Sosyal medyaya harcadığımız süre belli oldu

Koronavirüs salgınıyla birlikte insanlar artık evlerinde daha fazla zaman geçirmeye başladı. Dünyada ve Türkiye’de insanların internet kullanım istatistikleri de ortaya çıktı. Rakamlara göre evde kalmak insanların sosyal medya ve internette daha fazla vakit harcamasına neden oldu.

Sosyal medyaya harcadığımız süre belli oldu
Sosyal medyaya harcadığımız süre belli oldu
GİRİŞ 06.07.2020 10:15 GÜNCELLEME 06.07.2020 10:15

Küresel internet kullanım verilerini gösteren ‘Digital 2020’ raporu hakkında yorumlar yapan Bilgi Güvenliği Derneği Başkanı Ahmet Hamdi Atalay, bu yıl 7,8 milyar insandan 4,57’sinin internete bağlanabildiğini belirtti.

Dünya genelinde 12. sıradayız

Dünya üzerindeki toplam cep telefonu kullanıcı sayısının ise 5,16 milyar kişiye, cep telefonu kullanıcılarının toplam nüfusa oranının ise yüzde 66’ya yükseldiğini dile getiren Atalay, “Sosyal medya kullanıcı sayısı ise son 1 yılda yüzde 8'den fazla artarak 3,81 milyara ve yüzde 49 yaygınlığa ulaşmış olup 2020 sonuna kadar dünya nüfusunun yarısının sosyal medya kullanıcısı olması beklenmektedir.” dedi.

Ortalama uyku süresi (8 saat) çıkarıldığında insanların zamanlarının yaklaşık yüzde 40’ını internette ya da sosyal medyada geçirmeyi tercih ettiğini belirten Atalay, “Bu süreler ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir, örneğin Filipinler’de günlük çevrim içi harcama 9 saat 45 dakika iken, Japonya'da 4 saat 22 dakikadır.” şeklinde konuştu.

Ortalama 3 saat geçiriyoruz

Türkiye’nin internet kullanım istatistikleri ile ilgili de konuşan Ahmet Hamdi Atalay, Türkiye'de internet kullanıcısı sayısının 62,7 milyon kişiye ulaştığını ve bu sayının nüfusun yüzde 75,3’üne denk geldiğini söyledi. Atalay, cinsiyete göre internet kullanımına bakıldığında ise Türkiye’deki erkeklerin yüzde 81,8’inin; kadınların ise yüzde 68,9 internet kullanıcısı olduğu belirtti.

“İnternette geçirilen sürenin dünya ortalaması günlük 6 saat 43 dakika, Türkiye'de ise bu süre 7 saat 29 dakikayı buluyor.” şeklinde konuşan Atalay, 16-64 yaş arası kişilerin internet kullanım süresine bakıldığında Türkiye’nin araştırmaya dahil olan 42 ülke arasında 12'inci sırada yer aldığını belirtti.

“En fazla kullanılan çevrimiçi platformlara bakıldığında Facebook 1'inci, YouTube 2'nci ve WhatsApp 3'üncü sırada bulunuyor. Instagram 6'ncı, TikTok 7'nci, Snapchat 12'nci, Twitter ise 13'üncü sırada yer alıyor.” şeklinde konuşan Atalay, “Türkiye’de ise YouTube 2'nci, Facebook 3'üncü, Twitter 5'inci, Instagram 6'ncı, Netflix 16'ncı” dedi.

Nüfusun yarısı sosyal medya kullanıcısı

Türkiye’de Facebook’un 37 milyon; Twitter’ın 38 milyon; Instagram’ın 38 milyon, Snapchat'in 7,7 milyon ve Netflix'in 1,5 milyon kullanıcısı olduğunu belirten Atalay, Türkiye’de sosyal medya kullanıcı sayısının 54 milyonu bulduğunu, günde 2 saat 24 dakika olan dünya sosyal medya kullanım süresi ortalamasına karşılık Türkiye’de günde ortalama 2 saat 51 dakikanın sosyal medyada harcandığını dile getirdi.

 

KAYNAK: WEBTEKNO
YAZDIR
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Kritik kabine toplantısı sonrası Başkan Erdoğan'dan önemli açıklamalar
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum