Ay'a yolculuk BURAK projesi ile gerçekleşecek

Uzay hayali için yıllardır ciddi çalışmalar ve yatırımlar yapan Türkiye en somut adımı 2017’de fizibilite çalışması tamamlanan Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Projesi (BURAK) ile atmıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dile getirdiği “Milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz” hedefi için de Burak’a hız verilecek.

Ay'a yolculuk BURAK projesi ile gerçekleşecek
Ay'a yolculuk BURAK projesi ile gerçekleşecek
GİRİŞ 11.02.2021 06:30 GÜNCELLEME 11.02.2021 07:14
Bu Habere 60 Yorum Yapılmış

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 2023 vizyonu olarak Ay’a gidileceğini açıklamasının ardından gözler yıllardır bu alanda yapılan çalışmalara çevrildi. Mili Uzay Programı, tüm ülkede heyecanla karşılanırken, Türkiye bu hayal için yıllardır çok ciddi çalışma ve yatırımlar yapıyor. Bu çalışmaların en somut örneğini ise 2017 yılında fizibilite çalışması tamamlanan Uzay Sonda Roketi ve Fırlatma Sistemi Projesi (BURAK) oluşturuyor.

İLK ADIM 2017’DE ATILDI
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı “Dünya yörüngesinde ateşleyeceğimiz kendi milli ve özgün hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz. Uzay aracımızı yakın yörüngeye çıkaracak ilk fırlatmayı uluslararası iş birliği ile hayata geçireceğiz” hedefi için, Burak Projesi’ne hız verilecek. Milli uydu fırlatma sistemi geliştirilmesi hedefinin de ilk adımı olan Burak Projesi’nin fizibilite raporu 2017 yılında tamamlandı.

TEKNOLOJİLER GELİŞTİRİLECEK
Türkiye’nin 2023 hedeflerine uygun olarak gerçekleştirilmesi öngörülen projeyle uzay projeleri için ihtiyaç duyulan teknolojilerin geliştirilmesi ve uzay tarihçesi kazandırılması amaçlanıyor. Ayrıca, Türkiye’nin uzaya bağımsız olarak erişim yapabilen ülkeler arasında yer alması öncelikli hedef olarak yer alıyor.

PROJEYİ DELTAV HAYATA GEÇİRECEK
Savunma Sanayi Başkanlığı şirketlerinden Uzay Teknolojileri AŞ (DeltaV) ise tüm bu çalışmaları hayata geçiren şirket olacak. DeltaV, 2017 yılından beri ileri uzay uygulamalarında kullanılabilecek kimyasal roket motoru teknolojilerinin geliştirilmesi, teknoloji gösteriminin yapılması ve ürün haline getirilmesi konusunda faaliyet gösteriyor.

DÜNYAYLA REKABET EDECEĞİZ
Bu kapsamda roket motorları, motor alt teknolojileri, sonda ve fırlatma sistemleri ile bu sistemler için test ve fırlatma alt yapıları geliştiriliyor. Elde edilecek teknolojiler ve sistemler ile dünyada rekabet edebilir fırlatma sistemleri, kademe itici motorları ve uzayda çalışabilecek motorların geliştirip ürüne dönüştürülmesi sağlanacak.

MANEVİ ANLAMI YÜKSEK
Projede ‘Burak’ adının manevi anlamı yüksek olduğu için seçildiği öğrenildi. Peygamberimiz Hz. Muhammed’in Mirac’a çıkmadan önce Burak isimli semavi bir atla Mekke’deki Mescid-i Haram’dan Kudüs’teki Mescid-i Aksa’ya kadar yapmış olduğu gece yolculuğunun projeye bu ismin verilmesinde ilham olduğu belirtiliyor.

KAYNAK: YENİ ŞAFAK
YAZDIR
YORUMLAR 60
 • AHMET EFE SUNAV 5 ay önce Şikayet Et
  chp,lilerde diyorki ey ERDOĞAN sen bu TC,yi geliştiremedin ulan adam uzaya insan yolluyo roket yolluyo RECEP TAYYİP ERDOĞAN olmasa hala hastanelerde geziniyoduk sıra arıyoduk
  Cevapla
 • bülent 5 ay önce Şikayet Et
  helal olsun, istikbal göklerdedir..
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Uzay gemisi kaptanı desinler. Yada aynen kalsın kelime zaten Türkçeleşmiş. Dil yabancı dillerden aldığı kelimeleri içselleştirdiyse bunları değiştirmeye gerek yok. Kalem Arapça çıkarda Türkçesini getir demek nasıl aptalcaysa Astronot içinde böyle.
  Cevapla
 • Misafir 5 ay önce Şikayet Et
  Aya kim gitmiş ki biz gideceğiz. Fasa fiso hemşerim dünya daha o teknolojiye oulaşamadı. Ha ulaşırsa gider. Aya insan gönderilmiş olsaydı bundan 50 yıl önce şimdi Ayda bir koloni kurulurdu. Var mı öyle bir şey? Yok. Uzay yolunda falan seyrediyoruz ancak.
  Cevapla
 • Vatandaş 5 ay önce Şikayet Et
  İnanmak başarmanın yarısıdır. Siz bu zihniyetle hiçbir yere varamazsınız zaten.
  Cevapla
 • uygurlu 5 ay önce Şikayet Et
  her projede olmaz dediniz hepsi oldu ve oluyor. sizin hayallerinizin bile ulaşamadığı projeler başınızı döndürüyor. bir aspirin al sen çocuğum. baş dönmesine iyi gelir.
  Cevapla
 • Burhan 5 ay önce Şikayet Et
  Astronot yunanca kökenli, ingilizce "star sailor" demek. Buna karşılık dil bilimciler aynı veya yaklaşık manaya gelebilecek bir kelime türetebilirler.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Son Dakika: Bakan Akar'dan Yunanistan'a silahlanma tepkisi!
Tunus'ta neler oluyor: Siyasal darbenin arka planı!