Gaziosmanpaşa'da oyların yeniden sayılmasına CHP engeli

İstanbul Gaziosmanpaşa’da ilçe seçim kurullarının “tüm sandıklarda oyların yeniden sayılması” kararına CHP direniyor. Sayım işlemi ise 2 ilçe kurulu başkanının göreve 5 saat geç gelmesi nedeniyle ağır ilerliyor.

GİRİŞ 03.04.2024 15:23 GÜNCELLEME 04.04.2024 12:01
Bu Habere 113 Yorum Yapılmış

Türkiye’nin yerel idaresini 5 yıl boyunca yönetecek kadroların belirlendiği seçim süreci devam ediyor. İstanbul’un Gaziosmanpaşa ilçesinde kılpayı farkla neticelenen seçimde oyların yeniden sayılması kararı üzerine yaşanan heyecan, CHP ve bürokratların tavrı nedeniyle gerginliğe dönüşmüş durumda.

Toplamda 1030 sandığın kurulduğu Gaziosmanpaşa ilçesinde 274 bin 897 seçmen oy kullanmış ve oyların 266 bin 101’i geçerli sayılmıştı. 8 bin 796 oyun geçersiz sayıldığı ilçede küçük farkla seçimi CHP kazanmıştı.

CHP’nin adayı Hakan Bahçetepe yüzde 40,45 oranla 107 bin 636 oy alırken, AK Parti’nin adayı ve mevcut belediye başkanı Hasan Tahsin Usta %40,12 oranla 106 bin 757 oy almıştı.

Aradaki fark 879 olarak kayıtlara geçti.


CHP SAYDIRMAMAK İÇİN DİRENİYOR

Geçersiz oy sayısının 8 bini aştığı ilçede hem oyların yeniden sayılması hem de geçersiz kabul edilen oyların gözden geçirilmesine ilişkin AK Parti’nin başvurusu kabul edilmişti. 1,2 ve 3. ilçe seçim kurulunun kararıyla oyların 3 Nisan Çarşamba günü yeniden sayılmasına karar verildi.

Bugün saat 10.00 itibarıyla AK Parti ve CHP’den 50’şer vazifeli ve İl Seçim Kurulu görevlileri huzurunda, oyların yeniden sayımına başlandı.

Gaziosmanpaşa Belediyesi Yüzme Havuzu ve Spor Kompleksi’nde gerçekleştirilecek yeniden sayım işlemini engellemek için CHP’liler büyük gayret sarf etti.

CHP İstanbul Milletvekili Engin Altay ve beraberindeki grup, sayıma başlanmaması için direndi.

Oy sayımı için YSK’dan ayrıca bir karar gelmesi gerektiğini söyleyen CHP’li grup, sayımı engellemeye çalıştı.

AK Partililer, yetkili kurulların kararı verdiğini ve sayımın önünde bir engel olmadığını vurgulayarak sayımın mahkeme tarafından kararlaştırılan saatte başlanılması gerektiğini söyledi.

KURULLAR SAYIMA GELMİYOR

Oy sayımı için Gaziosmanpaşa 1, 2 ve 3. İlçe Seçim Kurulunun görev başına gelmesi gerekiyordu.

3. İlçe Seçim Kurulu belirlendiği saatte oy sayım için geldi.

Fakat 1. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Fatih Kurt ve 2. İlçe Seçim Kurulu Başkanı Naciye Alev Polat Özder tam 5 saattir sayım işlemi için vazife başına gelmedi.

Toplamda 1030 sandığın olduğu Gaziosmanpaşa’da CHP’nin engelleme girişimi ve sadece 3 numaralı kurulda sayım yapılması dolayısıyla sürecin ağır ilerlediği belirtiliyor. 5 saatte sadece 10 sandığın sayımı tamamlanabildi.

O HAKİMLERE ÇAĞRI: GÖREVİNİZİN BAŞINA GELİN

CHP’nin oy saydırmama tutumu ve iki ilçe seçim kurulunun sayıma gelmemesiyle ilgili açıklamada bulunan AK Parti İstanbul Milletvekili Adem Yıldırım, “Mahkeme kararının uygulanmaması için hakime baskı yapıyorlar. CHP’li milletvekilleri neden sayımı durdurmaya çalışıyorlar, hakime baskı yapıyorlar anlamakta zorlanıyorum” dedi.

1 ve 2’inci ilçe seçim kurulu başkanlarına seslenen Adem Yıldırım, “Kendi verdiğiniz karara uymanız için hangi davetiye ile getirmeniz lazım? Verdiğiniz karara uyun, siz buranın hakimisiniz.” ifadesini kullandı.

5 BUÇUK SAAT GECİKMEYLE GELDİLER

Oy sayım işleminin devam ettiği Gaziosmanpaşa'da 3. Seçim Kurulunun ardından, 1. ve 2. Seçim Kurulları da gecikmeli olarak oy sayımına başladı.

1. ve 2. İlçe Seçim Kurulları saat 14:30 itibarıyla sayım alanına gelerek vazifesine başladı.

Saat 10'da başlaması gereken Gaziosmanpaşa'daki yeniden oy sayım işlemi böylelikle 5 buçuk saat gecikmeyle tam randımanla gerçekleştirilmeye başlandı.

 

CHP'LİLER TAŞKINLIK ÇIKARDI

Yeniden oy sayımı devam ederken, spor salonu dışında bekleyen ve sloganlar atarak etraftaki AK Partililere sataşan CHP'liler taşkınlık çıkardı. Kavgaya sebep olan CHP'lileri polis engelledi.

Çevik Kuvvet ekipleri tartışma sonrasında kurul önünde güvenlik önlemlerini artırdı.

İşte o görüntüler:

Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı 'CHP'lilerce darp edildi' iddiasıGaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı 'CHP'lilerce darp edildi' iddiası

______________

BAŞKAN YARDIMCISINA SALDIRDILAR

Gaziosmanpaşa Belediye Başkan Yardımcısı Ali Çağrıcı, belediye binasında CHP'lilerce darbedildiği ve telefonunun elinden alındığı iddiasıyla şikayetçi oldu.

KAYNAK: HABER7 VE AJANSLAR
Faruk Arslan Haber7.com - Özel Haber Sorumlusu
Haber 7 - Faruk Arslan

Editör Hakkında

İstanbul’da doğdu. Aslen Erzurumlu. Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. 2010 yılından bu yana gazete ve internet haberciliğinde. 2013-2022 yılları arasında Akit Medya bünyesinde birçok vazife üstlendi. Dosya haberleriyle ödül ve plaketler aldı. Alanında uzman isimlerle röportajlar, mülakatlar, beyanatlar gerçekleştirdi. Çeşitli kurum, kuruluş ve STK’lara metin yazarlığı desteği verdi. Alanıyla ilgili seminerlerde, konferanslarda, çalıştaylarda, panellerde yer aldı. Uluslararası Medya Enformasyon Derneği ve İletişim Platformu Derneği üyesi. Kasım 2022’den beri Haber7 kadrosunda.
YORUMLAR 113
 • Sütçü imam. 2 hafta önce Şikayet Et
  Acaba ak partinin gaziosmanpaşada ki sandıkların başlarında hrpsinde görevlileri yokmuyduki bu durum meydana geldi
  Cevapla
 • Mürtedler 2 hafta önce Şikayet Et
  Ben bu zalimlerden farklıyım diye ortaya çıkıp millete Ümit verip bütün ümitlerini boşa çıkaran Saltanat içinde yüzen halktan yüz çeviren ülkeyi bu duruma düşürenler utansın zalimlikten daha aşağı bir şey varsa o da sahtekarlıktır sorumluluğunuzu yerine getirmediniz her şey sizin eseriniz Ülkemiz çiğnerse de suçlu Sizsiniz
  Cevapla
 • Kırkdokuzelli 2 hafta önce Şikayet Et
  Her kaybettiklerini seçimde trafo kedi polemiği yapan CHP adamların dogal hakki ojan mahkemenin verdigi kararın yeribe getirmesini engellemenizin sebebi gerçekten kedi durumu var dedirtiyor
  Cevapla
 • Yorumcunun biri 2 hafta önce Şikayet Et
  mevcut yasalarla bizde terör bitmez
  Cevapla
 • Barış bakıoğlu 2 hafta önce Şikayet Et
  Görevine gelmeyen hakim şaibeli davranıyordemekki hile yapıldığı belli dürüst olun dürüst Türkiye genelinde yenilenmesi gerekir birçok akparti sandık görevlisi CHP üyesi çıktı
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Norveçli Doktor Mads Gilbert'ten tüm dünyaya İsrail'e sert tepki
Son dakika... Bilge Yılmaz İYİ Parti'den istifa etti