AB, dünyanın ilk "Yapay Zeka Yasası"nı kabul etti: Artık takip yasak!

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Avrupa Parlamentosu ve üye ülkeler, dünyadaki ilk “Yapay Zeka Yasası” konusunda anlaşmaya vardı.

GİRİŞ 10.12.2023 09:14 GÜNCELLEME 11.12.2023 09:14
Bu Habere 1 Yorum Yapılmış

Yeni yasa ile yüz tanıma amaçlı veri tabanı oluşturan bütün sistemler yasaklanıyor.

Su, enerji, yargı, sağlık ve biyometri gibi alanları yönetmek için kullanılan yapay zeka sistemleri "yüksek risk" kapsamına alınarak, çok daha katı kurallar getiriyor.

AB Komisyonu’nun iç pazardan sorumlu üyesi Thierry Breton, Cuma gecesi sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, taraflar arasında üç gündür devam eden müzakerelerin olumlu sonuçlandığını bildirdi.

ABD'DE 45 YAŞINDAKI ADAM SUÇSUZ YERE GÖZALTINA ALINMIŞTI

45 yaşındaki Robert Williams, çalıntı saat hırsızlığıyla ilgili bir soruşturmada yapay zeka tabanlı yüz tanıma teknolojisi tarafından yanlış teşhis edilmesinin ardından 30 saat gözaltında kaldı.

Memurlar tarafından kullanılan yüz tanıma teknolojisi Williams'ı binlerce dolar değerinde saat çalan bir şüpheliyle karıştırdı.

Sistem, şüphelinin bulanık bir CCTV görüntüsünü Williams ile ilişkilendirerek, yapay zeka tabanlı teknolojinin kullanımı nedeniyle bilinen ilk yanlış tutuklama vakası olarak kabul edildi.

"ÇOCUKLARINIZI GÖREMEDEN EVİNİZE GELİP SİZİ TUTUKLUYORLAR"

Williams, bu deneyimin "çileden çıkarıcı" olduğunu söyledi;

"Yanlış bir şey yapmadığınızı bildiğinizi düşünün... Ve siz daha arabadan inip eşinizle vedalaşmadan ya da çocuklarınızı göremeden evinize gelip sizi tutukluyorlar."

45 yaşındaki Williams, 30 saat gözaltında tutulduktan sonra serbest bırakıldı ve Detroit polis departmanına karşı tazminat ve şüphelileri tanımlamak için yüz tanıma yazılımının kullanılmasının yasaklanması talebiyle devam etmekte olan bir dava açtı.

Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 1
  • Yavuz Selim 4 ay önce Şikayet Et
    İklim anlaşmaları,karbon ayak izi,Lanzorotti anlaşmaları,İstanbul Sözleşmesi,Nakitsiz toplum,Tek dünya düzeni ,Akilli şehirler vb bunların hepsi insanlığankarşı yapılan çalışmalardır.Derhal vazgeçilmelidir.Millet özgürlüğünü,bağımsızlığını, vatanını küreselciye devretmeyecektir
    Cevapla
DİĞER HABERLER
Bakan Şimşek'ten enflasyon açıklaması!
Yiğidolar pes etmedi! Fenerbahçe 90+4'te yıkıldı