Politikaları benzer ama cevaplar arasında uçurum var: Neden WhatsApp değil de Google?

WhatsApp'ın kullanıcılara sunduğu sözleşme sonrasında veri gizliliği tartışması yeniden gündeme geldi. NG Araştırma'nın yaptığı kapsamlı kamuoyu yoklamasında WhatsApp ve alternatif uygulamaları hakkında dikkati çeken cevaplar geldi. Google'la ilgili gelen yanıt ise şaşırtıcı: Katılımcıların büyük kısmı veri politikasından dolayı WhatsApp'ı sileceğini söylerken, benzer tutumu sergileyen Google'dan vazgeçmiyor.

Politikaları benzer ama cevaplar arasında uçurum var: Neden WhatsApp değil de Google?
Politikaları benzer ama cevaplar arasında uçurum var: Neden WhatsApp değil de Google?
GİRİŞ 06.02.2021 12:32 GÜNCELLEME 06.02.2021 12:32
Bu Habere 22 Yorum Yapılmış

Son dönemde kişisel verilerin gizliliği, WhatsApp sözleşmesiyle yeniden gündemde. Adeta 'dayatma karar' nedeniyle çok sayıda kullanıcı başka uygulamalara yöneldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere birçok siyasi de Telegram kanalı açtı. 

NG Araştırma, yaşanan gelişmelerden sonra kullanıcılara bir dizi soru yöneltti. Verilerin kullanılması, WhatsApp'a alternatif programların kullanımı, konum bilgilerine erişim ve arama motorlarına ilişkin sorulara dikkati çeken yanıtlar geldi. 

VERİLERİN REKLAMDA KULLANIMI

Sorulardan ilki, "Verilerinin reklam kampanyalarında kullanılmasına izin verir misin?" oldu. Araştırmaya katılanlardan yüzde 50'si 'hayır' dedi. 

Katılımcılardan yüzde 15'i ise verilerinin reklam amaçlı kullanmasını sorun olarak görmediğini belirtti. Yüzde 35'lik bir kesimse 'bazen kullanılabilir' dedi. 

"WHATSAPP KULLANMAM" DİYENLER YÜZDE 40

WhatsApp'ın kullanıcılara sunduğu sözleşme çok tartışıldı. Birçok kullanıcı uygulamayı sildi ve alternatiflere yöneldi. Katılımcılara, "WhatsApp uygulamasını kullanmaya devam edecek misin?" sorusu soruldu. 

Araştırmaya katılan her 10 kişiden 2'si verilerinin Facebook ile paylaşılmasını kabul ederek uygulamayı kullanmaya devam edeceğini belirtti. 

10 kişiden 4'ü henüz karar vermediğini, kalan 4'ü ise WhatsApp'ı kullanmayacağını ifade etti. 

WHATSAPP TERCİHİNİN SEBEPLERİ

WhatsApp'ı kullanmaya devam edeceklerden yüzde 25'i kararına gerekçe olarak 'alışkın olmasını' gösterdi. Yüzde 23, "Herkes WhatsApp kullandığı için kullanacağım" dedi. Yine yüzde 23'lük bir kesim, "WhatsApp'ı silmenin veri gizliliğinde çözüm olacağını" düşünmüyor. Alternatif uygulamaya beğenmeyenlerin ve iş gereği kullanmaya devam edeceklerin oranı yüzde 13. 

Katılımcılardan yüzde 8'i, verilerinin reklam amacı dışında kullanılacağını düşünmüyor, yüzde 7'si WhatsApp'a güveniyor, yine yüzde 7'si Facebook'u kullandığı için WhatsApp'tan çıkmayacağını belirtiyor. 

Alternatif uygulamalara güvenmediği için WhatsApp kullanmaya devam edeceğini belirtenlerin oranı ise yüzde 6'da kaldı. Yüzde 1'i ise farklı gerekçeler gösterdi. 

WHATSAPP'TAN ÇIKMA NEDENİ

Katılımcılara "WhatsApp kullanmayı bırakmanda ne etkili oldu?" sorusu da soruldu. Güvenilirlik konusunda hassas olan veya gizlilik hakkına önem veren insanlar, WhatsApp'ın uygulayabileceği karardan sonra artık uygulamayı kullanmayacağını belirtti.

Araştırmaya katılanlardan yüzde 65'i 'verilerimi paylaşmak istemiyorum' dedi. Yüzde 23'ü ise Facebook'un WhatsApp aracılığıyla bilgilerine erişmesini istemiyor. 

Diğer katılımcılar ise farklı uygulamaları güvenli bulduklarını ifade etti. 

KONUM BİLGİLERİNE ERİŞİM

Bir başka önemli konu ise konum bilgilerine erişim. 

Her 10 kişiden 6'sı sadece uygulamayı kullanırken konum bilgilerini açık tutuyor. 10 kişiden 1'i her zaman izin verirken, 3'ü hiçbir zaman izin vermiyor. 

ALTERNATİF TELEGRAM VE BİP

En çok merak edilen sorulardan biri de hangi uygulamanın WhatsApp'ı alternatif olacağı.

Katılımcıların yanıtlarına göre şu anda Telegram yüzde 62 ile birinci sırada. Onu yüzde 46'yla Bip seyrediyor. İki popüler uygulamayı ise sırasıyla Signal, Facebook ve Skype izliyor.  

KULLANICILAR GOOGLE'A GÜVENİYOR MU?

Katılımcılara, "Google'ın, verilerini reklam gösterimlerinde kullandığını biliyor musun?" sorusu da soruldu. Yüzde 52'si, Google'ın kişisel verileri reklam gösteriminde kullandığını bilmiyor. 

Google'ın veri politikasından haberdar olanların yüzde 63'ü, arama motorunu kullanmaya devam edeceğini belirtti. 

Verilerin reklam amaçlı kullanılması politikasında Google, WhatsApp'a benzer bir yol izlerken, Google'ı kullanmaya devam edeceklerin oranının çok daha yüksek olması dikkati çekti. Bu kararı belirten katılımcılara nedenleri soruldu.

Yüzde 46'lık kesim arama motorunun kolaylığını gerekçe gösterdi. 'Alışkanlık' diyenlerin oranı ise yüzde 39. 

Katılımcılara Google'ın alternatiflerinden hangilerini bildiği de soruldu. En çok bilinen uygulamalar Yandex ve Yaani. 

Google kullanmayan katılımcılar arasından her 10 kişiden 5'i Yandex'i kullanıyor. Yandex'i yerli arama motoru Yaani takip ediyor. 

Listenin devamında ise sırasıyla Yahoo, Duckduckgo, Bing ve diğer arama motorları var.

KAYNAK: HABER7
YAZDIR
YORUMLAR 22
 • Hakan 10 ay önce Şikayet Et
  Hemen hepsi verileri topluyorda açıkçası beni ilgilendirmiyor. Devlet sırrı taşımıyorum sonuçta. Kritik kurumlarda çalışanlar dikkat etmeli.
  Cevapla
 • Fazıl 9 ay önce Şikayet Et
  Ama onlar senin gibi düşünmüyor neden acaba!
  Cevapla
 • aga 10 ay önce Şikayet Et
  Google ve diğer arama motorları google alt yapısını kullanıyor. x şirketin TT alt yapısını kullanmak gibi.. Hepsinde (yerli yabancı ayırt etmeden) despotizm had safada. Bir kısmını kabullenenler çoğunlukta. Ben itiraz eden ve kullanmamak için çaba sarf etsem de sistemden kaçış olmadığını gördüm. Halimiz içler acısı. Alternatifler zaten googlenin belirlediği / izin verdiği şirketler. Bu gidişat devletlerinde egemenlik sorunu olur. Sözde alternatif uygulamalar da despotizm daha fazla.. yada aldatmacalı..
  Cevapla
 • Haci 10 ay önce Şikayet Et
  Whatsapp cani cehenneme
  Cevapla
 • privacy 10 ay önce Şikayet Et
  Mesajlaşma: Signal ve Telegram Tarayıcı: Mozilla Firefox Arama motoru: Duckduckgo
  Cevapla
 • Milli Öncelik 10 ay önce Şikayet Et
  Milliliğimizin önceliği ailede başlar gerisi teferruattır Çin ve Hindistan gibi dev olacakken Türklüğümüzün temeli aile yapımızı boşananın terkedilenin evlenemeyenin görülmediği kadın ve erkeğin her an kolayca eş bulabildiği toplumda yalnızlaşmanın görülmediği doğurgan mutlu Türk-İslam aile yapımızı Marşal yardımlarıyla az çocuk yapın imam nikahına yönelmeyin çoğalmak ve güçlenmek için kuma getiremeyin güçlü Türk ailesine yönelemeyin cesaret edeni de kadın proğramları üzerinden feminist akıl bombardımanlarıyla linç edin Aklını alın türünden Stratejik ve uzun vadeli düşünemeyen tüm mahalledeki bilinçsiz kadın programları en tehlikeli algısal veri kaybımızdır.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son dakika haberi... Putin'e şoke eden tehdit: Çok sayıda Rus askeri ölecek!
TBMM yine karıştı: Yumruklu kavga!