekildiğine dair resmi evrakı CHP İzmit İlçe Başkanlığına gönderdi. CHP İzmit İlçe Başkanı, Özgür Kocaeli Gazetesi'ne yaptığı açıklamada 'İstifa etmeyi düşünmüyorum' dedi. 

CHP'nin Alaca Belediye Başkan adayı son gün istifa ettiCHP'nin Alaca Belediye Başkan adayı son gün istifa etti

EŞ BAŞKAN DEVREDE... İMAMOĞLU’NDAN HÜRRİYET’E “GERİ DÖN” TELEFONU

Adaylıktan çekilmeye kadar varan liste krizinin ardından devreye “eş başkan” girdi.

Kocaeli Gazetesi’nin haberine göre, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, tartışmalara ilişkin Fatma Kaplan Hürriyet'i aradı ve istifasını geri çekerek adaylığına devam etmesini istedi.

 CHP Gaziantep’te istifa şoku CHP Gaziantep’te istifa şoku

OLAN ONA OLDU

Yapılan görüşmelerin ardından kriz ‘listelerde değişiklik’ yapılarak çözüldü. Hürriyet’in isteği üzerine, meclis üyesi listesinde ilk sıraya yazılan CHP Kocaeli İl Gençlik Kolları Eski Başkanı Emre Andız’ın üstü çizildi. Son seçimde belediye başkan aday adayı olan Emre Andız’ın yerine CHP İzmit İlçe eski Başkanı Mehmet Ümit Küçükkaya yazıldı.

HÜRRİYET’TEN 'VEFA' ÖRNEĞİ!  

Fakat Fatma Kaplan Hürriyet aleyhine bir adım daha atıldı.

En Kocaeli Gazetesi’nden Talha Yıldırım’ın haberine göre, İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’in 'tekrar adaylığı' için Ankara’ya çıkarma yaptığı bilinen ve neredeyse 2 yıldır maaşlı belediye koordinatörü gibi hareket eden İKM Başkanı Murat Öztürk'e hiçbir listede yer verilmedi. 

Öztürk’ün İzmit’te belediye meclis üyesi adayları listesinde yer almadığı belirlendi.

İZMİT BELEDİYESİ MECLİS ÜYESİ LİSTESİ

CHP’nin İzmit’te büyük kavgalara sebep olan 33 kişilik meclis üyesi adayları listesi şöyle şekillendi:

1-Mehmet Ümit Küçükkaya, 2- Nazım Gençtürk 3- Hamit İlker Ulusoy, 4- Orhan Dönmez, 5- Nilgün Yılmaz, 6- Yaşar Kardaş, 7- Celal Hülür, 8- Lütfü Obuz, 9- Barbaros Akkuş, 1- Erdem Arcan, 11- Serdar Atasever, 12- Neslihan Çakır, 13- Mehmet Baştürk, 14- Ercan Balseçen, 15- Ayşe Fatmagül Terzi, 16- Özcan Özer, 17- Turgut Kocacık, 18- Cemal Dolanbey, 19- Erdan Şahin, 20- Hava Hamarat, 21- Hüseyin Karadeniz, 22- Mehtap Zeynep Keskin Karagül, 23- İlhan Keleş, 24- Yusuf Ziya Tom, 25- Aşkın Yavuz, 26- Ahmet Özcan, 27- Güliz Cop, 28- Gürkan Hasançebi, 29- Ufuk Çelik, 30- Kadir Kadri Yazıcı, 31- Şenol Kılıç, 32- Murat İhsan Özeren, 33- Murat Duran,

 

ANKARA'DAN 'HÜRRİYET' ÇIKARMASI

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gökhan Zeybek'in İzmit Belediye Başkanı Fatma Kaplan Hürriyet’le görüşmek için İzmit’e geleceği öğrenildi.

DEM PARTİ İLE ANLAŞAMADILAR!

2019 yerel seçimlerinde CHP’nin adayı olan Hürriyet’i destekleyen ve aday çıkarmayan DEM Parti, CHP’nin İzmit’i kazanmasında da rol oynamıştı. DEM Parti bu kez CHP ile Kocaeli için anlaşamadı. 31 Mart’ta gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesinde aday çalışmalarına devam eden DEM Parti, Kocaeli’nin tüm ilçelerinde aday çıkardı. DEM Parti’nin İzmit Belediye Başkan adayı, 2018 yılında Kocaeli Barosuna katıldığı öğrenilen Gencer Demirkaya oldu.

KAYNAK: ÖZGÜR KOCAELİ, EN KOCAELİ, KOCAELİ GAZETESİ
Dilan Can Haber7.com - Muhabir-editör
Haber 7 - Dilan Can

Editör Hakkında

2001 yılında Kocaeli'de doğdu. Gazetecilik mesleğine lise yıllarında başlayarak Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Gazetecilik bölümünden 2023 yılında mezun oldu. 7 yıllık gazetecilik hayatında sunucu, editör, muhabir gibi birçok görevde bulundu. Meslek hayatına Haber7.com'da 'Özel Haberler Muhabiri' olarak devam etmektedir.
YORUMLAR 15
 • Yorumcunun biri 1 ay önce Şikayet Et
  hayatınız zaten hep alavere dalavere
  Cevapla
 • Vay bee 1 ay önce Şikayet Et
  CHP'de her zaman ihanetin pazarlığı yapılır.
  Cevapla
 • Tamam 1 ay önce Şikayet Et
  Bye bye Fatma Hn.
  Cevapla
 • Misafir 1 ay önce Şikayet Et
  Sizden bi cacık olmaz
  Cevapla
 • M. N 1 ay önce Şikayet Et
  Peki seçim çantada keklik mi? Hayır. Fatma abula bu seçimde kaybederse ne olacak? Tipitip- Topitop- Tavşan kafasını vuracak direk atarlar artık.. By By
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Teleferik kazasında mağdurlar can çekişirken CHP'li Böcek'in eğlendiği ortaya çıktı
İran'ın İsrail'e saldırdığı gecede Türkiye detayı! İki ülke bakın birbirine ne iletmiş