Can dostlarımıza yardımcı olacak HAYDİ uygulaması kullanıma sunuldu

İçişleri Bakanlığı tarafından “Can dostlarımıza yardımcı olmak için tek dokunuş yeter” sloganıyla yayınlanan HAYDİ uygulaması kullanıma sunuldu.

Can dostlarımıza yardımcı olacak HAYDİ uygulaması kullanıma sunuldu
Can dostlarımıza yardımcı olacak HAYDİ uygulaması kullanıma sunuldu
GİRİŞ 28.11.2021 14:14 GÜNCELLEME 28.11.2021 14:14

İçişleri Bakanımız Sayın Süleyman Soylu’nun talimatıyla 2020 yılında çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçların engellenmesi, işlendiyse  faillerinin yakalanabilmesi amacıyla emniyet ve jandarma teşkilatı bünyesinde Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimleri kuruldu.

81 ilde 2 bin 500 personel ve 171 tam donanımlı araç ile çalışmalarını sürdüren bu birimler, çevre, doğa ve hayvanlara yönelik işlenen suçlarla  daha etkin mücadele edebilmek ve vatandaşların da bu mücadeleye ortak olabilmesi amacıyla, kısa adı HAYDİ olan Hayvan Durum İzleme Mobil  uygulaması, hayata geçirildi.

 
HAYDİ uygulamasını bugüne kadar 167 bin 200 kişi cep telefonuna indirdi. Uygulama üzerinden gelen 27 bin 758 ihbara anında müdahale edildi.

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimizce, doğaya zarar veren, hayvanlara eziyet eden 1300 kişiyi yaklaşık 5.5 milyon TL idari para cezası uygulandı. Ayrıca Türk Ceza Kanunu ve Hayvanları Koruma Kanununda yer alan adli suçlar ile ilgili  2 binin üzerinde şahısa yönelik işlem yapıldı ve adli mercilere sevk edildi.

Çevre, Doğa ve Hayvanları Koruma birimlerimiz yani HAYDİ polislerimiz; tüm Türkiye’de çevre, doğa ve hayvanlara karşı işlenen suçların karşısında...

KAYNAK: HABER7
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Muharrem İnce ilk kez açıkladı: Mektup yazdım ama benimle görüşmedi
Süre 1 yıla düşürüldü: O telefonlar kullanılamayacak!