Apple tekrar en çok satan ikinci marka oldu

Apple, geçtiğimiz satış rakamları konusunda büyük bir başarı yakalayarak dünyanın en çok satan ikinci akıllı telefon markası konumuna yükseldi. Huawei ambargolar nedeniyle kan kaybederken Apple bu krizi fırsata çevirdi. Zirvedeki isim yine Samsung olarak kaldı.

Apple tekrar en çok satan ikinci marka oldu
Apple tekrar en çok satan ikinci marka oldu
GİRİŞ 29.01.2021 12:27 GÜNCELLEME 29.01.2021 12:27

Akıllı telefon pazarında rekabet son yıllarda oldukça kıran kırana devam ediyor. Özellikle 2020 yılında sektörde önemli değişimler söz konusu oldu. Counterpoint Research ve Canalys tarafından paylaşılan raporlarda Samsung, geçtiğimiz yıl en çok akıllı telefon satan marka olurken Apple ikinciliğe yükseldi.

Samsung zirvede ancak kan kaybediyor

Samsung ilk sıradaki yerini korusa da kan kaybetmeye devam ediyor. Paylaşılan raporlara göre Samsung, 2020 yılında bir önceki yıla oranla pazar payını yüzde 14 oranında kaybetti. Pazar payını kaybetmesine rağmen Samsung, ikinci sırada yer alan Apple’dan 50 milyon adet daha fazla akıllı telefon sattı.

Huawei ambargoları Apple’ı yükseltti

İkinci sırada önemli bir değişiklik oldu. Hatırlatmak gerekirse Huawei 2019 yılındaki başarılı satışlar elde eden Huawei, Apple'ı geride bırakarak ikinci sıraya yükselmişti. Sonrasında ise ABD'nin kara listesine giren Huawei, özellikle Google servislerini telefonlarında kullanamaması nedeniyle telefon satışlarında büyük bir düşüş yaşadı.

Counterpoint Research tarafından paylaşılan raporlara göre Huawei'in akıllı telefon satışları 2020 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 21 oranında düşüş yaşadı. Yaşanan düşüş sonucunda tüm yıla baktığımızda Apple tarafından geçilen Huawei, 2020 yılında en çok satan üçüncü akıllı telefon markası oldu.

Xiaomi hızlı yükselişini devam ettiriyor

Listede dördüncü sırada yer alan Xiaomi ise hızlı bir şekilde büyümeye devam ediyor. Paylaşılan bilgilere göre Xiaomi, 2020 yılında 2019 yılına kıyasla satışlarını yüzde 17 oranında artırmayı başardı. Xiaomi'nin ardından ise Oppo, Vivo ve Realme markalarının geldiğini görüyoruz.

KAYNAK: WEBRAZZİ, HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
UEFA ülke puanı sıralaması güncellendi! Yerimiz değişti mi?
İstanbul Valisi: "İstanbul'un ortak sorunu, sokak hayvanları"