Uçan yılanların sırrı çözüldü

Araştırmacılar yüksek teknoloji kullanarak uçan yılanların gizemini çözmeyi başardı. 10 yıl önce ABD ordusu tarafından fonlanan çalışma uçabilen 5 yılan türü için başlatılmıştı. Bu araştırmanın uçan robotların yapımında kullanılabileceği belirtildi.

GİRİŞ 30.06.2020 09:49 GÜNCELLEME 30.06.2020 10:05
Bu Habere 6 Yorum Yapılmış

Gelişen bilim ve teknolojiyle beraber dünyamız hakkında her gün yeni bilgilere ulaşabiliyoruz. Özellikle hayvanların davranışları üzerine yapılan araştırmalar gördüğümüz ilginç şeyleri anlamlandırmamızı sağlıyor. Virginia Tech isimli şirket tarafından uçan yılanların sırrı da çözülmüş oldu.

 

 

Uçan yılanlar üzerine yapılan yeni bir araştırmayla konuyla ilgili kilit bir nokta açığa çıktı. Araştırmacılar, hareket yakalama teknolojisi ve yüksek hızlı kameralar kullanarak aerodinamik ve eylemsizlik etkisini birleştiren yılanların üç boyutlu uçuş modelini çıkardı.

Araştırmacılar, bu çalışmayla birlikte uçuş eylemine sadece bir unsurun değil yılanın yaptığı hareketlerin, yılanın deviniminin ve süzülme işlemini mümkün kılan diğer unsuların birleşiminin izin verdiğini keşfetti. Ayrıca yapılan bu çalışma, diğer hayvanlardaki dalgalanmanın farklı bir işlevini de ortaya koydu ki bu, yeni uçan robotların yapımında kullanılabilir.

 

 

Aslında bu çalışma, bundan yaklaşık 10 yıl önce ABD Savunma Bakanlığı tarafından Virginia Tech araştırmacılarının fonlanmasıyla başlamıştı. Çalışma kapsamında 'uçabilen' 5 yılan türü üzerinde çalışılıyordu. Projenin başındaysa Virginia Tech'ten Biyolog Jacke Socha bulunuyordu.

 

 

KAYNAK: WEBTEKNO
YAZDIR
YORUMLAR 6
 • muhasebeci 1 hafta önce Şikayet Et
  belgeselde nasıl yaptığı anlatılıyordu 10 yıl harcamak yerine belgeseli izleseler sanırım daha az maliyetli olurdu :)
  Cevapla
 • isimsiz 1 hafta önce Şikayet Et
  pek uçuyor gibi gözükmüyor. Afili düşüş desek daha iyi olur.
  Cevapla
 • Emin Çiftçi 1 hafta önce Şikayet Et
  Kanatsız yılanı Ancak Allah uçurur. Siz değil
  Cevapla
 • Vatandaş 1 hafta önce Şikayet Et
  Kanatlı veya kanatsız hepsi yer yüzünde Allahın ilmi. Müslüman dünya ama indirilen dini anlamaktan dahi aciz. Bu yüzden batı kapılarında dilenir olduk.
  Cevapla
 • Mahmut 1 hafta önce Şikayet Et
  Allah razı olsun senden Ahmet kardeşim, evet ne yazık ki dediğin gibi.
  Cevapla
 • Ahmet 1 hafta önce Şikayet Et
  Sünnetullah denen Allah'ın (C.C) koyduğu kurallar var. Bunu bulmakta insana düşer. Buna bilim diyoruz. Maalesef bu konuda müslümanlar çok gafletteler
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
1939'da keşfedilmişti, sırrı çözüldü! Bilim insanları açıkladı...
Günün gazete manşetleri