Google'den Türkiye'ye tehdit: Lisansları iptal etti

ABD merkezli arama motoru Google’ın, Türkiye’de kullanılan Android işletim sistemine sahip akıllı telefonlarda, kendisine ait uygulamaların lisansını durdurduğu bildirildi.

Google'den Türkiye'ye tehdit: Lisansları iptal etti
Google'den Türkiye'ye tehdit: Lisansları iptal etti
GİRİŞ 15.12.2019 13:50 GÜNCELLEME 15.12.2019 19:59
Bu Habere 194 Yorum Yapılmış

Rekabet Kurumu, Google’ın mobil işletim sistemi, uygulama ve hizmetler alanındaki uygulamalarının ve şirketin mobil cihaz üreticiyle yaptığı sözleşmelerin Rekabet Kanunu’na aykırı olduğuna hükmederek şirkete 93 milyon lira idari para cezası vermişti.

 

TÜRKİYE'DEKİ İŞ ORTAKLARINA MEKTUP YAZDI

Habertürk’ün haberine göre Google, 7 Kasım’daki kararın ardından Türkiye’deki iş ortaklarına, telefon üretici firmalarına ve akıllı telefon satışı yapan GSM operatörlerine bir mektup gönderdi. Mektupta yer alan karara göre Google, 12 Aralık itibariyle Türkiye’de satılan Android işlemcili akıllı telefonlarda kendi programların lisansını iptal etti.

 

Google, 12 Aralık’tan itibaren piyasaya giren Android telefonlara lisans verilmeyeceğini ve uygulamaların yeni sürümlerinin kullanılamayacağını da kaydetti. Yazıda Google Search, Google Play, YouTube, Gmail ve diğer Google uygulamalarının Türkiye’de satılan Android telefonlarda kullanılamayacağı belirtildi.

TÜRKİYE PAZARINDAN ÇIKABİLİR

Google’ın, kararın geri alınmaması halinde Türkiye pazarından çıkabileceği de aktarıldı. Türkiye’de her 10 telefonun dokuzu Android işletim sistemine sahip. Her yıl ortalama 10-11 milyon telefon satılıyor.

GOOGLE'DAN AÇIKLAMA!

Mektup sonrası Google'dan yapılan açıklamada, "Tüketiciler mevcut cihaz modellerini satın almaya devam edebildikleri gibi, halihazırda mevcut cihazları ve uygulamaları da normal şekilde çalışmaya devam edecektir. Google’ın diğer ürün ve servisleri durumdan etkilenmeyecektir. Rekabet Kurumu ile bu konunun olabilecek en hızlı şekilde çözümü için çalışmayı sürdürmekteyiz" ifadelerine yer verildi

KAYNAK: HABERTÜRK
YAZDIR
YORUMLAR 194
 • muro 1 yıl önce Şikayet Et
  googlenin günlük türkiye geliri 30 trilyarmış dün yazdı
  Cevapla
 • birtürk 1 yıl önce Şikayet Et
  müslüman uyuma davana sahip çık .yerli yabancı kafir olmaz hepsi bir.
  Cevapla
 • ali 1 yıl önce Şikayet Et
  80 milyonluk pazarı kaybedemezler, blöf yapıyorlar!
  Cevapla
 • ilyas 1 yıl önce Şikayet Et
  yorumları okuyunca memleketin neden bu hallerde olduğunu anlamak hiç de zor değil.
  Cevapla
 • mahmut 1 yıl önce Şikayet Et
  15 temm da vatanseverler sokaklara dökülürken . sözde Atatürkçü malum cephenin adamları bankamatik önlerine koşup paralarını kurtarmanın peşinde idiler . şimdide google şunu yapacakmış bunu yapacakmış. bu amerika kaleşi 74 kıbrıs harekatındada pize ambargo koymuştu .iyikide koymuş .ondan sonra çok sanayii ürününü ülkede üretmeye başladık . EZİKLER altı üstü yazılım zorlandıkmı yaparızda siz onların kini kullanmayı çok seversiniz ya beğenmezsiniz.emperyalist uşağı batı sevicileri
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika: 17 Ekim koronavirüs tablosu açıklandı! Bir günde büyük düşüş!
Tüm dünyanın kabusu oldu! Elektrik Avrupa'da yüzde 150, Türkiye'de yüzde 75 arttı