BAE ile ABD'li şirket arasında 100 milyon dolarlık 'YZ Süper Bilgisayar' anlaşması!

Yapay zeka geliştirme şirketi olan Cerebras Systems, BAE'li G42 şirketi ile 100 milyon dolarlık yapay zeka süper bilgisayarı anlaşması imzaladı. Süper bilgisayarların ilki bu yıl, diğer ikisi ise 2024'ün başlarında devreye girecek.

BAE ile ABD'li şirket arasında 100 milyon dolarlık 'YZ Süper Bilgisayar' anlaşması!
BAE ile ABD'li şirket arasında 100 milyon dolarlık 'YZ Süper Bilgisayar' anlaşması!
GİRİŞ 21.07.2023 09:20 GÜNCELLEME 21.07.2023 09:21

Cerebras Systems Perşembe günü yaptığı açıklamada, Birleşik Arap Emirlikleri merkezli teknoloji grubu G42 ile ortaklaşa dokuz adede kadar yapay zekâ (AI) süper bilgisayarından ilkini teslim etmek üzere yaklaşık 100 milyon dolarlık bir anlaşma imzaladığını duyurdu.

Anlaşma, dünyanın dört bir yanındaki bulut bilişim sağlayıcıları, ChatGPT ve diğer hizmetlerin artan popülaritesi sayesinde ürünleri yetersiz kalan yapay zeka bilişiminde pazar lideri olan Nvidia Corp'un (NVDA.O) çiplerine alternatifler ararken gerçekleşti. Cerebras, Nvidia'ya meydan okumak isteyen birkaç girişimden biri olarak görülüyor.

Silikon Vadisi merkezli Cerebras, G42'nin Condor Galaxy olarak adlandırdığı sistemlerden üçünü satın almayı kabul ettiğini ve bunların tamamını ABD'de inşa ederek dağıtımı hızlandıracağını söyledi. İlki bu yıl, diğer ikisi ise 2024'ün başlarında devreye girecek.

TESLİM EDİLECEK SÜPER BİLGİSAYAR ADEDİ ARTIRILACAK

Cerebras İcra Kurulu Başkanı Andrew Feldman anlaşmayı "stratejik bir ortaklığın" başlangıcı olarak nitelendirdi ve iki şirketin 2024 yılı sonuna kadar altı adede kadar ilave süper bilgisayar için görüşmelerde bulunduğunu söyledi.

Reuters'ın aktardığı bilgilere göre, Feldman'ın sistemlere dayalı bilgi işlem hizmetini geliştirmek üzere bir başka yapay zeka şirketi G42 ile çalışmak için üç aylığına BAE'ye gitmeyi planlıyor ve bunu "devasa bir pazarı değiştirmek için nadir bir fırsat" olarak nitelendirdiği belirtildi.

Veri merkezi ve bulut hizmeti işletmelerini içeren dokuz işletme şirketine sahip bir teknoloji holdingi olan Abu Dabi merkezli G42, Cerebras sistemlerini sağlık hizmetleri ve enerji şirketlerine yapay zeka bilgi işlem hizmetleri satmak için kullanmayı planladığını söylüyor.

800 MİLYON DOLAR YATIRIM TOPLANDI

G42, BAE'nin devlet varlık fonu Mudabala'nın desteğine sahip olan ABD'li teknoloji yatırım şirketi Silver Lake'ten 800 milyon dolar topladı.

G42 Cloud CEO'su Talal AlKaissi Reuters'a verdiği demeçte, "Cerebras'ın 'beyaz eldiven' adını verdikleri bir hizmeti var ve bu da makinelerinde yapay zeka sistemleri oluşturmamızı kolaylaştırdı.

Cerebras ile başta ABD ekosistemi olmak üzere dünyanın birçok yerindeki açık kaynaklı yapay zeka topluluğundaki müşterilere toptan satış yapmayı umduğumuz bir miktar fazla kapasite olacak." dedi.

Türkiye ve BAE, Uzay ve Yapay Zeka alanında stratejik işbirliğine geçiyor!Türkiye ve BAE, Uzay ve Yapay Zeka alanında stratejik işbirliğine geçiyor!

TÜRKİYE İLE BAE ARASINDA YAPAY ZEKA  ALANINDA STRATEJİK İŞ BİRLİĞİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada BAE ile yapılan işbirliği çalışmalarının veri merkezi ve yapay zeka projelerine imza atılmasına da fırsat oluşturulacağını dile getirdi.

Ayrıca Türkiye ile BAE arasındaki uzay ve yapay zeka alanındaki iş birliği sayesinde ortak bir fırlatma üssü kurulması ve fırlatma aracı geliştirmesine yönelik imkanların daha artacağı belirtildi.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Alman liman şirketi, Türkiye pazarıyla yakından ilgileniyor
Engelli aracı alımında yeni dönem başlıyor