NASA Mars’taki yaşamın sırrını Türkiye’de araştırıyor

NASA’nın Mars yüzeyine iniş yapan Perseverance keşif aracı tarafından toplanan örnekler Türkiye’deki Salda gölüyle karşılaştırılarak araştırılacak. Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü'ndeki mineral ve tortularının benzeri Mars'ın Jezero Krateri'nde bulunuyor.

NASA Mars’taki yaşamın sırrını Türkiye’de araştırıyor
NASA Mars’taki yaşamın sırrını Türkiye’de araştırıyor
GİRİŞ 09.03.2021 15:29 GÜNCELLEME 09.03.2021 15:30
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

ABD Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi'nin (NASA) Perseverance, Mars'a inerek görevine başladı. Perverance Mars'ın Jezero Krateri'nden kaya örnekleri toplayacak. Bilim insanlarına göre Mars'taki Jezero Krateri bir zamanlar sular altındaydı.

Ancak toplanan örneklerin karşılaştırılması için araştırmacılara Dünya'dan bir örneklem gerekiyor. NASA araştırmacıları Burdur'da bulunan Salda Gölü'nin Jezero Krateri ile benzer mineral ve kaya yapısına sahip olduğunu belirtiyor.

NASA: Dünya'nın 1 milyar yıllık oksijeni kaldı

Mars'ta ilk sürüş gerçekleştirildi

NASA'nın uzay aracı Perseverance, Mars'ta ilk test sürüşünü gerçekleştirdi

SALDA GÜÇLÜ BİR ÖRNEK OLARAK KULLANILACAK

Türkiye'nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü bu nedenle NASA mühendislerinin odağında. Reuters'a açıklama yapan NASA bilim araştırmaları direktörü Thomas Zurburchen, "Salda, öğrenebileceğimiz ve sorgulayabileceğimiz güçlü bir örnek olarak kullanılacak" dedi.

Bilim insanları Jezero'dan alacakları örneklerde fosilleşmiş yaşam izlerini arıyor. 2019 yılında Türk ve Amerikan bilim insanlarından oluşan bir ekip Salda Gölü'ne bir keşif gezisi düzenlemişlerdi.

Gölün çevresindeki büyük taş kütlelerinden aşınmış mikrobiyalitler araştırmanın temel sebebi. Araştırmacılar bu mikrobiyalitlerin mikropların yardımıyla oluştuğu düşüncesindeler. Perseverance'nin toplayacağı örneklerde de mikrobiyalit izi aranacak.

BU GÖLE SAHİP OLDUĞUMUZ İÇİN MUTLUYUZ

Zurbuchen, "Perseverance ile bir şey bulduğumuzda, Salda Gölü'ne geri gidip, her ikisi arasındaki süreçlerin benzerliğine bakacağız. Aynı zamanda Perseverance ile Salda Gölü'nden elde edilenler arasında fark olup olmadığına bakacağız" şeklinde konuştu. Açıklamasının devamında Zurbuchen, "Bu yüzden, bu göle sahip olduğumuz için çok mutluyuz" diye ekledi.

ÖRNEKLER 2031’DE DÜNYA’YA GETİRİLECEK

Mars'ta toplanan kaya örnekleri 2031 yılına kadar Kızıl Gezegen'de kalmaya devam edecek. Bu tarihte iki ayrı robotlu görevle örnekler Dünya'ya getirilecek.

NASA daha önce de Salda Gölü'ne ilişkin açıklamalarda bulunmuştu. NASA, Twitter'dan Mars'taki Jezero Krateri'ndeki benzer bir mineral oluşumu ve jeolojik yapıya sahip olan Burdur'daki Salda Gölü'ndeki araştırma sonuçlarını paylaşmıştı.

NASA için Salda'da araştırma yapan Prof. Dr. Nurgül Çelik Balcı, "Yapılan araştırmalar sonucunda yaşamın izlerini bulmaya çok yakınız. Bir zamanlar Mars'ta antik yaşam var olduysa neden devam etmediği sorusu da bilim insanlarını heyecanlandıracak" ifadelerini kullanmıştı.

YAZDIR
YORUMLAR 1
  • Murat 8 ay önce Şikayet Et
    2031 e kadar ortada göl kalirsa bakarsiniz
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Asgari ücrette kritik gün! İlk rakam belli oluyor
'Konuşanlar' programında tepki çeken sözler! RTÜK harekete geçti