Elon Musk'tan çılgın deneme!

ABD'li uzay teknolojileri firması SpaceX, Starship uzay aracını 2022 başında dünyanın yörüngesine fırlatmak için deneme uçuşu gerçekleştirecek.

Elon Musk'tan çılgın deneme!
Elon Musk'tan çılgın deneme!
GİRİŞ 18.11.2021 21:26 GÜNCELLEME 18.11.2021 21:26
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

SpaceX kurucusu Elon Musk, ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) desteğiyle geliştirilen Starship'i Ocak 2022'de ilk defa yörüngeye fırlatmayı deneyeceklerini açıkladı.

MUSK İTİRAF ETTİ: BAŞARI OLASILIĞI ÇOK YÜKSEK DEĞİL

Ulusal Akademiler Uzay Çalışmaları Kurulunun toplantısına çevrim içi katılan Musk, Ay'a dönüş projesi kapsamında geliştirilen Starship'in uçuş hazırlıklarıyla ilgili, "Aralık'ta test çalışmalarını hızlandıracağız. İlk uçuşla ilgili risk çok fazla, bu yüzden başarı olasılığının çok yüksek olduğunu söyleyemem." dedi.

Buna rağmen çok ilerleme kaydedeceklerini söyleyen Musk, ilk kez bir mega güçlendiricinin üzerinde fırlatılacak Starship'in 2022 bitmeden başarılı bir şekilde yörüngeye ulaşacağından emin olduğunu ifade etti.

NASA, nisan ayında "Artemis" programı çerçevesinde 2025'te Ay'a gidecek astronotların iniş kapsülünün inşası için SpaceX'i seçtiğini duyurmuştu.

SpaceX, Starship'in SN15 prototipini 5'inci denemesinde yaklaşık 10 dakikalık yüksek irtifa uçuşunun ardından güvenli bir şekilde yere indirmeyi başarmıştı.

2028'e kadar sürmesi planlanan insanlı seferlerin ardından Ay yörüngesinde uzay istasyonu kurulması ve burası basamak olarak kullanılarak Mars'a insanlı seferler düzenlenmesi hedefleniyor.

 

YORUMLAR 1
  • Fıstıkçı Şahap 1 yıl önce Şikayet Et
    Adam yılmıyor işlerinden
    Cevapla
DİĞER HABERLER
İmamoğlu'ndan Kemal Bey'e Boğaz'dan mesaj - Gazete manşetleri
Rama: Erdoğan olmasaydı Avrupa ayakta duramazdı