Nokia gözünü Ay'a dikti... Simdiye kadar duyulmamış proje!

Nokia, şimdiye kadar duyulmamış bir projeyi gerçekleştirmek üzere... Ay'da buz bulmak isteyen şirket orada 4G bağlantısı kurup iletişimi güçlendirerek dünyayla eş zamanlı bir iletişim ekosisteminin kurulmasını sağlayacak.

Nokia gözünü Ay'a dikti...  Simdiye kadar duyulmamış proje!
Nokia gözünü Ay'a dikti... Simdiye kadar duyulmamış proje!
GİRİŞ 29.03.2023 15:07 GÜNCELLEME 29.03.2023 15:12

Nokia, çok konuşulacak bir proje üzerinde çalıştığını duyurdu. Nokia bilim dünyasında yeni keşiflere yol açmak ve Ay'da insan varlığını başlatmak amacıyla 4G mobil ağını başlatmak istiyor.

FIRLATMA İÇİN TANIDIK İSİMLE İŞ BİRLİĞİ YAPILACAK

Nokia şirketinin baş mühendisi olan Luis Maestro Ruiz De Termino, şirketin 4G ağını Elon Musk'ın CEO'su olduğu SpaceX roketiyle fırlatmayı düşündüğünü söyledi. Finlandiyalı şirket Nokia'nın kuracağı ağ, Intuitive Machines adlı ABD'li uzay şirketi tarafından desteklenecek.

Uzay şirketinim sahip olduğu Nova-C uzay aracı ile desteklenecek olan projeye güneş enerjisiyle çalışan bir araç da dahil olacak. İniş aracında bulunan donanımlı anten ve baz istasyonu, iniş aracı olan Nova-C ile destekleyici araç arasında LTE bağlantısının kurulmasını destekleyecek.

AY'IN GÜNEYİNE KURULACAK

Nokia tarafından kurulacak olan 4G bağlantısı Ay'ın güneyinde bulunan Shackleton kraterine inşa edilecek. Nokia, bu Ay'a 4G ağı kurma projesi için çok çalıştıklarını ve bu nedenle ürettikleri teknolojinin uzayın en şiddetli koşullarında bile sağlam kalacak şekilde tasarladıklarını söylüyor.

NASA, başlattığı Artemis projesiyle Ay'a dönüşü gerçekleştirmek istiyor. Şu an Artemis I projesi insansız olarak gerçekleşti. Artemis III ile ise yıllar sonra Ay'a astronotlu inişin sağlanması hedefleniyor. Ayrıca şirket projede astronotların giyeceği giysiyi geçtiğimi haftalarda tanıtmıştı.

Nokia gerçekleştireceği projeyle birlikte oraya gidecek olan astronotların birbirleriyle kolay iletişim gerçekleştirmeleri ve dünyayla eş zamanlı bir iletişim kurmalarını sağlamaya çalışacak.

NOKİA, AY'DA BUZ BULMAK İSTİYOR!

Nokia gerçekleştireceği proje ile ulaşmak istediği diğer amacını belirtti. Şirket Ay'da buz bulmak istediğini sözlerine ekledi. Ay'ın kutuplarında bulunan korunaklı kraterlerde sıkışan buz kalıplarının olabileceğini düşünüyor.

Bulunacak suların içilebileceği ve roket yakıtı olarak kullanılmak üzere hidrojen ve oksijene ayrılabileceği söyleniyor.

NOKİA'NIN KENDİ SİTESİNDE YAPTIĞI AÇIKLAMA

NASA, bu on yılın sonunda Ay'da sürdürülebilir keşifler gerçekleştirmeyi hedeflemektedir. Yüksek bant genişliği, güvenilir bağlantı ve iletişim, bu hedefi gerçeğe dönüştürmek için çok önemli bir bileşendir.

Astronotlar bu giysilerle Ay'da yürüyecek! NASA yeni uzay giysilerini tanıttıAstronotlar bu giysilerle Ay'da yürüyecek! NASA yeni uzay giysilerini tanıttı

HD video, robotik, algılama uygulamaları, telemetri veya biyometri gerektiren gelecekteki görevler, hücresel ağların sağladığı gelişmiş yeteneklere ihtiyaç duyacaktır, bu nedenle NASA, gelecekteki uygulamalar için Ay yüzeyi iletişimini test etmek üzere uzaydaki ilk LTE ağını kurmak için Nokia'yı seçti. Bu, hayal edilebilecek en zorlu koşullar altında çalışacak bir şebeke kurmak gibi zevk aldığımız bir meydan okumadır; çünkü sınırları zorladığımızda, yeni teknolojik çözümlerin faydaları CSP müşterilerimiz tarafından Dünya'da her gün devam etmemizi sağlayan şebekelerde kullanılabilir.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Süleymancıları deşifre eden çağrı! Görmez'e itiraf ettiğin gibi...
Gazi Okutan: 15 Temmuz’daki direnişimiz dünyaya örnek oldu