Instagram'dan bomba özellik: Black Mirror dizisi gerçek oluyor!

Instagram'ın özelleştirilebilir bir 'yapay zeka arkadaşı' geliştirdiği tespit edildi. Buna göre kullanıcılar farklı seçeneklerde dilediği özellikleri seçerek yapay zeka arkadaşı oluşturup onunla sohbet edebilecek.

Instagram'dan bomba özellik: Black Mirror dizisi gerçek oluyor!
Instagram'dan bomba özellik: Black Mirror dizisi gerçek oluyor!
GİRİŞ 03.11.2023 09:22 GÜNCELLEME 03.11.2023 09:45
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Uygulama araştırmacısı Alessandro Paluzzi tarafından paylaşılan ekran görüntülerine göre Instagram, kullanıcıların kendi beğenilerine göre özelleştirebilecekleri ve daha sonra sohbet edebilecekleri bir "AI arkadaşı" özelliği geliştiriyor.

Özelliğin ekran görüntülerine göre kullanıcılar yapay zeka ile "soruları yanıtlamak, karşılaştıkları zorlukları konuşmak, fikirler üzerinde beyin fırtınası yapmak ve çok daha fazlası" için sohbet edebilecekler.

Ekran görüntüleri, kullanıcıların sohbet robotunun cinsiyetini ve yaşını seçebileceklerini gösteriyor. Ardından, kullanıcılar yapay zekalarının etnik kökenini ve kişiliğini seçebilecekler. Örneğin, yapay zeka arkadaşınız "çekingen", "hevesli", "üretici", "esprili", "pragmatik" veya "güçlendirici" olabilir.

Instagram | yapay zeka

UYGULAMANIN RİSKLERİ DE BULUNMAKTA

Sosyal ağın milyonlarca kullanıcıya "arkadaş" olarak pazarlanan bir yapay zekâ sohbet robotu geliştirme ve muhtemelen piyasaya sürme kararının riskleri var. NYU'nun Sorumlu Yapay Zeka Merkezi'nin direktörü ve üniversitede bilgisayar bilimi ve mühendisliği doçenti olan Julia Stoyanovich, TechCrunch'a yaptığı açıklamada, üretken yapay zekanın kullanıcıları gerçek bir kişiyle etkileşime girdiklerini düşünmeleri için kandırabileceğini söyledi.

Stoyanovich, "Bugün üretken yapay zekayı kullanma şeklimizle ilgili en büyük sorunlardan biri, hatta en büyüğü, başka bir insanla etkileşime girdiğimizi düşünerek kandırılmamızdır" dedi.

"Hattın diğer ucundaki şeyin bizimle bağlantı kurduğunu düşünerek kandırılıyoruz. Empati kurduğuna. Ona açılıyoruz ve kendimizi manipüle edilmeye ya da hayal kırıklığına uğramaya karşı savunmasız bırakıyoruz. Bu, bizim deyimimizle yapay zekanın antropomorfize edilmesinin belirgin tehlikelerinden biri."

Instagram | Yapay zeka

BLACK MİRROR DİZİSİ GERÇEK Mİ OLUYOR?

Büyük bir kesimin ilgisini çeken Black Mirror dizisi farklı bakış açılarıyla kurguladığı bölümlerle toplumsal gelişmelere değiniyor. Bir bölümünde ise erkek arkadaşını kaybeden bir kadın, onun dijital ortamdaki bütün özelliklerini anlaşma dahilinde bir şirkete vererek dijital bir kopyasının oluşturulmasına izin veriyor.

Instagram'ın yeni gelecek olan bu özelliği kullanıcılara Black Mirror dizisindeki bu bölümü hatırlattı.

SOHBET ROBOTLARI İNSANLARI TEHLİKELERE TEŞVİK EDİYOR

"Yapay zeka arkadaşı" özelliğinin geliştirilmesi, geçtiğimiz yıl yapay zeka sohbet robotlarıyla ilgili tartışmaların ortaya çıktığı bir döneme denk geliyor. Yaz aylarında bir Birleşik Krallık mahkemesi, bir adamın Windsor Kalesi'nin arazisine girmeden günler önce bir yapay zeka chatbotunun kendisini Kraliçe Elizabeth'i öldürmeye teşebbüs etmeye teşvik ettiğini iddia ettiği bir davayı dinledi.

Mart ayında, intihar ederek ölen Belçikalı bir adamın dul eşi, bir yapay zeka chatbotunun kendisini öldürmeye ikna ettiğini iddia etti.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Misafir 6 ay önce Şikayet Et
    Zaten bütün yapacaklarını o dizide anlatmışlar
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Netanyahu: Şaşırtıcı planlarımız var!
AB'den Türkiye açıklaması: 200 milyar avroyu geçti