iPhone 15, Apple'a ilk parasını kaybettirdi

Apple, yatırımcıların beklediği fiyat artışını sadece en üst iPhone modelinde yaptı, hisseler geriledi.

iPhone 15, Apple'a ilk parasını kaybettirdi
iPhone 15, Apple'a ilk parasını kaybettirdi
GİRİŞ 13.09.2023 09:54 GÜNCELLEME 13.09.2023 09:54

Apple dört yeni iPhone modelini tanıtırken analistler yavaşlayan küresel akıllı telefon pazarı gölgesinde yapılması beklenen fiyat artışını yetersiz buldu.

Kamera güncellemeleri, materyal değişimi ve USB-C portu dışında geçtiğimiz seneki iPhone modellerine göre büyük bir sıçrama gözlenmeyen yeni seride giriş seviyesi iPhone’un ABD fiyatı 799 dolarda tutuldu. Sadece serinin en üst modeli iPhone Pro Max’in fiyatı 100 dolar artırılarak 1.199 dolara çıkarıldı.

LANSMAN BEĞENİLMEDİ
Evercore ISI Analisti Amit Daryanani bazı yatırımcıların Apple’dan daha geniş çaplı bir fiyat artışı beklediğini, bu yüzden lansmana pozitif tepki vermediğini belirtti.

Bloomberg Intelligence analistlerine göre bu fiyat artışı orta tek haneli büyüyen Apple’ın satış gelirlerini yüksek tek haneli seviyelere taşıyabilir.

Analistler Anurag Rana ve Andrew Girard’a göre Çin talebi bu senaryonun gerçekleşmesi üzerinde risk oluşturuyor. Apple’ın lansmanda sürpriz bir teknoloji açıklamaması ve fiyat artışlarını sınırlı tutması üzerine hisseleri yüzde 1,7 geriledi.

Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
Dolmabahçe'de önemli görüşme! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Haniye'yi kabul etti
CHP "dosyalı" vekil iddiasıyla çalkalanıyor: Özel "git" dedi, vekil reddetti