Bakterilerin Conan'ı Mars'a yolculuğa dayanabileceğini ispatladı

Radyasyona ve diğer çevresel tehditlere karşı çok yüksek dirence sahip bir bakterinin, Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) dışında 3 yıl boyunca yaşadığı ve Mars'a yapılacak bir yolculuğa dayanabileceği bildirildi.

Bakterilerin Conan'ı Mars'a yolculuğa dayanabileceğini ispatladı
Bakterilerin Conan'ı Mars'a yolculuğa dayanabileceğini ispatladı
GİRİŞ 26.08.2020 16:28 GÜNCELLEME 26.08.2020 16:33
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Mikropların bir gezegenden diğerine taşınarak yaşamı başlatabileceklerine ilişkin teoriyi test etmek amacıyla tasarlanan Japon Tanpopo misyonu çerçevesinde, alüminyum levhalar içinde kurutulmuş Deinococcus bakterisi topakları, UUİ'nın dışındaki panellere yerleştirildi. 

 

 

Çeşitli kalınlıklarda Deinococcus topakları koyulan levhalardan 1, 2 ve 3 yıl sonra veri toplandı ve bakterinin ne kadar dayandığı test edildi. 

Uzmanlar, 0,5 milimetreden daha büyük topaklar halindeki bakterilerin DNA hasarıyla kısmen hayatta kaldığını gözlemledi. 

 

 

Bilim insanları, ayrıntıları "Frontiers in Microbiology" dergisinde yayımlanan çalışma için "bulguların, birkaç yıl içinde mikropların gezegenler arası transferinin olasılığını desteklediği" değerlendirmesi yaptı. 

"Bakterilerin Conan"ı olarak anılan Deinococcus'un, soğuğa, sıvı kaybına ve aside karşı dayanıklı olduğu belirtiliyor. 

Guinness Dünya Rekorları Kitabı'nda yaşamın ışığa en dayanıklı formu olarak anılan Deinococcus bakterisinin bir insanı öldürebilecek radyasyonun 3 bin katına direnç gösterdiği ifade ediliyor. 

 

KAYNAK: AA
YORUMLAR 1
  • Mordecai 1 yıl önce Şikayet Et
    Lan oğlm yine ne haltlar karıştırıyorsunuz. Ders almadınız mı hala
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Teşkilat dizisine damga vuran sahne! Sürü SİHA'lar anında yok etti
Türkiye'de gün gün koronavirüs tablosu vaka ve ölüm sayıları! Son durum