Türkiye Ay'ın yüzeyinde ABD ve Rusya'nın yapamadığını başarabilir

İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Pinto, "Türkiye'nin ileride uzayda süper güç olma konusunda çok başarılı olacağına inanıyorum. Ayın yüzeyinde yapılması gereken çok fazla iş var. Türkiye oraya gidip ABD ve Rusya'nın yapmadığı yeni bir şeyi yapabilir."

Türkiye Ay'ın yüzeyinde ABD ve Rusya'nın yapamadığını başarabilir
Türkiye Ay'ın yüzeyinde ABD ve Rusya'nın yapamadığını başarabilir
GİRİŞ 19.02.2021 11:45 GÜNCELLEME 19.02.2021 12:02
Bu Habere 17 Yorum Yapılmış

İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ) Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Fabrizio Pinto, Türkiye'nin uzayda çok başarılı olacağına inandığını belirtti.   

İtalyan asıllı bilim insanı Pinto, 1996 yılında Kaliforniya'da NASA'nın uzay laboratuvarında Navigasyon ve Uçuş Mekaniği bölümünde çalışmaya başladı.

1999'da Galileo E19 uzay aracının uçuşu boyunca yörünge belirleme uzmanı olarak çalışan Pinto, gelecekte güneş sisteminin dışında yer alan gezegenlere seyahat için gerekli olan çekirdek teknolojileri belirleyen JPL Yıldızlararası Programı'nda da üye olarak görev yaptı. 

İEÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü Doktor Öğretim Üyesi Fabrizio Pinto

Suudi Arabistan'da bulunan Jazan Üniversitesinde 2013-2017'de çalışan Dr. Pinto, turist olarak geldiği İzmir'de kalmaya karar verdi. 

Kariyerine İEÜ bünyesinde devam eden Pinto, nano teknolojinin uzaya adaptasyonu, nano-parçacıklı uzay araçlarının sevkindeki uygulamalarda kullanılan etkin cihazlar, yüksek yoğunluklu enerji depolama, nano-robot ve uyarlanabilir optik üzerine çalışıyor. 

Çalışmalarımın Türkiye'nin uzay yolculuğunda kullanılmasını çok istiyorum

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım'ın da danışmanlığını yapan Pinto, Türkiye'de çalışmaktan dolayı çok mutlu olduğunu söyledi. 

Üniversitede halen "Bir uyduyu ne kadar küçültebiliriz?" sorusundan hareketle çalışmalar yaptığını belirten Pinto, gelecekte çalışmalarının Türkiye'nin uzay yolculuğunda kullanılmasını çok istediğini dile getirdi. 

TUA'nın başkanı Yıldırım ile Türkiye'nin uzay hedefleri konusunda görüşme fırsatı bulduğunu ifade eden Pinto, "Kendisine fikirlerimi iletme şansım oldu. Onun da çok hoşuna gitti. Türkiye'nin uzay yolculuğunun başında olmak heyecan verici bir durum." diye konuştu.

Türkiye'nin uzay yolculuğuna başlama zamanlamasının yerinde olduğunu vurgulayan Pinto, "Şu anda uzay alanında lider ülkeler var ABD ve Rusya gibi ancak örneğin ay hakkında bile çok az araştırma yapıldı. Bu yüzden Türkiye'nin ileride uzayda süper güç olma konusunda çok başarılı olacağına inanıyorum." dedi. 

Gelecekte TUA girişimiyle genç mühendislere geniş iş imkanları açılacak

NASA'nın bütçesinin çok geniş olduğuna işaret eden Pinto, Çin ve Hindistan gibi uzay alanında çalışmalar yapmış ve belli bir başarıya ulaşmış ülkelerin ise NASA kadar bütçesinin olmadığını söyledi. 

Gelecekte TUA girişimiyle genç mühendislere geniş iş imkanları açılacağını belirten Pinto, şunları kaydetti:

"Bütün her şeyi devlet kendi eliyle yapamaz. Özel sektörün de buna katkı sunması gerekecektir. Türk gençleri çok zeki ancak uzaya gitmek çok zor bir iş. Zaman zaman başarısız olabilirsiniz, cesaretiniz kırılabilir ancak umudu kaybetmemek lazım. ABD ve Rusya bile birçok denemenin sonunda başardılar.  Bazı Türkler, 'ABD yaptı, Rusya yaptı ama biz yapamayız.' diyorlar. Ayın yüzeyinde yapılması gereken çok fazla iş var. Türkiye oraya gidip ABD ve Rusya'nın yapmadığı yeni bir şeyi yapabilir." 

KAYNAK: AA
YAZDIR
YORUMLAR 17
 • Sınır 2 ay önce Şikayet Et
  Abd rusya gitti biz gidemeyiz diyenler.vatan haini statüsüne girer.atatürk ne demiş istikbal göklerdedir.ama ne hikmeyse bu ülkede uçak fabrikaları kapatılmıştır.
  Cevapla
 • grey 2 ay önce Şikayet Et
  sadece propoganda amaçlı yapılan bir iş değildir umarım. yoksa bizim yapamayacağımız bir iş yok, biz çok daha kısa sürede diğer gelişmiş ülkelerin geliştirdiklerini geliştirebiliriz. Bizler kısıtlı olanaklarda çalıştığımız için zekalarımız çok daha kıvrak. çünkü kısıtlı imkanlarla çözüm bulmamız gerekiyor. Onlar yaklaşık bu işi 60 yıldır yapıyorlar, benim düşüncem 20-30 yıl içerisinde onları geçebiliriz.
  Cevapla
 • Src 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye Uzay Ajansı Baskılı kıyafetler üretilsin ve lisanslı olsun. Buralardan gelecek nakit akışı ajans a fon olarak aktarılsın. Bıktık Nasa masallarından. Allah ilmimizi artırsın da biz tarih yazalım inşAllah.
  Cevapla
 • Selam 2 ay önce Şikayet Et
  Aya insan indirmek kolay bir iş değildir.... 10 yıl içinde Türkiye Aya adım atarsa, Türkiye’nin önü kesilemez, kıtalar arası araca sahibiz demek. Önümüzdeki yıllarda Aya bir Robot indirse çok iyi olur ve ses getirir. İnşallah Uzay ile ilgilenenlerin her şey istedikleri gibi olur.
  Cevapla
 • yokartık 2 ay önce Şikayet Et
  Türkiye'nin herkesten fazla başarı elde etmesini , her alanda, herkesten çok isterim. Ancak hedefleri koyarken gerçekçi olmakla hayalci olmak arasında uzay alanında çok ince bir çizgi var. Ay üzerinde çalışmalar yapmaktan öte, Türkiye'nin orta vadede kendi uydularını kendi uzaya fırlatabilecek düzeye gelmesi gerekiyor. Bu teknoloji bizim hem savunma sanayinde ihtiyacımız olan balistik füze, uzun menzilli hava savunma sistemleri alanında bir üst lige çıkartır. Daha bunları yapmadan uzaya gitmek mümkün olmakla birlikte yakanılan başarıda baltalamak isteyen dış güçlerin engelleriyle karşılaşmamıza da neden olabilir.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
Kayseri'de özel harekat polislerinden aksiyon filmlerini aratmayan operasyon
Bir anda bastırdı! Meteoroloji son dakika uyarmıştı