Kuzey Koreli korsanlar kripto paralardan sonra Gmail hesaplarına saldırıyor

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları Google'ın e-posta güvenlik önlemlerini aşmayı başararak Gmail hesaplarını ele geçirmeye başladı. Saldırganlar LinkedIn' ve Indeed üzerinden kurban seçerek milyonlarca dolar parayı Kuzey Kore'ye sokuyor.

Kuzey Koreli korsanlar kripto paralardan sonra Gmail hesaplarına saldırıyor
Kuzey Koreli korsanlar kripto paralardan sonra Gmail hesaplarına saldırıyor
GİRİŞ 05.08.2022 17:25 GÜNCELLEME 05.08.2022 17:27

Siber güvenlik şirketi Volexity tarafından yayınlanan bir raporda "SharpTongue" adı verilen Kuzey Koreli siber saldırı çetesi ABD, Avrupa ve Güney Kore'deki insanların Gmail'ini hedef alan saldırılar gerçekleştiriyor.

Grup, diğer hacker gruplarının aksine kullanıcıların şifresini çalmaya çalışmıyor. Bu nedenle de Google'nin hesap güvenliğine takılmadan Gmail içerisindeki tüm verileri kendi sunucusuna kolayca çekebiliyor.

GOOGLE CHROME VE MICROSFT EDGE'DE TARAYICI EKLENTİSİNİ KULLANIYORLAR

Volexity, SharpTongue grubunun kötü niyetli bir Google Chrome veya Microsoft Edge eklentisi olan "SHARPEXT"i kullandığını tespit etti.

SHARPEX, daha önce kötü amaçlı yazılım olduğu tescillenmiş uzantılardan oldukça farklı. Çünkü eklenti kullanıcı adlarını ve şifreleri çalmaya çalışmıyor. Bunun yerine, kötü amaçlı yazılım, kullanıcı hesabına giriş yaptıktan sonra gezinti esnasında Gmail'deki e-postaları doğrudan inceliyor ve işe yarayanları kendi sunucusuna çekiyor.

Keşfedilmesinden bu yana, eklenti sürekli geliştiriliyor. Şu anda 3.0 sürümünde olan eklenti,  Chromium tabanlı tüm tarayıcıları tehdit ediliyor. Daha da endişe verici olan şey, Microsoft ve Google tarafından yapılan bu tarayıcıların, bu eklentiyi fark edememesi. 

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları kripto endüstrisinde de yaygınlaştı. ABD, Kuzey Kore hükümetinin son birkaç yılda kripto para soygunlarına yatırım yaptığını iddia ediyor. ABD'ye göre Kuzey Kore kripto para soygunlarından yaklaşık 615 milyon dolar çalmayı başardı. 

Kuzey Koreli bilgisayar korsanları LinkedIn ve Indeed üzerinden kurban seçerek milyonlarca dolar parayı Kuzey Kore'ye sokuyor.

KAYNAK: HABER7
Mustafa Çokyaşar Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Mustafa Çokyaşar
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Conte ve Tuchel  birbirine girdi! Geceye damga vuran an
Korkutan deprem açıklaması! (14 Ağustos 2022 Günün Önemli Gelişmeleri)