'Filistin Laboratuvarı'nda Yapay Zeka destekli katliam! Kanıtlar ortaya çıktı

ABD ve Avrupa ülkelerinden aldığı silah desteğiyle donanmış olan İsrail ordusu, Filistin topraklarında yapay zekâ destekli katliamlara imza attığı ortaya çıktı.

'Filistin Laboratuvarı'nda Yapay Zeka destekli katliam! Kanıtlar ortaya çıktı
'Filistin Laboratuvarı'nda Yapay Zeka destekli katliam! Kanıtlar ortaya çıktı
GİRİŞ 07.12.2023 09:30 GÜNCELLEME 07.12.2023 09:38

Siyonist İsrail, 7 Ekim Cumartesi gününden itibaren Gazze'ye yönelik hava, kara ve deniz saldırılarıyla bölgede katliam yapıyor. Okul, kilise, cami, yerleşim yerleri, mülteci kampları ve hastaneler gibi sivil alanları hedef alarak, uluslararası hukuka aykırı bir şekilde savaş suçu işleyen İsrail yönetimi, Filistin'i adeta yeni silah teknolojilerini test ettiği bir laboratuvar gibi kullanıyor. Hem Batı Şeria'nın hem de Doğu Kudüs'ün işgalinde yapay zekâ destekli silahları aktif bir şekilde kullanmasıyla dikkat çeken İsrail, bölgede gerilimi tırmandırıyor.

Ekim ayından bu yana Gazze Şeridi'nde yaşanan vahşet devam ediyor. ABD ve Avrupa ülkelerinden aldığı silah desteğiyle donanmış olan İsrail ordusu, Filistin topraklarında yapay zekâ destekli katliamlara imza attığı ortaya çıktı.

Avustralyalı bağımsız gazeteci ve "Filistin Laboratuvarı" kitabının yazarı Antony Loewenstein, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze'de yapay zekâ teknolojisiyle destekli silahları kullanmasının vahim boyutlarını değerlendirdi.

Loewenstein, İsrail ordusunun, Gazze'ye yönelik saldırılarında "güvenilir hedefleri hızlı ve doğru şekilde üretmek" için yapay zekayı (AI) kullanmakla övündüğünü belirterek, "İsrail'in bu teknolojiyi kullanarak sivil kayıpları önlediğine dair elimizde hiçbir kanıt yok. 16 binden fazla sivil öldü. Mevcut sivil ölümleri bu iddiayı inandırıcı kılmıyor" dedi.

Loewenstein, İsrail'in yapay zekâ destekli İHA'lar ve hedefleme teknolojisiyle sivilleri koruma iddiasının gerçekçi olmadığına dikkati çekerek, "Filistin Laboratuvarı adlı kitabımda yazdığım gibi İsrail, sürekli gelişen yeni baskı ve gözetleme teknikleriyle 'savaş testi' yapmak için hem Batı Şeria'nın hem de Doğu Kudüs'ün sonsuz işgalini ve Gazze kuşatmasını kullandı.

Yüz tanıma teknolojileri, casus yazılımlar ve drone'lar, kendi ülkelerindeki gazetecilere, insan hakları savunucularına ve aktivistlere baskı uygulaması için demokratik veya diktatör devletlere satılıyor. 

SAVAŞ SUÇLARININ DELİLLERİ ORTADA


İsrail'e F-35 parçaları satılması nedeniyle Hollanda'da geçici hükümetin Başbakanı Mark Rutte ve iki bakanı hakkında suç duyurusunda bulunan avukat Reinout Sterk, "(Gazze'de işlenen) Savaş suçlarının delilleri uzaktan da açıkça görülüyor" dedi.

KATLİAM TEKNOLOJİSİNİ ABD VERDİ

İngıltere merkezli Uluslararası Af Örgütü, İsrail'in Gazze'ye yönelik 2 saldırısında ABD menşeli askeri ekipmanları kullandığını ve bu saldırılar sonucu 43 kişinin yaşamını yitirdiğini, 2 ailenin yok olduğunu açıkladı..

Raporda, ABD silahlarını kullanan İsrail'in 10 Ekim'de El Naccar ailesinin evine yaptığı saldırıda 24 kişinin, 22 Ekim'de Ebu Malik ailesinin evine yönelik saldırıda da 19 kişinin hayatını kaybettiği ve bu saldırılarda yaşamını yitirenlerin 19'unun çocuk, 14'ünün kadın olduğu belirtildi. Uluslararası Af Örgütü Genel Sekreteri Agnes Callamard, yaptığı yazılı açıklamada, "(Gazze'de) ABD yapımı silahlar, ailelerin topluca katline yol açtı" ifadesine yer verdi.

YAPAY ZEKA HABSORA İLE SİSTEMATİK SOYKIRIM

İsrail merkezli +972 isimli internet sitesi geçtiğimiz günlerde bir haber yayınlamıştı. Haberde İsrail ordusunun, "Habsora" adlı yapay zekâ uygulamasıyla otomatik olarak üretilen hedeflere yönelik saldırılarda kaç sivilin yaşamını yitireceğinin her zaman bilindiğini yazdı. İsrail ordusunun, Gazze Şeridi'ne yönelik saldırılarında hedef belirlemek için kullandığı "Habsora" adlı yapay zekâ uygulamasını sivil altyapının kasıtlı olarak vurulmasında kullandığı belirtildi..

KAYNAK: AA
Fuat Öner Haber7.com - Sorumlu Müdür/Yayın Koordinatörü
Haber 7 - Fuat Öner

Editör Hakkında

1989 İstanbul doğumlu olan Fuat Öner, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi İnternet Gazeteciliği-Yayıncılığı bölümünden ve Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme bölümünden mezun oldu. Eğitimine Marmara Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi Yüksek Lisans bölümünde devam etmektedir. Medya sektörüne 2008 yılında adım atan Öner, Star TV ve Habertürk gazetelerinde çeşitli görevler üstlenmiştir. 2012 yılında Kanal7 Medya Grubu'na haber editörü katılan Öner, Haber7.com'da ‘Yayın Koordinatörü' olarak görevine devam etmektedir. Ayrıca, evli ve bir çocuk babasıdır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
3 ülke Filistin'i tanıma kararı aldı! İsrail bakın ne yaptı!
İsviçre basınında Türkiye'ye "dünya lideri" övgüsü