iPhone'lara iOS 15 ile gelecek özellikler

Apple’ın Haziran’da tanıtacağı iOS 15 güncellemesi yenilikleriyle iPhone kullanıcılarının gönlünü fethedecek.

iPhone'lara iOS 15 ile gelecek özellikler
iPhone'lara iOS 15 ile gelecek özellikler
GİRİŞ 31.03.2021 17:00 GÜNCELLEME 31.03.2021 17:00

Apple, WWDC 21 etkinliğinde iOS 15, macOS 12, iPadOS 15, watchOS 8 ve tvOS 15 güncellemelerini tanıtacak. Etkinlik tarihi yaklaştıkça güncelleme ile iPhone modellerine ne gibi yeniliklerin ekleneceği de yavaş yavaş belli olmaya başladı.

iOS 15'te yer alması muhtemel olan yeni özellikleri sizler için bir araya getirdik.

VARSAYILAN UYGULAMALARI DEĞİŞTİRME

iOS 15, kullanıcıların varsayılan uygulamaları daha da fazla değiştirmesine izin vererek işletim sistemini daha da fazla özelleştirmeye açacak. iOS 14, Safari ve Mail'in değiştirilmesine ve bunun yerine bir alternatifin kullanılmasına izin vermişti.

iOS 14.5 beta, örneğin Apple Music yerine Spotify'ı kullanarak varsayılan müzik platformunuzu değiştirmenize olanak tanıyor. Bu kapsam yeni güncelleme ile daha da artacak.

GELİŞMİŞ WIDGETLAR

iOS 14, Apple'ın işletim sistemine Widget özelliğini getirmişti. Ancak mevcut durumlarında, widget'lar etkileşimli olmadıkları için iOS'ta Android'deki kadar kullanışlı değil.

iOS 15'in; kullanıcının etkileşime girebileceği, belirli geçişleri etkinleştirebileceği gibi etkileşimli widget'ları sunacağı söyleniyor. iOS 15'teki widget'lara daha fazla boyutlandırma seçeneğinin de gelmesi bekleniyor.

Şu anda küçük, orta ve büyük boyutlarda widget kullanabiliyoruz. Ancak bir dizi yeni ara boyut da güncelleme ile gelebilir. Bu, iOS 15'teki widget desteğini çok daha kullanışlı ve daha özelleştirilebilir hale getirecek.

YENİLENMİŞ AYARLAR MENÜSÜ

Apple'ın Ayarlar menüsünde artık köklü bir değişiklik yapması bekleniyor. Bu değişiklik sayesinde kullanıcılar ince ayarlara bile bu ekrandan ulaşabilecek. Ancak şimdilik tasarımın nasıl olacağına dair bir sızıntı bulunmuyor.

HER ZAMAN AÇIK EKRAN VE YENİ KİLİT EKRANI TASARIMI

iPhone 13 ile ilgili en büyük söylentilerden biri, Apple Watch'ta bulunana benzer, her zaman açık bir ekrana sahip olacağı ve yenileme hızını 1Hz'e kadar düşürebileceği ve çok az pil harcayacağı olmuştu. Ancak bu özellik iOS 14 ile gelmemişti.

iOS 15 ile Android'de uzun yıllardır yer alan her zaman açık ekran özelliği muhtemelen OLED ekrana sahip iPhone'lara gelecek. Ayrıca yeni kilit ekranında daha fazla kısayolun kullanıcılara sunulması bekleniyor.

IOS 15 ALACAK IPHONE MODELLERİ

iPhone 12 Pro Max

iPhone 12 Pro

iPhone 12 mini

iPhone 12

iPhone 11

iPhone 11 Pro

iPhone 11 Pro Max

iPhone XS

iPhone XS Max

iPhone XR

iPhone X

iPhone 8

iPhone 8 Plus

iPhone 7

iPhone 7 Plus

iPhone SE (2020)

iPod touch (7. Nesil)

 

YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Tansu Çiller, İstanbul'da desteklediği ismi açıkladı: Beni çok heyecanlandırdı
Dacia Spring tamamen yenilendi! Türkiye'nin en ucuz otomobili olabilir