Çin "yeniden kullanılabilir" uzay aracını uzaya fırlattı!

Çin'in "yeniden kullanılabilir" özellikteki test aracını uzaya gönderdiği bildirildi. Habere göre, uzay aracının, Long March-2F taşıyıcı roketiyle Gobi Çölü'ndeki Ciüçüen Uydu Fırlatma Merkezi'nden fırlatıldığı belirtildi.

Çin "yeniden kullanılabilir" uzay aracını uzaya fırlattı!
Çin "yeniden kullanılabilir" uzay aracını uzaya fırlattı!
GİRİŞ 15.12.2023 09:22 GÜNCELLEME 15.12.2023 09:22

Uzay aracının, Çin'de belirlenen iniş alanına dönmeden önce "yörüngede belirli bir süre faaliyet yürüteceği" aktarılan haberde, bu sürede "yeniden kullanım teknolojisinin test edileceği" ve "uzay bilimi deneyleri gerçekleştirileceği" ifade edildi.

Haberde uçuşun, "uzayın barışçı amaçlarla kullanımına teknik destek sağlamayı amaçladığı" kaydedildi.

Detayları gizli tutulan uçuşun, daha önce 2020 ve 2022 yıllarında test edilen "yeniden kullanılabilir" özellikteki uzay aracının üçüncü testi olduğu tahmin ediliyor.

YENİDEN KULLANILABİLEN UZAY ARAÇLARI İÇİN BÜYÜK ADIM

Eylül 2020'de ilk uçuşu yapılan uzay aracı yörüngede iki geçirdikten sonra dünyaya geri dönmüştü. Uzay aracının yörüngede uzun süre kaldığı ikinci test uçuşu ise Ağustos 2022'de geçekleştirilmişti. Her iki uçuşta da uzay aracının nereye indiği belirtilmemişti.

NASA Voyager 1 ile iletişimi kaybetti! | Haber7

"Tekrar Kullanım Test Uzay Aracı" olarak anılan, proje detayları gizli tutulan aracın bir uzay uçağı mı yoksa mekik özellikli bir uzay kapsülü mü olduğu bilinmiyor.

Öte yandan Çin'in ABD Uzay Gücü tarafından geliştirilen "X-37B"e benzer bir yörünge altı uzay uçağını da test ettiği biliniyor.

Çin Uzay ve Havacılık Bilimi ve Teknolojisi Şirketinden (CASC) tarafından geliştirilen ve adının "Şınlong" (Kutsal Ejderha) olduğu iddia edilen uzay uçağının ilk test uçuşu Temmuz 2021'de yapılmıştı. Aynı modelin yeniden kullanılabilir özellikteki bir versiyonu ise Ağustos 2022'de uzaya yollanmıştı.

Çin'in yeniden kullanılabilir özellikteki uzay araçlarında önemli ilerleme kaydettiği gözleniyor.

Yörünge altı uçaklarının, taşıyıcı roketler ve uzay mekiklerine kıyasla daha kısa hazırlık süresinde yörüngeye erişin imkanı sağladığından uzay çalışmalarında esneklik sağlaması bekleniyor.

Uzay turizmi, personel ve kargo taşıma, uydu konuşlandırma ve acil kurtarma görevlerinde kullanılması planlanan uçakların ayrıca düşük maliyetle kıtalararası hızlı ulaşım için de kullanılabileceği öngörülüyor.

KAYNAK: AA | HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR İLK YORUM YAPAN SEN OL
DİĞER HABERLER
4 ülke harekete geçti! 'Tarihin en büyük operasyonu' deyip duyurdular: Ordu kuruyoruz
Şampiyonlar Ligi finalinde "Soykırımı durdurun" pankartı!