Clubhouse hangi verileri topluyor? Clubhouse'da kişisel veriler güvende mi?

Clubhouse isimli yeni ses temelli sosyal medya, son günlerde Türkiye’nin en popüler mecralarından biri haline geldi. Davetiyeyle üye olunan ve yalnızca iPhone’larda çalışan uygulama hangi verilerimizi topluyor? Ayrıca Clubhouse’da kullanıcıların kişisel verileri güvende mi?

Clubhouse hangi verileri topluyor? Clubhouse'da kişisel veriler güvende mi?
Clubhouse hangi verileri topluyor? Clubhouse'da kişisel veriler güvende mi?
GİRİŞ 02.02.2021 09:44 GÜNCELLEME 02.02.2021 09:44

Davetiyeyle üye olunan yeni nesil sosyal medya platformu Clubhouse, son günlerde herkes tarafından konuşuluyor. Ses temelli bu uygulamada odalar kurularak çeşitli konularda konuşmak mümkün. Ünlü isimlerin de yer almaya başladığı Clubhouse uygulaması akıllara veri güvenliği konusunu getirdi.

Şu ana kadar sadece iPhone sahiplerinin kullanabildiği sosyal medya ağı Clubhouse son günlerin en popüler uygulamaları arasında. Ancak kullanıcılarına sesli sohbet odaları aracılığıyla iletişim kurma imkânı veren uygulamayı kullanabilmek için iPhone sahibi olmak yeterli değil, aynı zamanda bir Clubhouse kullanıcısı tarafından davet edilmiş olmak gerekiyor.

İki milyondan fazla aktif kullanıcısı bulunan uygulama davetiye ile girilmesi ve beğenme, yorum gibi fonksiyonlara yer vermemesi ile Twitter, Facebook gibi sosyal medya ağlarından ayrışıyor. Clubhouse bir anda artan ilginin ve 1 milyar doları aşan piyasa değerinin tadını çıkartırken veri uzmanları ise kullanıcıları kişisel verilerine güvenliği konusunda uyarıyor.

Rehber izni gölge profil riski taşıyor

Uzmanların eleştirdiği noktaların başında kullanıcıların uygulamayı indirip kayıt olurken telefonda kayıtlı tüm kişilerin bilgilerine erişim izni vermesi geliyor. Bremen Tüketici Merkezi Başkanı Annabel Oelmann, "Bu şekilde gölge profillerin oluşturulması ve reklam amaçlı kullanılması riski oluşuyor" şeklinde konuşuyor. Almanya'da bunun yasak olduğuna işaret eden uzman, böyle bir durumda söz konusu kişilerin kendi verilerinin kullanılması konusunda bilgilendirilmemiş olacağını ifade ediyor.

Federal ve eyalet hükümetlerinin veri koruma konferansı başkanı Monika Grethel de sosyal medya uygulaması Clubhouse'u eleştiriyor. Grethel, "Kişi ve hesap bilgilerine ne olduğu büyük ölçüde şeffaf değil" derken kullanıcıların Clubhouse'a kendi kontaklarına erişim izni verme ve dolayısıyla kendileri kullanıcı olmayan kişilerin iletişim bilgilerini uygulamaya sunma olasılığının "temelde eleştirel olarak görülmesi" gerektiğini vurguluyor. Grethel, "Aynısı, Clubhouse'a davet edilen bir katılımcının başka bir sosyal medya hesabı aracılığıyla kayıt/kimlik doğrulaması için de geçerli" diye konuşuyor.

Görüşme kayıtları sorun olabilir

Eleştirilen bir diğer nokta ise canlı bir sohbet sırasında yasal bir ihlal bildirildiğinde tüm görüşmelerin geçici olarak kayıt altına alınabilmesi. Oelmann, "Bu içeriklere daha sonra kimin erişim sağladığı ve silinmesi kararını kimin verdiği ise karanlıkta kalıyor" uyarısını yapıyor. Uyarılar bununla da sınırlı kalmıyor: Clubhouse ayrıca bir iletişim profili oluşturmak için kullanıcıların hangi hesaplar ve gruplarla iletişim kurduğu ne sıklıkla ve ne kadar süreyle günün hangi saatlerinde aktif olduğu gibi verileri de topluyor.

 

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
İsrail'den acı savaş itirafı geldi: Hamas çok güçlü ve...
Büyük vurgunda yeni detaylar! Erzan ‘Neden teslim olmuyorsun’ sorusuna bu yanıtı vermiş!