Dünyanın ilk insan beyni ölçeğindeki süper bilgisayarı önümüzdeki yıl hayata geçecek!

Bilim insanları önümüzdeki yıl dünyanın ilk insan beyni ölçeğindeki süper bilgisayarını piyasaya sürmeye hazırlanırken, bilgi işlem alanında çığır açan bir dönüm noktasına ulaşılmak üzere.

GİRİŞ 16.12.2023 12:46 GÜNCELLEME 17.12.2023 10:54
Bu Habere 10 Yorum Yapılmış

Beynimiz oldukça enerji verimlidir. İnsan beyni sadece 20 watt güç kullanarak bir exaflop'a eşdeğer işlem yapabiliyor  ya da saniyede bir milyar milyar matematiksel işlem yapabiliyor.

Şimdi Avustralya'daki araştırmacılar, bu ölçekte ağ simülasyonu yapabilen dünyanın ilk süper bilgisayarını inşa ediyor.

DeepSouth olarak bilinen süper bilgisayar Western Sydney Üniversitesi tarafından geliştiriliyor.

İNSAN BEYNİNİN NASIL ÇALIŞTIĞINI ÖĞRENMEMİZİ SAĞLAYACAK

Gelecek yıl faaliyete geçtiğinde, saniyede 228 trilyon sinaptik işlem yapabilecek ve bu da insan beynindeki tahmini işlem oranına rakip olacak.

Umut, beyinlerin bu kadar az gücü kullanarak nasıl büyük miktarda bilgiyi işleyebildiğini daha iyi anlamaktır.

Araştırmacılar bunu çözebilirlerse, bir gün çok daha güçlü bir cyborg beyni geliştirebilirler. Bu çalışma aynı zamanda beynimizin nasıl çalıştığına dair anlayışımızda da devrim oluşturabilir.

Bussines Insider'ın aktardığı bilgilere göre, Western Sydney Üniversitesi Uluslararası Nöromorfik Sistemler Merkezi Direktörü André van Schaik, "Beyinlerin nöronları kullanarak nasıl hesaplama yaptığına dair anlayışımızdaki ilerleme, beyin benzeri ağları büyük ölçekte simüle edemememiz nedeniyle engelleniyor.

Spiking sinir ağlarını Grafik İşlem Birimleri ve çok çekirdekli Merkezi İşlem Birimleri kullanan standart bilgisayarlarda simüle etmek çok yavaş ve yoğun güç gerektiriyor. Bizim sistemimiz bunu değiştirecek." dedi.

Bakan Kacır: 'Süper bilgisayarlar' gelecek yıl kullanılmaya başlanacakBakan Kacır: "Süper bilgisayarlar" gelecek yıl kullanılmaya başlanacak

"EZBER BOZAN BİR ÇALIŞMA"

Çalışmada yer almayan Baltimore Johns Hopkins Üniversitesi'nden Ralph Etienne-Cummings, New Scientist'e verdiği demeçte DeepSouth'un sinirbilim çalışmaları için ezber bozucu olacağını söyledi.

"Eğer beyni anlamaya çalışıyorsanız, bunu yapacağınız donanım bu olacaktır" dedi.

Etienne-Cummings, teknolojiyle ilgilenecek iki ana araştırmacı türü olacağını söyledi. 

DeepSouth, insan beynine rakip olacak bir makine geliştirmeyi amaçlayan birçok araştırma projesinden sadece biri.

Diğer araştırmacılar da gerçek beyin hücrelerinden güç alan "biyolojik bilgisayarlar" geliştirerek aynı sorunun üstesinden gelmeye çalışıyor.

KAYNAK: HABER7
Ekrem Öztürk Haber7.com - Teknoloji Editörü
Haber 7 - Ekrem Öztürk

Editör Hakkında

1995 yılında doğdu, İstanbul'da yaşıyor. Gelişim Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümünden 2021 yılında mezun oldu. 6 yıldır metin yazarlığı yapmakta ve bu süreçte kendisinin bilim kurgu, kişisel gelişim alanlarında yazdığı üç kitabı bulunmaktadır. Belirli zamanlarda toplumu ilgilendiren güncel konuları özgün bir bakış açısıyla ele aldığı makaleler yazmaktadır. Meslek hayatına ise Haber7.com'da "Teknoloji Editörü" olarak devam etmektedir. Ayrıca günümüz insan ilişkilerinde saygının ve empatinin çok büyük bir güç olduğuna inanmaktadır.
YORUMLAR 10
 • Çok okuyan 5 ay önce Şikayet Et
  İnsanoğlu Allah'a ulaşmayı başardığı gün kıyamet kopacak diye yazıyor eski KİTAPLAR da.!!!
  Cevapla
 • Bak yine sinirlendim 5 ay önce Şikayet Et
  Parasız pulsuz çulsuz - Dermanı var mı .?? İnsanları soymak Kolonlaştırma ve Empati ile Anlama yönetme stratejisi
  Cevapla
 • yadem 5 ay önce Şikayet Et
  yapay zeka ilerde kendini yegane zeka olarak tanimlayip diğerlerini ortadan kaldirma egilimi gösterdiğinde dunya cehennemi yaşayacak
  Cevapla
 • Arif¹ 5 ay önce Şikayet Et
  Yapay zeka işini tam bitirmiş olacaklar. Işte o zaman tam tehlike altında ktie dünya. Kim yönetir. Kimler ele geçirir belli olur.
  Cevapla
 • Osmanlı Başkenti 5 ay önce Şikayet Et
  Tehdit algılarsam çekerim fişi bozmayın moralleğğ.
  Cevapla
Daha fazla yorum görüntüle
DİĞER HABERLER
ABD'lileri korku sardı! Netanyahu yanarsa Biden da yanar
İşte Ali Koç'un yeni yönetim kurulu listesi! Sürpriz isimler var...