Twitter, kendi çalışanları tarafından dava edildi!

Twitter'a, 2022 yılı ikramiyelerini ödemediği için kendi çalışanları tarafından dava açıldı. Elon Musk'ın satın alımı gerçekleştirmesinden sonra ikramiye ödemeyen şirket çalışanların tepkisiyle karşılaştı.

Twitter, kendi çalışanları tarafından dava edildi!
Twitter, kendi çalışanları tarafından dava edildi!
GİRİŞ 22.06.2023 09:34 GÜNCELLEME 22.06.2023 10:07
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Twitter çalışanları, 2022 ikramiyelerinin hedef miktarlarının %50'si oranında ödeneceği sözüne rağmen ödemeyi reddettiği gerekçesiyle sosyal paylaşım platformunu dava etti.

TWİTTER İKRAMİYELERİ ÖDEMEYİ REDDETTİ

Salı günü San Francisco federal mahkemesinde açılan davaya göre, Twitter'ın yıllık olarak ödenen bir nakit performans ikramiyesi planı var ve Elon Musk'ın Ekim ayında şirketi satın almasından önceki aylarda, aralarında eski Mali İşler Müdürü Ned Segal'in de bulunduğu yöneticiler ikramiyelerin ödeneceğini söylediler.

Bloomberg'e göre çalışanlar, "Twitter, 2023'ün ilk çeyreğinde şirkette çalışmaya devam eden çalışanlara herhangi bir ikramiye ödemeyi reddetti" dedi.

Fotoğraf: Bryce Durbin | TechCrunch

MUSK'IN GÖREVE GELMESİ REKLAM GELİRLERİNİ DÜŞÜRDÜ

Musk görevi devraldığından beri Twitter, markaların şiddet, pornografi ve nefret içerikli içerikleri kaldırma konusunda siteye güvenmeyi bırakması nedeniyle reklam gelirlerinin yarısından fazlasını kaybetti. Twitter ayrıca işten çıkarmalar ve istifalar yoluyla çalışanlarının %75'inden fazlasını işten çıkardı. Site, Florida Valisi Ron DeSantis'in başkanlık kampanyasının yakın zamanda başlatılması da dahil olmak üzere teknik zorluklarla çalkalandı.

2023'ün ilk çeyreğinde istihdam edilen ve ikramiyelerini alamayan eski ve mevcut Twitter çalışanları adına önerilen toplu dava şikayeti, geçen ayın sonlarına kadar Twitter'ın kıdemli tazminat direktörü olan Mark Shobinger tarafından yapıldı. Davaya göre Shobinger bu görevinde yönetici ve teşvik ücretlerini denetliyordu ve Kasım ayında sorumluluklarını küresel olarak çalışan ücretlerini de kapsayacak şekilde genişletti.

Mahkeme kararını verdi: Twitter kirayı ödemediği için ofisinden çıkarılıyor!Mahkeme kararını verdi: Twitter kirayı ödemediği için ofisinden çıkarılıyor!

OFİSİN KİRASINI ÖDEMEDİĞİ İÇİN TAHLİYE KARARI ÇIKMIŞTI

Elon Musk'ın satın almasından bu yana, sosyal ağ şirketi, kira dahil faturaları ödeyemediği iddiasıyla ve eski çalışanlar tarafından kıdem tazminatı ve geri ödeme için birçok kez dava edildi.

Davaya göre, sosyal medya şirketi geleneksel olarak ikramiye planı için bir hedef belirlemekte, bu hedef yıl boyunca finanse edilmekte ve her yıl hedefin en az %50'sini ödemektedir.

Raporda, çalışanların davada "Musk'ın satın alma işleminin Ekim 2022'de tamamlanmasından önce ve sonra Twitter yönetimi, davacı da dahil olmak üzere şirket çalışanlarına 2022 yılı için yıllık ikramiyelerinin Bonus Planı kapsamında ödeneceğine dair sürekli söz verdi" dediği belirtildi.

Ayrıca Twitter geçtiğimiz günlerde Chicago'daki ofisinin kirasını ödemediği için ev sahibi tarafından mahkemeye verilmiş ve mahkeme sonucunda Twitter'ın binayı tahliye etmesine karar verilmişti.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Emine 1 yıl önce Şikayet Et
    Ikramiye tazminat ancak türkiyede vardir, Gelişniş ülkelerde bunlar yoktur ,ancak büyük futbol takimlarinfa antrönörlerle yapilan sözlesmede cardir ceya büyük menejerlerle yapilan anlasmalarda bunun disinda yok böyle bisey, Çalistiysan parani aldin daha ne istiyorsun
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Dünya saygı duydu onlar yine değişmedi! Muhalif medyada Selçuk Bayraktar hazımsızlığı
Telaşlandıran yeni salgın! Hızla yayılıyor: Yüzlerce ölü, binlerce vaka var